Беларус залива Европейския съюз с мигранти по примера на Путин

0
20
Граница
Граница. Снимка: Pixabay

Отчаяни, уплашени и молещи за помощ, те се появяват от тъмнината – група язидски мигранти, изгубени в горите на Източна Европа. Това е странна гледка, която се повтаря често през последните нощи. След като са преживели преследване от „Ислямска държава“ в родината си Ирак, там, на границата между Беларус и Литва, сега язидите се оказват въвлечени в шокиращ циничен заговор.

Авторитарният лидер на Беларус Александър Лукашенко е обвиняван, че използва тези отчаяни хора като пионки в своята опасна игра с Европейския съюз.

Не ме изпращайте обратно в Беларус!„, моли Римон, един от мигрантите, който заедно с осем други като него, стиска от страх ръката на граничния полицай.

Иракчаните призовават друг свой сънародник, Абу Усама, който все още се скита в тъмната гора със своя 10-годишен син, да се подчини на властите и да се предаде доброволно. Измежду дърветата се появява и разплаканата двойка с дете, което плаче от страх, а бащата се хвърля на земята и крещи „Аллах!“ В небето над тях бръмчи хеликоптер, а граничната охраната чува по радиостанциите, че техниката е засякла пресните следи на още 15 мигранти, които се опитват да преминат границата.

В рамките на 24 часа от 27 до 28 юли на границата са били заловени рекорден брой нелегално преминаващи  – 171 души, като много от тях са били иракчани. От началото на тази година над 4000 души са задържани.

Масово отмъщение

Европейските лидери твърдят, че чрез бюрокрацията на Лукашенко се печелят хиляди евро от всеки мигрант, след което той ги изпозлва като „оръжие“, като ги изпраща към съседката на Беларус Литва. Според запознати мигрантите се превозват със самолет от Близкия изток до Минск, а след това се насочват към границата между Беларус и Литва от неустановени посредници, където им се позволява да преминат, без да бъдат възпрепятствани от беларуската гранична полиция.

Литва определи този ход като „дребнаво, масово отмъщение„, което според тях е вследствие на санкциите, наложени от ЕС, след като властите на Беларус принудиха самолет на „Ryanair“ да кацне в Минск, за да могат да арестуват опозиционен блогър, който е пътувал на борда.

Представител на западното разузнаване заяви пред „CNN“, че схемата не би могла да функционира без разрешението на беларуската държава и че Лукашенко вероятно използва мигрантите като начин да притисне ЕС към преговори за премахване на санкциите срещу неговото правителство. Според него ключовият съюзник на Беларус, Русия, играе важна роля в тази мрачна „търговия“, тъй като руското правителство вече е използвало подобна схема за мигрантите в Норвегия и Финландия през 2015 г. Разузнавателният експерт смята още, че е много вероятно Беларус да се възползва от руските съвети, информация и помощ за установяването на този последен транзитен маршрут.

През юни, когато броят на пристигащите в страната мигранти ескалира рязко малко след налагането на санкциите, Лукашенко коментира: „Няма да задържим никого. В крайна сметка ние не сме тяхната крайна дестинация. Те се насочват към просветлена, топла и уютна Европа.“

В сряда беларуски гранични служители заведоха екип на „CNN“ и други медии до границата като част от организирана обиколка. Те заявиха, че мигрантите, дошли в Беларус, са го направили като туристи и не са платили никакви пари, за да улеснят преминаването си. Властите от своя страна обявиха, че беларуските граничари са заети с предотвратяването на престъпна дейност, а мигрантите са се промъкнали през процепите на граничната ограда.

В отговор на увеличаването на броя на мигрантите, които се опитват да влязат в страната, Литва започна изграждането на дебела ограда по границата си. До неотдавна страната разчиташе на гъстата и трудно проходима гора. Граничните власти твърдят, че през изминалия уикенд броят на мигрантите, опитващи се да влязат в страната, е спаднал до нула, след като Литва изпрати подкрепление в граничния район и започна да отправя предупредителни съобщения на арабски, кюрдски, френски, руски и английски език по високоговорители.

Представители на ЕС разкриха, че са приложили дипломатически натиск върху Ирак, като по този начин целят да принудят страната прекрати полетите до Минск и да изпрати самолет за събиране на мигрантите от Беларус. По повод на това Ахмед Ал Сахаф, говорител на иракското външно министерство, сподели пред „CNN“, че самолетът се е върнал със 130 душа от общо 400 -те предвидени места на борда.

Въпреки факта, че Литва постигна известен успех в справянето си с мигрантската криза през последните дни, заплахата все още остава. Външният министър Габриелиус Ландсбергис предупреди, че Беларус сега търси либерален визов режим с Пакистан или Мароко, за да продължи да насърчава притока от мигранти. Проблемът вече е засегнал и съседите на Литва, тъй като много от мигрантите, които вече са в Беларус, търсят алтернативни маршрути. В понеделник Полша съобщи, че през уикенда властите са задържали рекорден брой мигранти – 349 лица без документи, много от които иракчани. Друг от съседите на Беларус, Латвия, обяви, че са задържани 140 мигранти в понеделник и десетки други през уикенда. Вътрешният министър предложи въвеждането на извънредно положение, а граничните служителите са категорични, че е необходимо да бъдат изградени бежански лагери.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments