Байдън: Това е най-високият ядрен риск от Кубинската криза през 1962 г. насам

0
74
Президент Джо Байдън
Президент Джо Байдън. Снимка: U.S. Mission to NATO, Facebook

Президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че рискът от ядрен „Армагедоне на най-високото ниво от Кубинската криза през 1962 г. насам. Той предупреди още, че руският президент Владимир Путинне се шегува„, когато говори за използване на тактически ядрени оръжия след неуспехите на военните си сили в Украйна. Байдън допълни, че САЩ се опитват да разберат как Путин възнамерява да излезе от войната.

САЩ и ЕС потвърдиха, че ядрените закани на Путин трябва да се приемат сериозно. Миналата седмица обаче съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан заяви, че въпреки намеците на Москва САЩ не са забелязали категорични признаци, че Русия действително се готви да използва ядрено оръжие.

Както е известно, Украйна си възвръща някои от окупираните от Русия територии, включително четирите региона, които Русия незаконно анексира наскоро. От няколко месеца насам американски високопоставени служители предупреждават, че Русия може да прибегне до използването на оръжия за масово унищожение, ако претърпи тежки неуспехи на бойното поле. Президентът Байдън обясни, че причината, поради която според него руският лидер „не се е шегувал„, когато е говорил за използване на тактически ядрени, биологични или химически оръжия, е, че неговата армия, може да се окаже значително по-слабо ефективна.

За първи път от Кубинската криза насам имаме пряка заплаха за използване на ядрени оръжия, ако нещата продължат да се развиват по същия начин. Не сме се сблъсквали с перспективата за Армагедон от времето на Кенеди и Кубинската ракетна криза насам,„, коментира Байдън пред колегите си демократи. През 1962 г. САЩ и Съветският съюз, под ръководството на президентите Джон Кенеди и Никита Хрушчов, бяха на косъм от ядрен сблъсък заради разполагането на руски ядрени оръжия в Куба. Много експерти смятат, че тази конфронтация е най-близка до концепцията за пълномащабна ядрена война в света.

По време на речта си, отправена миналия петък, президентът Путин заяви, че САЩ са създали „прецедент„, като са използвали ядрени оръжия срещу Япония в края на Втората световна война – коментар, който няма как да остане неотразен от западните правителства. Лидерът също така заплаши, че ще използва всички налични средства, за да защити руската територия. Въпреки че той вече подписа финалните документи за официалното анексиране на четири региона в Украйна – Луганск, Донецк, Запорожие и Херсон, силите на Киев продължават да напредват в тези области. Междувременно стотици хиляди мъже бягат от Русия, тъй като не искат да бъдат призовани да се бият в Украйна.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски наскоро отхвърли идеята за ядрени заплахи на Москва, определяйки ги като „непрекъснато говорене от страна на руски високопоставени лица и пропагандатори“.

В самата Русия също има известен отпор срещу ядрените заплахи, отправени от президента. Редакционна статия в централния руски вестник „Независимая газета“ остро разкритикува някои висши руски служители за това, че „говорят за ядрения бутон„.

Вчера говорителката на руското външно министерство заяви пред репортери, че Москва не е променила позицията си, която гласи, че ядрена война не бива да се води.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments