Байдън се движи по ръба заради започващия съдебен процес за оръжието на сина му

0
70
Хънтър Байдън
Хънтър Байдън. Снимка: Wikimedia Commons

В понеделник, когато започна изборът на съдебни заседатели по делото за притежание на оръжие на Хънтър Байдън, баща му направи изявление, което илюстрира тънката линия, която се опитва да премине в разгара на кампанията си за преизбиране, предава „BBC“.

„Аз съм президент, но съм и баща“, подчерта Джо Байдън.

По-нататък в изявлението му се изразява подкрепа за сина му, който може да бъде осъден до 25 години затвор за това, че уж е излъгал за зависимостта си от наркотици, когато е попълвал документи за покупка на пистолет през 2018 г. Американският президент продължава:

„Като президент не коментирам и няма да коментирам висящи федерални дела. Но като баща изпитвам безгранична любов към сина си, доверие в него и уважение към неговата сила“.

Борбата на Хънтър Байдън с наркотичната зависимост е общоизвестна към този момент. Той ги е обсъждал публично и е писал за тях в мемоарите си – разкрития, които скоро ще послужат като доказателство в процеса срещу него и храна за обществената консумация. Джо Байдън и преди е разглеждал публично бурния личен живот на сина си. По време на първия президентски дебат с Доналд Тръмп през 2020 г. той заяви, че се „гордее“ с единствения си оцелял син. Тогава той изтъкна:

„Синът ми, както много хора, които познавате, имаше проблеми с наркотиците. Той го е преодолял. Поправи го. Работил е върху него.“

Преди четири години президентът Байдън отговаряше на нападките на Тръмп на сцената на дебатите. Сега обаче изявлението му може да е опит да се разсее това, което се очертава като политически напрегнат момент, в който проблемното минало на сина му – а оттам и на цялото семейство Байдън – ще бъде показано на показ.

Очаква се бившата съпруга на Хънтър Байдън, Катлийн Бюл, да свидетелства за навика на бившия си съпруг да употребява наркотици. Хали Байдън, вдовицата на брата на Хънтър Байдън – Бо, с когото Хънтър по-късно ще има романтична връзка и който изхвърля въпросния пистолет в контейнер за боклук в Делауеър – също е в списъка на свидетелите по обвинението.

„Това определено не е добър имидж“, категорична е Кейт Андерсен Брауър, която е написала няколко книги за президентите на САЩ, техните семейства и първите дами. Тя казва, че в миналото на президентите им се е налагало да се справят със семейни сътресения. Бил Клинтън и Джими Картър например са се сблъсквали със смущения от страна на братята и сестрите си.

Детето на един президент да бъде изправено пред наказателен процес обаче е напълно безпрецедентно и това е накарало възрастния Байдън да върви по въже. Този уикенд той прекара със сина си в Делауеър, а в неделя вечерта остана в Уилмингтън – където ще се проведе съдебният процес. По време на избора на съдебни заседатели в понеделник семейство Байдън беше добре представено. Но по това време президентът вече се беше върнал във Вашингтон. Макар да отбеляза подкрепата си за сина си, той също така запазва дистанция от самото дело.

Първата дама Джил Байдън присъства и седя зад Хънтър. Двамата се прегърнаха по време на сутрешната пауза в съдебното заседание и отново след края на деня. Към нея се присъединиха настоящата съпруга на Хънтър, Мелиса Коен Байдън – която държеше ръката му, когато той излизаше от съда – и неговата полусестра, Ашли Байдън, както и нейният съпруг.

Джил Байдън се омъжва за президента, след като първата му съпруга, майката на Хънтър Байдън, загива в автомобилна катастрофа през 1972 г., при която Хънтър и Бо са ранени. Инцидентът отнема живота и на малолетната им сестра Наоми. Президентът редовно говори за близостта на семейството си – и е превърнал тази отдаденост в част от политическата си идентичност. Той разказва как като американски сенатор всяка вечер се е прибирал с влака от Вашингтон до Делауеър, за да може да каже лека нощ на децата си. Написал е книга за справянето със скръбта след смъртта на Бо Байдън от рак на мозъка през 2016 г. и е обсъждал емоционалната травма, която е преживял след кончината на първата си съпруга.

Сега в публичността ще бъдат изложени и по-пикантните аспекти от историята на семейство Байдън, като например текстовите съобщения между Хънтър Байдън и семейството му – включително интимната комуникация с вдовицата на Бо. Ще бъдат представени и снимки и други подробности за употребата на крек-кокаин от Хънтър Байдън. Част от тях вероятно са извлечени от лаптопа, чието съществуване и съдържание се превърнаха в противоречива част от последните дни на президентските избори през 2020 г.

Процесът срещу Хънтър Байдън идва по петите на една от най-големите истории на президентските избори през 2024 г. досега – осъждането на Тръмп по 34 обвинения във фалшифициране на бизнес документи. Макар че двата случая се различават съществено – обвинения срещу кандидат срещу син на кандидат – ритъмът на двата процеса неизбежно ще доведе до сравнения.

Най-малкото вниманието, насочено към семейната драма на Байдън и юридическите проблеми на Хънтър Байдън, ще измести фокуса на медиите от Тръмп. А правните проблеми около сина му биха могли да накарат Байдън по-неохотно да се опъне на атаките срещу криминалната присъда на Тръмп. Това може да се окаже и значително разсейване за президента, който се насочва към последната кампания в политическата си кариера. Брауър коментира:

„Това ще бъде много трудно в личен план за Байдън. Той има опит в опитите си да огради личния си живот от обществения, но това е единственият му жив син. Това трябва да е много натоварващо.“

Има и още един начин, по който юридическата драма на Хънтър Байдън се различава от тази на Тръмп. Другите три наказателни дела на бившия президент вероятно няма да се случат преди изборите през ноември.

Хънтър Байдън обаче също е подсъдим по федерални данъчни обвинения, като съдебният процес е насрочен за септември. Това дело, свързано с предполагаемо неплащане на данъци в размер на поне 1,4 млн. долара за четири години, може да се окаже по-опасно от политическа гледна точка за президента, като се има предвид, че то включва финансови престъпления, а не такива, свързани с неговата наркозависимост. Бауер обясни:

„Укриването на данъци е много по-трудно за оправдаване.“

Ако Хънтър Байдън бъде осъден в някой от федералните процеси, в рамките на президентските правомощия на баща му е да го помилва. Подобен ход би бил политически токсичен в миналото, но Тръмп упражни правомощията си за помилване на множество противоречиви фигури, които са работили за него, и изглежда не е платил висока цена за това. Макар че това е действие, което бащата Джо Байдън може да намери за привлекателно – той настоява, че синът му е невинен – Белият дом настоява, че то не се обмисля.

Защо не трябва да се пренебрегва умората при болните с множествена склероза?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments