Александър Лукашенко вече би трябвало да е наясно какво е усещането хората да не са съгласни с него и с политиката му. Беларуската столица Минск беше разтърсена от масови протести преди и след оспорваните президентски избори през август 2020 г., които бяха помрачени от обвинения за извършена измама. Лукашенко твърди, че все пак е спечелил честно, но опозицията в лицето на САЩ, ЕС и Беларус оспорва това, пише „CNN“.
Когато екип на „CNN“ покани за интервю Лукашенко – човекът, отговорен за бруталните репресии в страната през последната година, той се държеше дръзко и предизвикателно, като последователно отричаше потвърдени факти, твърдейки, че ситуацията е много по-лоша в други страни като САЩ или Обединеното кралство. Помолен за коментар относно наболели въпроси като нарушенията на правата на човека, включително нападенията срещу протестиращи граждани, бомбената заплаха, която принуди самолет да кацне, позволявайки на беларуските власти да арестуват дисиденти срещу управлението му, возещи се на борда, както и факта, че Европейският съюз критикува остро мигрантската политика на президента, той се опита да отклони всички негативни истини, докато излагаше своята гледна точка.
„Това е лудост.“, заяви Лукашенко по повод твърденията на полското правителство, че Беларус изпраща целенасочено мигранти към границата на страната.
„За луд ли ме вземате?“, реагира лидерът след зададен въпрос дали страната му транспортира мигранти към страни от Европейския съюз като отмъщение за наложените санкциите и предоставянето на европейско убежище за много беларуски дисиденти.
Въпреки очевидните опити да омаловажи ситуацията, напрежението между Беларус и ЕС е съвсем реално. За това свидетелства и фактът, че повечето авиокомпании вече не прелитат над беларуска територия. Този ход дойде, след като през май беше задържан изявен критик на режима на Лукашенко, който е пътувал на борда на самолет на компанията „Ryanair“ от Атина, Гърция, към Вилнюс, Литва. Тогава беларуски изтребител се доближи до пътническия самолет във въздушното пространство на Беларус, като го принуди да извърши аварийно кацане в Минск на фона на опасенията, че на борда има бомба. След като машината се приземи, беларуските власти арестуваха журналиста дисидент Роман Протасевич заедно с приятелката му от Русия. Беларуски представител твърди, че палестинската екстремистка групировка „Хамас“ е изпратила имейл, в който се казва, че на борда на самолета е имало бомба. Говорител на „Хамас“ отрече обвинението, като го определи като „фалшива новина“. Поддръжници на задържания Протасевич обясниха, че всичко това е това е било умело скалъпено. По повод на тези твърдения президентът на Беларус беше запитан по време на интервюто дали е имало реална заплаха за бомба или това е било измислено като причина за арестуването на един от изявените му критици. Лукашенко отговори, че просто настоява гражданите, които живеят в страната му, да спазват международните разпоредби.
Лукашенко, често определян от критиците като „бивш темпераментен ръководител на колхоза“, е президент на Беларус от 1994 г. насам, като той е първият и единствен лидер от падането на Съветския съюз досега. Наричан още „последният диктатор на Европа“, желязната му хватка спрямо управлението на страната става все по-силна, особено след миналогодишния вот. Неговите публични изяви са строго контролирани от неговата преценка, като лидерът обикновено е заобиколен от много свои поддръжници. В интервюто, дадено пред „CNN“, много ясно личи опитът му да избегне някои въпроси, свързани със Запада, както и да изопачи ключови факти. Притиснат от интервюиращите да даде подробности за жертвите, жестоко наказани за това, че не одобряват неговия режим, той отговори, че няма за какво да се извинява:
„Не мисля, че това дори е актуален въпрос, а по принцип няма за какво да се извинявам.“
„CNN“ цитира пред Лукашенко доказателства, предоставени от организациите „Human Rights Watch“ и „Amnesty International“, относно задържани граждани, които са пострадали сериозно, като доста от тях са били със счупени кости и тежки изгаряния, а други признават, че са били принудени да лежат голи в кал, докато са били малтретирани физически. Лукашенко обясни:
„Знаете, че ние нямаме нито един незаконен център за задържане, където гражданите се малтретират, каквито има на много други места по света като в САЩ и в много страни в Източна Европа. Що се отнася до нашите собствени центрове за задържане, където се изпращат обвиняемите или тези под разследване, те не са по-лоши от тези в Обединеното кралство или САЩ. Мога да ви гарантирам това.“
Държавният глава повдигна и въпроса за смъртта на Ашли Бабит, която беше простреляна и убита при бунтовете срещу Капитолия в САЩ на 6 януари, като обвини открито „CNN“ и други медии, че умишлено мълчат за това.
По време на интервюто Лукашенко очевидно изпитваше неохота да каже името на опозиционния лидер Светлана Тихановская, която напусна Беларус след изборите, за които масово се твърдеше, че са спечелени чрез измамна. Все пак той се съгласи да коментира, като заяви, че Тихановская не е трябвало да бяга. Както е известно, Европа и САЩ считат Тихановская за жертва на мащабна измама. През юли тя присъства на среща в Белия дом, където проведе дискусии с президента Джо Байдън, който тогава заяви, че за него е „чест“ да се срещне с нея, добавяйки, че САЩ подкрепят твърдо народа на Беларус в стремежа му да си извоюва демокрация и да защити изконните човешки права.
Лукашенко продължава да описва живота в Беларус като „розов“, твърдейки, че семействата могат да живеят там безопасно. Противно на думите му обаче, екипът на медията забеляза, че по улиците на Минск хората изглеждат притеснени и изплашени от нещо. Повечето от тях не пожелаха да дадат коментар и се опитаха да избягат от журналистите бързо.
Държавният глава се стреми всячески да си изгради имидж на човек от народа, който е силен лидер на световната сцена. Това което прави впечатление е обаче, че той много внимава какво казва. Според критиците му това е проява на слабост, като той се опитва все повече да подражава на един друг влиятелен политик – руския президент Владимир Путин. Все по-тясната икономическа, политическа и военна интеграция между двете страни подхранва спекулациите, че Лукашенко ще бъде последният, както и първият президент на Беларус, който ефективно ще слее страната си с Русия, въпреки че той твърдо отрича това:
„Путин и аз сме достатъчно интелигентни и можем да създадем съюз на две независими държави, който да бъде по-силен, ако действа сплотено, отколкото разединено. Суверенитетът не се продава.“
В заключителната част на интервюто Лукашенко загатна какво би могло да се случи, ако страната му бъде провокирана: „Ако се наложи, Беларус ще се превърне в единна военна база, съставена от Русия и Беларус, за да издържи на агресията ви, в случай, че решите да ни нападнете или някоя друга страна реши да го направи. Освен това трябва да сте наясно и с факта, че аз никога не съм действал тайно в тази посока.“