Очакваният претендент на Демократическата партия на САЩ за президентските избори през ноември тази година представи антикризисен план за възстановяването на тежко пострадалата от пандемията щатска икономика, използвайки повода да обвини президента Доналд Тръмп в некомпетентност, предава “BBC”. Байдън обяви, че планът, който е в размер на 700 милиарда долара, би бил най-крупната инвестиция в американската икономика от края на Втората световна война насам.
…
Аджендата “Да построим по-добра Америка”, смята Байдън, би дала тласък на производството и бума на работни места в технологичния сектор. От щабът на Тръмп отвърнаха, че планът би довел до “катастрофа”. Макар и всичко да сочи за сблъсък между Доналд Тръмп и Джо Байдън през ноември, Демократическата партия на САЩ тепърва предстои официално да излъчи своята номинация за президентския пост.
В изявление от четвъртък от металолеярна в близост до родния си град Скартън, щата Пенсилвания, Байдън коментира, че провалите на Тръмп са довели до “ужасяващи човешки загуби и тежки икономически щети”.
“За пореден път трудещите се семейства на Съединените щати заплащат цената за грешките на администрацията на Тръмп”, обяви Байдън.
Ноемврийските избори се очаква да бъдат белязани от пандемията от коронавирус и икономическия застой, които доведоха до съкращаването на милиони работни места в страната. Официалните статистики сочат за над 130 000 жертви на вируса. Много от гласоподавателите вече се опасяват от подхода на Тръмп при овладяването на здравно-икономическата криза. Противоречивите действия на правителството доведоха до нестихващи вълни на антирасистки протести и се превърнаха в повод за остра национална и международна критика.
Предварителните социологически проучвания за президентските избори сочат за почти двуцифрена преднина в полза на Байдън. Анализатори предупредиха обаче, че проучванията може да се окажат заблуждаващи, но въпреки това преднината на Байдън остава далеч по-голяма от тази на Хилъри Клинтън в същия етап от предизборната кампания на Демократическата партия по време на изборите през 2016.
Какво друго обяви Байдън в речта си?
Бившият вицепрезидент, служил под управлението на президента Барак Обама, обяви икономическия си план с оптимистичен тон, твърдейки, че той би довел до създаването на най-малко 5 милиона нови работни места в сферата на производството и иновациите.
Ключова тема на плана, подчерта Байдън, е потребяването на американски стоки и услуги. Той предложи още увеличение на държавните инвестиции с 400 милиарда щатски долара с цел насърчаване на родното производство. Допълнителни 300 милиарда долара са предвидени за разработването на нови технологии, включително и на електромобили и “5G” мобилни мрежи.
“Когато федералното правителство потребява средства на данъкоплатци, то следва да се купуват американски продукти и да се подкрепят американските бизнеси”, каза още той.
Пенсилвания се зафомя като бойното поле за спечелването на тази годишните избори, след като Тръмп спечели щата с минимална преднина през 2016. Слоганът “Изберете американското” цели създаването на аналог с аджендата на Тръмп “Америка първа”. Байдън подчерта, че по време на пандемията Тръмп се е провалил във “възстановяването на работните места и производството”, защитавайки интересите на заможни “приближени и приятели” за сметка на работната класа в страната.
“Истината е че по време на кризата Доналд Тръмп бе почти изцяло фокусиран върху фондовата борса и стоковите индекси “DOW” и “NASDAQ”, а не върху хората. Не върху вашите семейства”, каза Байдън. Щабът на Тръмп представи песимистичен поглед върху икономическите мерки, предложени от Байдън.
“Байдън целеустремено напада работните места в страната, семействата ни и американския начин на живот, като планира да зачеркне целия напредък, който постигнахме заедно, засилвайки ни към бездната на икономическа катастрофа”, обяви Хоугън Гидли, говорител на щаба на Тръмп.
Предстоящите избори бележат третия опит на Байдън да бъде номиниран за кандидат-президент на партията, след като се провали през 1988 и 2008 година. Президентът Барак Обама заяви своята подкрепа за Байдън през април, след като обяви във видеообръщение, че бившият вицепрезидент от периода на управлението му притежава “всички качества, от които нацията се нуждае в момента”.
Байдън, бивши щатски сенатор от Делауеър, тепърва предстои да назове името на своя партньор за президентските избори, който би заемал поста на вицепрезидент под неговото управление. Камала Хараси, демократически сенатор от Калифорния, се счита за един от топ фаворитите. Конгресите на Демократическата и Републиканската партия остават насрочени за август. По време на събитията делегатите ще посочат официално номинациите за президент и вицепрезидент за предстоящите избори през 2020, които са планирани за 3 ноември.