С началото на учебната година и предстоящия старт на академичния сезон във висшите учебни заведения, Българските държавни железници /БДЖ/ напомнят за специалните привилегии, които предлагат на всички учащи на възраст до 26 години. Ученици, студенти и докторанти в редовна форма на обучение могат да се възползват от 50% намаление на редовната цена на билета за пътувания във втора класа на всички пътнически и бързи влакове.
За да се възползват от тази отстъпка, учащите трябва да закупят железопътна карта „Учащ“, която се издава във всички железопътни гари и бюра в страната. Процедурата за получаване на картата е бърза и лесна – необходима е снимка и уверение от съответното учебно заведение. Картата се издава на място веднага след предоставяне на необходимите документи. Цената на картата е 1.00 лев, а валидността й е от 1 септември до 30 септември на следващата година.
Освен отстъпките за единични пътувания, БДЖ предлага и допълнителни предимства за учащите, закупили железопътна карта „Учащ“. Те могат да закупят абонаментни карти за един или три месеца със същото намаление, което допълнително ще намали цената на пътуванията. Абонаментните карти важат както за пътнически, така и за бързи влакове, без допълнителни такси за различна категория на влака.
БДЖ предлага и значителни отстъпки за групови пътувания. Организирани групи от поне 10 души могат да ползват 75% намаление от редовната цена на билетите. За да се възползват от тази оферта, е необходимо да представят писмо и поименен списък с дати на раждане на участниците, заверен от учебното заведение. Ако участниците са от различни учебни заведения, е задължително да се предоставят железопътни карти „Учащ“. Придружаващите преподаватели /по един на всеки 10 учащи/ също могат да се възползват от 75% отстъпка.
Националният железопътен превозвач предлага унифициран формуляр за заявка на групови пътувания, който е наличен на официалния сайт на дружеството, за удобство на учебните заведения.
Ръководството на БДЖ пожелава на всички ученици и студенти успешна и плодотворна учебна година!
Под риск ли е влизането на 10 милиарда лева европейски средства в българската икономика?