В годишната си реч, известна като „Състоянието на Съюза“, президентът на САЩ Джо Байдън призова републиканците да помогнат за „довършването на работата“ в полза на трудолюбивите семейства. Демократът подчерта значението на двупартийността в разделения Конгрес, в който долната камара вече има републиканско мнозинство. Той също така се зарече да защитава суверенитета на САЩ след нахлуването на предполагаемия китайски шпионски балон, пише „BBC“.
Речта на лидера беше възприета като начин да си проправи отново път към преизбиране през 2024 г. 73-минутното обръщение на Байдън беше отправено в момент, когато рейтингът му на обществено одобрение не е особено стабилен и дори се намира в най-ниското ниво за цялото му управление. Всяка година опозиционната партия представя отговор на годишната реч.
Снощи думата на републиканците беше дадена от губернатора на Арканзас, който обвини правителството на Байдън, че се занимава повече с „будни фантазии“, отколкото със „суровата реалност, с която американците се сблъскват всеки ден“. Държавният глава изказа обръщението си пред препълнена зала и високопоставени гости, сред които Боно от U2, както и пред съдии от Върховния съд. До него на трибуната беше и един от най-яростните му критици – републиканският говорител Кевин Маккарти.
„Обръщам се към моите приятели републиканци. Щом успяхме да работим заедно в миналия Конгрес, няма причина да не можем да работим заедно и в новия. Ние сме изпратени тук, за да довършим работата!“, заяви президентът, който неведнъж е бил обвиняван от опонентите си в разединяваща реторика.
Байдън сподели още, че 2 години след като привърженици на неговия предшественик Доналд Тръмп са се вдигнали на бунт срещу Капитолия, американската демокрация все още е „непоклатима и несломима“. Както понякога се случва по време на речите „За състоянието на съюза“, президентът на моменти беше прекъсван и осмиван от депутати от опозицията. В речта си лидерът спомена минимално външнополитическия проблем, който обхвана страната през последните дни, а именно предполагаемият китайски балон за шпионаж, който пресече територията на САЩ, преди американските военни сили да го свалят край бреговете на Южна Каролина миналия уикенд. Той допълни, че е решен да работи конструктивно с Китай, но предупреди:
„Не се заблуждавайте – както ясно заявихме миналата седмица, ако Китай застраши суверенитета ни, ние ще действаме, за да защитим страната си. И ние го направихме.“
Републиканците поискаха да разберат защо Байдън е изчакал една седмица, за да действа. Администрацията на президента отговори, че е искала да избегне риска за цивилните граждани от падащи отломки. Речта на Байдън беше бегла по отношение на външната политика като цяло, като Украйна – основната тема на неговата реч „Състоянието на съюза“ през 2022 г. сега беше спомената едва към края на събитието. Байдън повтори, че САЩ ще подкрепят Киев „толкова дълго, колкото е необходимо“.
По време на речта президентът се съсредоточи главно върху вътрешните въпроси, като отбеляза устойчивостта и силата на американската икономика. Той се позова на данни, според които през януари безработицата е спаднала до невиждано от много години ниво, като освен това са налице признаци, че най-тежката инфлация от четири десетилетия насам намалява. Все пак, той призна, че американските семейства се нуждаят от повече свобода и подкрепа.
Байдън представи и своя списък с политически желания, като призова за забрана на огнестрелните оръжия, по-ниски данъци за милиардерите и по-лесен достъп до предучилищна подготовка за три- и четиригодишните деца. Той също така разкритикува „скандалните“ печалби на петролните компании, но си навлече подигравки от страна на републиканците в залата, когато заяви:
„Ще се нуждаем от петрол поне още едно десетилетие.“
В края на събитието 80-годишният президент отново се сблъска с въпроси относно способността му да управлява, ако бъде преизбран за втори президентски мандат, който ще приключи на 86-годишна възраст. Подобни съмнения често биват споделяни от млади изгряващи звезди от опозиционната партия, както и от обикновени граждани извън политическия живот.