Бебетата развиват своята граматика още на 3 месеца

0
145
Снимка: Пиксабай
Снимка: Пиксабай

Експеримент на учени от Института „Макс Планк“ за когнитивни науки в Лайпциг доказа, че бебетата още на 3 месеца разбират правилата, на които говоримият език се подчинява. Бебетата разбират по-добре от възрастните кои срички с кои се свързват и с кои – не, съобщава „welt.de“.

Участниците е опита са били 65 тримесечни бебета и 36 възрастни. Изследователите пуснали на бебетата записи с различни сричкови комбинации с продължителност 20 минути. В част от трисричковите измислени думи първите букви били „ле“, а последните – „бу“, в друга част – първите „фи“, последните – „то“.

„Такива зависимости между несъседни срички са един от основните стълбове на всеки език и могат да се намерят в много граматически правила“, обяснява Юта Мюлер, една от авторките на изследването.

От време на време обаче в потока от думи били включвани някои срички в „грешни“ комбинации, например „ле-ви-то“ вместо „ле-ви-бу“. Освен това от време на време някоя сричка била изричана на по-висок тон от останалите, пише „Обекти“.

От бебетата 32 реагирали на по-високия тон, различили и грешките в сричките, останалите обаче не отчели нищо. Интересно е, че нито един от възрастните не схванал грешката при сричките. Когато специално им обяснили на какво да обърнат внимание и им пуснали отново записа, само 10 открили сричковите зависимости – и разликата в тоновете.

„Способността да схващаме неписаните правила на говоримия език се развива в най-ранна детска възраст“, пишат германските учени в сп. „Proceedings of the National Academy of Sciences“. Дори да не могат да четат в първата си година, кърмачетата автоматично учат комплексни говорни модели само като слушат. Очевидно при възрастните тази способност да откриват автоматично говорни правила се загубва.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments