Трислойна електрифицирана ограда. Нови охранителни камери. Военна охрана и табела “Входът е забранен”. Прозорци с решетки и отразяващо стъкло, върху новоремонтирани сгради на казарма. Всички дълбоко в гората. Разхожда се само охранител. Тази гледка от авторитарен Беларус описва “CNN”.
Според видеоклиповете, станали достояние на изданието, както и от свидетелски показания, това показва индикация за възможен затворнически лагер за политически дисиденти, построен наскоро на около час път с кола от столицата на Беларус – Минск, близо до населеното място Новоколосово. Той се намира на мястото на съоръжение за съхранение на ракети от съветско време, което обхваща територия от над 200 акра. Не е ясно каква част от обекта е ремонтиран.
Опозиционните активисти на Беларус от известно време изразяват опасения, че авторитарният режим може да прибегне до груби лагери за задържане, ако конвенционалните затвори се запълнят. Нарастват и опасенията относно поредната вълна от репресии и арести в отговор на демонстрации, отбелязващи 9 август – годишнината от оспорваните президентски избори, които предизвикаха миналогодишното протестно движение. По-нататъшни вълнения могат да бъдат свързани с конституционен референдум, планиран за по-късно тази година или началото на 2022 г. Франак Виакорка, старши съветник на лидера на беларуската опозиция Светлана Тихановска, прегледа кадрите и каза пред „CNN“:
“Не е изненадващо, че президентът Александър Лукашенко се опитва да изгради нещо като обикновен затворнически лагер, защото ще дойде нова вълна от протести така или иначе. Това може да бъде предизвикано от неговите изявления, може да бъде предизвикано от икономическата ситуация. Но неминуемо ще се случи. Той разбира това и също иска да бъде подготвен повече от миналата 20202 година…”
Беларуските дисиденти през август 2020 г. заявиха, че полицията ги е държала няколко дни в затворнически лагер, временно оформен от лечебно заведение за зависимости. През октомври група активисти от бивши служители по сигурността, ByPol, публикува запис, за който се твърди, че е направен на заместник-министъра на вътрешните работи, Микалай Карпянков, в който той казва, че трябва да бъдат построени затворнически лагери за “презаселване” за по-остри токове “протестиращите да ги реформират”. В записа Карпянков предлага да се построи лагер от съществуващ затвор в град Ивацевичи.
Беларуското правителство определи записите по време на тяхното пускане като “фалшива новина”. Правителството не отговори на искането на CNN за коментар по тази статия.
Медията пише, че не е имала достъп до вътрешността на съоръжението край Новоколосово и няма признаци, че в лагера вече са настанени затворници. Представител на западното разузнаване заяви пред CNN, че използването на съоръжението като затворнически лагер е възможно, въпреки че не разполагат с преки доказателства за това. Местните жители в град Новоколосово наричат съоръжението лагер. Един жител, на когото наскоро военните охранители казаха да напусне района, когато се приближи до обекта, каза:
“Моят приятел Саша, който е строител, ми каза, че са ремонтирали това място. Има три нива от бодлива тел и сградата е електрифицирана. Берях гъби тук, когато един военен се приближи до мен и ми каза, че не мога да навлизам повече навътре. Други двама свидетели също са забелязали военни патрули.”
Твърденията за лагера се появяват след едноседмична репресия срещу останалите независими медии в Беларус и след засилено международно внимание върху кризата в авторитарната държава.
В неделя олимпийската състезателка Кристина Тимановская заяви, че е била принудена да лети от Токио, след като критикува беларуските олимпийски служители в Instagram, и че е трябвало да потърси помощ от японската полиция, за да предотврати връщането ѝ в Минск. Тя кацна във Варшава, Полша, в сряда, където ѝ бяха предложени убежище и хуманитарна виза. Националният олимпийски комитет на Беларус заяви, че състезателката е свалена от олимпийския отбор поради емоционални и психологически проблеми, които тя отрича.
Във вторник опасенията за нарастващата диаспора на дисидентите в Беларус нараснаха, когато активистът Виталий Шишов беше намерен мъртъв в парк извън украинската столица Киев, очевидно обесен, с ожулвания по тялото. Полицията разследва възможностите за самоубийство или убийство.
През май режимът на страната нагло пренасочи пътнически самолет към Минск и арестува журналиста-дисидент Роман Протасевич, в инцидент, описан от някои западни лидери като “отвличане, одобрено от държавата”.
Протестното движение на Беларус е значително намалено поради бруталността на полицията, което довежда до много демонстрации сега под формата на флашмоб, заснет и публикуван онлайн. И все пак има признаци, че активистите приемат нови мерки за активно прекъсване. CNN говори с активисти, които казват, че са предприели стъпките за саботиране на железопътни линии, управлявани от беларуското правителство. Те са изпратили на CNN поредица от видеоклипове, които ги показват с помощта на утвърдена техника за забавяне на влаковете, без да причиняват щети. CNN не разкрива местоположението или естеството на тактиката. Медията не успя да потвърди независимо ефективността на протестните действия.
Един от организаторите, който каза, че тяхната дейност е причинила забавяне на влаковете до около 20 км в час (12 мили в час) в някои райони, каза пред CNN:
“Основната цел е да се причинят икономически щети на режима, тъй като забавянията ги карат да плащат огромни глоби.”
Много от железопътните линии, които преминават през Беларус, изпращат стоки по ферибот от Китай към Европейския съюз, което означава, че честите закъснения биха могли да имат по-широко значение в целия континент и за международната търговия, което би ударило силно режима на Лукашенко.