„Булгартрансгаз“ не е плащал дивидент на Българския енергиен холдинг за периода 2019 и 2020 година, заяви Валентин Николов, който оглавява холдинга. Той е категоричен, че Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ не знае как да приключи този случай. Относно поисканата от служебния енергиен министър Андрей Живков за смяна на ръководството на “Булгартрансгаз”, Валентин Николов коментира пред „БНР“:
„Единственият, който може да отстранява, уволнява, назначава – това е надзорът на „Булгартрансгаз“ спрямо Управителния съвет. Никой друг не може да им се меси. Включително и ние, защото е намеса в независим преносен оператор и всички регламенти на Евросъюза ги пазят в тази връзка. Неслучайно проверката е направена от КЕВР, не е направена от БЕХ.“
Николов заяви, че ако има решение на БЕХ, а надзорът на дружеството не се съобрази с него, то тогава могат да предприемат стъпки за отстраняването на неговите представители в надзора. Той разясни, че те са трима от петима души, защото има двама независими. Славчо Нейков от Института за енергиен мениджмънт поясни, че става въпрос за вземане на заеми без съответно разрешение от страна на КЕВР. По думите му все още няма официална позиция на „Булгатрансгаз“ по случая. Нейков предупреди:
„Реално, предвид статута на това дружество може да се стигне до ситуация, в която да се затрудни енергийната сигурност. Изниква серия от въпроси – кои са тези банки, кито са дали заемите? Чух, че една от тях е Българската банка за развитие. Второто нещо – как са избрани тези банки, европейски банки ли са, при какви условия са отпуснати съответните кредити, как са обезпечени тези заеми, с какво са обезпечени.“
Нейков посочи, че такова дружество няма как да предприеме подобни действия без политическа намеса. Според него това е толкова важна стъпка, която е за много пари, че няма начин това да не е съгласувано на политическо ниво. Той обясни, че тази ситуация възниква не само в момент на предизборна политическа обстановка, но и при натрупването на няколко газови теми. По думите му реакцията на КЕВР е професионална.
Славчо Нейков заяви, че около 10 милиарда лева в областта на енергетиката не са отчетени през последните години. Той посочи разходи, които са свързани с АЕЦ „Белене“ и по натрупаните заеми в държавния въгледобив. По думите му те са повече от милиард и отделно още два милиарда, които са похарчени за енергийна ефективност. Според него трябва да се добавят и други разходи за развитие на газовата инфраструктура, които не са отчетени и допълни:
„Не говоря за корупция, но определено покрай част от тези разходи има какво да проверяват служителите на МВР и прокуратурата.“