Байдън проведе първата си чуждестранна среща с канадския премиер Джъстин Трюдо

0
127
Байдън
Снимка: Facebook

Президентът на САЩ Джо Байдън разговаря с канадския премиер Джъстин Трюдо в първата си двустранна среща с чуждестранен лидер от встъпването си в длъжност, съобщава “BBC”Двамата лидери подчертаха приоритетите на взаимната политика относно изменението на климата и Китай. Те обещаха да приведат в съответствие климатичните си цели, за да постигнат нетни нулеви емисии до 2050 г. А Байдън каза, че САЩ ще помогнат на Канада да осигури освобождаването на двама канадци, държани от Пекин, като подчерта, че не разменят чипове.

Канада често е дестинацията, избирана за първото чуждестранно пътуване на американския президент, но COVID-19 провали плановете на Байдън. Вместо това срещата се проведе дистанционно. Демократът се надява да натисне бутона за нулиране в отношенията с Трюдо – либерал, чиито отношения с бившия републикански президент на САЩ Тръмп често се смятаха за нестабилни. Трюдо също се ангажира да работи със САЩ, за да премине през COVID ситуацията, но и да се увери, че декларира тежестта си по целия свят.

Лидерите не отговаряха на въпроси от журналисти, което е необичайно за двустранно събитие във Вашингтон като това.

Какво беше казано за изменението на климата?

В своята встъпителна реч Трюдо разкритикува администрацията на Тръмп и благодари на Байдън за „засилването“. Премиерът добави:

“Докато подготвяме съвместното пускане и комюнике … хубаво е, когато американците не изваждат всички препратки към изменението на климата.”

Двамата лидери обаче не коментираха публично решението на Белия дом да отмени проекта за тръбопровод Keystone XL, което би увеличило доставките на петрол от канадската провинция Алберта до рафинериите в САЩ.

В телефонно обаждане два дни след встъпването в длъжност на Байдън – първото официално обаждане на демократа като президент – Трюдо предаде своето „разочарование“ от решението за тръбопровода. По-късно американски служител заяви, че закриването „няма да бъде преразгледано“.

Развитието на тръбопровода първоначално беше блокирано от администрацията на Обама през 2015 г., но бившият президент Доналд Тръмп отмени тази заповед и позволи на проекта да продължи. Повече от десетилетие проектът е яростно критикуван от природозащитници и индиански групи. Те го виждат като силно замърсяващ и потенциално сериозна пречка за усилията за отдалечаване от изкопаемите горива. От своя страна индустриалните групи казват, че това ще създаде хиляди работни места и ще увеличи енергийната сигурност на САЩ.

По-рано във вторник американският прессекретар Джен Псаки каза пред репортери, че Байдън е дал яснота относно проекта на Трюдо, като подчерта, че “той не е в интерес на САЩ и че искаме да се опитаме да се справим с нашата климатична криза, като същевременно създадем добър платежен ресурс от работни места”.

САЩ и Канада споделят едно от най-големите търговски партньорства в света и обменят близо 2 млрд. долара (2,5 млрд. канадски долара / 1,4 млрд. британски лири) на стоки и услуги дневно.

Какво беше казано за Китай?

Един от основните въпроси за двамата лидери е задържането в Китай на двама канадци, които са обвинени в шпионаж и са държани в затвора от 2018 г. насам. Канада твърди, че мъжете са били арестувани като възмездие за ареста на изпълнителния директор на Huawei Мън Уанджоу по американска заповед.

Майкъл Спавор и Майкъл Ковриг бяха арестувани в Китай през 2018 г. и официално обвинени през юни 2020 г. Призовавайки за освобождаването им в изказване след срещата, Байдън каза:

“Тези двамата не разменят чипове. Ще работим съвместно, докато не ги върнем безопасно.”

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments