Байдън се кани да посети Саудитска Арабия заради покачването на цените на газа

0
23
Джо Байдън
Джо Байдън. Снимка: Joe Biden, Facebook

Президентът Джо Байдън клони към посещение в Саудитска Арабия – пътуване, което вероятно ще го изправи лице в лице със саудитския престолонаследник, когото някога е избягвал, смятайки го за убиец, пише „Асошиейтед прес“.

Белият дом обмисля посещение в Саудитска Арабия, което ще включва и среща на лидерите на страните от Съвета за сътрудничество в Персийския залив (Бахрейн, Кувейт, Оман, Катар, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства), както и на Египет, Ирак и Йордания, според човек, запознат с планирането на Белия дом. Лицето говори при условие на анонимност, за да обсъди плановете, които все още не са финализирани.

Тази новина идва в момент, в който преобладаващите стратегически интереси на САЩ в областта на петрола и сигурността накараха администрацията да преосмисли позицията, която Байдън обеща да заеме със саудитците като кандидат за Белия дом.

Всяка среща между Байдън и де факто саудитския владетел принц Мохамед бин Салман по време на посещение на Байдън в Близкия изток може да предложи надежда за известно облекчение за потребителите на бензин в САЩ, които треперят, тъй като скърцащото глобално предлагане на петрол вдига цените. Очаква се Байдън да се срещне с принц Мохамед, който често се споменава с инициалите си MBS – ако посещението в Саудитска Арабия се случи, според разказа на лицето, запознато с обсъжданията.

Подобна среща може също така да облекчи един от най-напрегнатите и несигурни периоди в партньорството между Саудитска Арабия, най-големият износител на петрол в света, и Съединените щати, най-голямата световна икономическа и военна сила, която представлява повече от три четвърти от век. Но също така рискува публично унижение за лидера на САЩ, която през 2019 г. обеща да направи „пария“ на саудитското кралско семейство заради убийството и разчленяването на базирания в САЩ журналист Джамал Хашоги през 2018 г., вестникарски критик на много от бруталните начини че принц Мохамед оперира.

Прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер в сряда отказа да коментира дали Байдън ще пътува до Саудитска Арабия. Очаква се американският президент да лети до Европа в края на юни. Той би могъл да спре в Саудитска Арабия, за да се срещне с принц Мохамед, саудитския крал Салман и други лидери. Президентът също така вероятно ще посети Израел, ако разшири предстоящите си пътувания, за да включи Саудитска Арабия. 

Миналата седмица Белият дом потвърди, че координаторът на NSC за Близкия изток Брет Макгърк и Амос Хохщайн, старши съветник по енергийна сигурност в Държавния департамент, наскоро с-а били в региона. Държавният секретар Антъни Блинкен разговаря по телефона в понеделник със своя саудитски колега.

МакГърк и Хохщайн, както и Тим Лендеркинг, специалният пратеник на САЩ за Йемен, многократно са посещавали Саудитска Арабия за разговори със саудитски служители относно енергийните доставки, усилията на администрацията на Байдън да съживи ядреното споразумение с Иран и войната на Саудитска Арабия в Йемен, наскоро успокоена от прекратяване на огъня

За Байдън политическите опасности от предлагането на ръката си на принц Мохамед включват потенциала за смущаващ публичен отпор в последната минута от все още обиден престолонаследник, известен с властни и груби действия. Откакто принц Мохамед стана престолонаследник през 2017 г., това включва задържане на собствените му кралски чичовци и братовчеди, както и защитници на правата на Саудитска Арабия и, според общността на американското разузнаване, ръководене на убийството на Хашоги. Саудитска Арабия отрича участието на престолонаследника в това деяние.

Все пак Байдън беше готов да поздрави принца на срещата на върха на Г-20 през октомври миналата година в Рим, но принц Мохамед не присъства. И всяко отхвърляне на Байдън от страстното му обещание за правата на човека – саудитските управници ще „платят цената“ за убийството на Хашоги, обеща Байдън на етапа на дебатите по време на кампанията си – рискува още повече разочарование за избирателите на демократите. Те наблюдават как Байдън се бори да изпълни вътрешния си дневен ред в лицето на силното малцинство на Републиканската партия в Сената.

Демократите изглеждат по-малко гласни сега в исканията на САЩ да заемат твърда позиция относно престолонаследника на Саудитска Арабия. Почти рекордните цени на газа застрашават техните перспективи на междинните избори през ноември.

Водещ критик на саудитското правителство в Конгреса, представителят Джералд Коноли от Вирджиния, написа в имейл, че Съединените щати „трябва да преоценят безусловната си подкрепа за Саудитска Арабия“. Но той и други демократи не казват публично на Байдън, че не трябва да се среща с принц Мохамед. 

Законодателите посочват по-специално отказа на Саудитска Арабия въпреки месеците на западните призиви да се отклони от ограничението за добив на петрол, което се посредничи главно между Саудитското кралство и Русия, производител на петрол. Ограничението на производството допринася за недостига на петрол, произтичащ от инвазията на Русия в Украйна.

В същото време британският премиер Борис Джонсън и френският президент Еманюел Макрон лично призоваха Байдън да работи за успокояване на отношенията между САЩ и Саудитска Арабия, както и Израел, който вижда кралството като основен играч в противопоставянето на Иран.

Освен че помага да се поддържат високи цени на газа за потребителите в световен мащаб, ограничените доставки помагат на Русия да получи по-добри цени за петрола и газа, които продава, за да финансира инвазията си в Украйна. Руският външен министър Сергей Лавров посети саудитското кралство във вторник, дори когато разговорите за възможна среща Байдън-принц Мохамед нараснаха във Вашингтон.

Честите, топли посещения сред саудитски, руски и китайски служители по време на замразяването между Байдън и саудитския престолонаследник засилиха опасенията на Запада, че Саудитска Арабия се откъсва от западните стратегически интереси.

Съединените щати в продължение на десетилетия гарантираха, че американските или съюзническите самолетоносачи, войските и тренировъчните и ракетните батареи остават разположени в защита на Саудитска Арабия и нейните петролни находища, както и в защита на други държави от Персийския залив. Военният ангажимент признава, че стабилният глобален пазар на петрол и противовесът на Иран в Персийския залив са в стратегически интереси на САЩ.

От Саудитска Арабия Съединените щати търсят „истински гаранции, че ще бъдат твърдо съгласувани със Съединените щати в международен план и няма да се отклоняват или хеджират, опитвайки се да имат сравними отношения с Русия и Китай. Това надхвърля само петрола“, смята Дан Шапиро, бивш посланик на САЩ в Израел. Шапиро е защитник на двустранните споразумения с Авраам, които помогнаха за установяването на по-тесни връзки между някои арабски държави и Израел. Шапиро, който сега е изтъкнат сътрудник в Атлантическия съвет, коментира още:

„Съединените щати трябва да имат известна увереност, че ще предоставят тези гаранции за сигурност и имат реален партньор, който ще бъде като партньор.“

Длъжностните лица в Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, от своя страна, често виждат Байдън като последния от няколкото президенти на САЩ, който пренебрегва дългогодишната роля на защитник на американската армия в Персийския залив, докато Вашингтон се опитва да се измъкне от конфликтите в Близкия изток, за да се съсредоточи върху Китай.

Тези притеснения относно сигурността на Персийския залив може да бъдат облекчени от хода на САЩ миналата година, който постави контрола над силите си в Израел под централното командване на САЩ. Това ефективно увеличава взаимодействието между израелските военни, оборудвани от САЩ, и арабските сили под военния чадър на САЩ, каза Шапиро.

Заместник-министърът на отбраната на Саудитска Арабия Халид бин Салман посети централата на Въоръжените сили на САЩ във Флорида миналия месец. Регионалната координация беше една от основните теми, допълни Шапиро, включително възможността за такива стъпки като координиране на способностите за противовъздушна отбрана на Близкия изток.

Блинкен и съветникът по националната сигурност на Белия дом Джейк Съливан също се срещнаха миналия месец със саудитския служител на отбраната. Съливан каза, че говори за енергия. Директорът на ЦРУ Уилям Бърнс посети принц Мохамед в Саудитска Арабия през април.

Служителите на администрацията на Байдън се възмущават от идеята, че засиленият ангажимент е просто да накара саудитците да помогнат за облекчаване на цените на газа. Жан-Пиер каза миналата седмица след последните пътувания на МакГърк и Хохщайн в региона, че идеята, че Белият дом иска от саудитците да изпомпват повече петрол „е просто е погрешна“ и „неправилно разбиране както на сложността на този въпрос, така и на като нашите многостранни дискусии със саудитците.

„Думите на президента все още са в сила.“, добави тя в сряда, за обещанието на Байдън, че саудитците „ще платят цена“.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments