Демократът Джо Байдън прогнозира вчера, че ще победи срещу президента Доналд Тръмп, след като спечели вота в два ключови щата в САЩ. Междувременно републиканският президент твърди, че при изборния процес е извършена измама. Той сложи началото на съдебна битка и поиска повторно преброяване на бюлетините, с което се надява да повлияе на резултата, ден след затварянето на избирателните секции, предаде Reuters.
Байдън стартира уебсайт, свързан с делата в Белия дом, контролиран от демократите. Екипът му го нарече „buildbackbetter.com“ и заяви, че „администрацията на Байдън и Харис може да постигне забележителни успехи още от първия ден.“ Докато Тръмп прекара голяма част от деня, изказвайки недоволството си в Twitter, Байдън обеща тържествено да управлява нацията като обединител, ако постигне победа. „Това, което ни обединява като американци, е много по-силно от всичко, което може да ни разедини.“, каза Байдън по време на митинг с участието на своя партньор Камала Харис в родния си щат Делауеър по-рано вчера.
Бившият вицепрезидент, който има зад гърба си пет десетилетия в обществения живот – 77-годишният Байдън има сериозен шанс да спечели мнозинството от избирателите в среднозападните щати Мичиган и Уисконсин, което дава силен тласък на надеждите му да влезе в Белия дом на 20 януари. 74-годишният Тръмп, който спечели подкрепата и в двата щата през 2016 г., сега има по-малък шанс да си осигури втори четиригодишен мандат. Той се надява да не се превърне в действащ президент на САЩ, който е изгубил възможността си за преизбиране, както се случи с Джордж Х.В. Буш през 1992г.
Тръмп отдавна се опитва да подкопае доверието в процеса на гласуване, в случаи, че загуби от Байдън. Във вторник той предварително обяви победата си, като обвини демократите, че се опитват да откраднат победата на изборите, без да има доказателства за думите си. Държавният глава се закани да се бори с нередностите в съда. Противно на твърденията му американски експерти в областта обясниха, че измамите в такива случаи са много редки.
Кампанията на Тръмп се бори да запази шансовете си за успех с искането за повторно преброяване на гласовете в Уисконсин, както и с предприемането на съдебни дела в Мичиган и Пенсилвания, с които цели да спре преброяването на гласовете. Държавният секретар на Мичиган Джоселин Бенсън нарече този ход „лекомислен“. Кампанията му заведе дело в Джорджия, за да изиска от окръг Чатъм, който включва град Савана, да отдели късно пристигащите бюлетини, за да гарантира, че те не се броят. Лидерът също така поиска от Върховния съд на САЩ да му позволи да се присъедини към висящо дело, заведено от републиканците в Пенсилвания, касаещо въпроса дали в изборния процес трябва да бъде разрешено да се приемат бюлетините със закъснение. Всички тези действия на Тръмп олицетворяват ревностните му усилия за оспорване на резултатите от все още нерешените избори, ден след като милиони американци посетиха урните по време на пандемията на COVID-19, който сериозно повлия на ежедневието им.
Байдън от своя страна заяви, че всеки глас трябва да бъде отчетен. „Никой няма да ни отнеме демокрацията, нито сега, нито никога.“, каза той. Гласуването приключи във вторник вечерта, но на много щати обикновено им отнема дни, за да завършат преброяването на бюлетините, което се дължи и на факта, че тази година има много бюлетини, изпратени по пощата, като част от превантивните мерки срещу пандемията. Други щати в които победата е изключително оспорвана са Аризона, Джорджия, Невада и Северна Каролина, където преброяването все още не е приключило, вследствие на което окончателните резултати от изборите остават неясни.
Последици от пандемията
Последиците от пандемията от новия коронавирус, която до момента е причинила смъртта на повече от 233 000 души в Съединените щати и е оставила милиони без работа, допълнително влияят на резултатите от вота, тъй като обичайните действия на кампаниите до голяма степен са ограничени. Страната се бори със смут и недоволство в продължение на месеци, които са изразяват в многократни протести срещу проявите на расизъм и полицейската жестокост.
Вчера САЩ поставиха еднодневен „рекорд“ за най-голям брой нови случаи на заразени с коронавирус, като новоинфектираните са 102 591, а болниците в няколко щата съобщават за нарастващ поток на приети пациенти, разкриват данните на „Reuters“. Поддръжниците и на двамата кандидати изразиха гняв, разочарование и страх, като се надяват на яснота относно това кога резултатите от изборите ще бъдат решени категорично.
Тръмп води с малка разлика в Северна Каролина, но подкрепата към него в Джорджия отслабва, докато Байдън има преднина в Аризона. Ако спечели подкрепата на избирателите в Аризона, Байдън ще бъде едва вторият кандидат за президент на Демократическата партия, спечелил мнозинство в този щат от 72 години насам. През 2016 година Тръмп получи одобрението на местните жители там. Поддръжниците на Тръмп в Аризона се събраха, за да подкрепят президента. Протестиращи, обгърнати с американски знамена, скандираха „Пребройте гласовете!“ и „Спрете кражбата!“
До момента стана ясно, че Байдън води Тръмп с 3,5 милиона гласа. Тръмп спечели изборите през 2016 г. срещу демократката Хилари Клинтън, след като спечели подкрепата в няколко ключови щата, въпреки че тя събра около 3 милиона гласа повече от него в цялата страна. Правните експерти предупредиха, че изборите могат да бъдат оспорени по съдебен ред между отделните щати по множество въпроси, включително дали трябва да бъде позволено в преброяването да участват бюлетини със закъснение, изпратени по пощата до деня на изборите. И двете кампании имат зад гърба си екипи от адвокати, за да са в готовност за всякакви спорове. Ако победи, Байдън ще бъде изправен пред тежка битка в своето предстоящо управление, тъй като републиканците изглежда са готови да запазят контрола си над сената на САЩ и вероятно да се противопоставят на голяма част от неговия законодателен дневен ред, включително разширяването на политиката в областта на здравеопазването и борбата с климатичните промени.