Белгийски студенти събират своя слюнка в експеримент срещу COVID-19

0
137
Лаборатория
Снимка от Pixabay

Хиляди студенти, които учат в един от университетите в Белгия ще събират всяка седмица проба от слюнката си, която ще се използва за бързи тестове за наличие на COVID-19. Експериментът е планиран за месец септември, като идеята е да се заместят често използваните тампони за вземане на проба. Това е един от най-мащабните експерименти с нов метод за тестване в Европа.

Схемата за тестване вероятно ще бъде приложена и в други университети, училища или компании, ако се окаже успешна в стремежа за по-бързо откриване на групи от инфекции сред студентите, разкриват пред „Reuters“ белгийски изследователи и високопоставени лица.

Белгия, която е сред европейските страни, които са най-силно засегнати от пандемията, планира да повиши капацитета си за тестване на потенциално заразени през есента.

Около 30 000 студенти и преподаватели от Белгийския университет в Лиеж ще имат възможност да се тестват самостоятелно вкъщи, след което ще занасят епруветката с пробата от слюнката в университетските лаборатории, което ще се случва всяка седмица до месец декември. „Те ще имат резултатите  си вечерта.“, обясни пред „Reuters“ Фабрис Бюро, заместник-директор по научните изследвания към университета.

Домашните тестове за самостоятелно вземане на слюнка могат значително да увеличат капацитета за тестване, тъй като те са по-прости и по-бързи от обикновените тестове, за които са нужни назофарингеални тампони, които някои хора намират за неприятни. Все пак трябва да се има предвид, че те са по-малко точни, тъй като е по-вероятно вирусът да бъде открит в носа и задната част на гърлото, отколкото в слюнката, особено при индивиди с нисък вирусен товар, показва проучване, изготвено от Белгийската агенция по лекарствата миналата седмица.

При пробата, взета с назалните тампони, вирусът се открива в 80% от случаите на заразяване, докато тестовете за слюнка имат успех от 60%, казва още Бюро. Това може да доведе до по-голям брой заразени хора, на които погрешно да бъде съобщено, че не са заразени с вируса. Въпреки това, седмичното извършване на тестове със слюнка частично ще компенсира недостига на тестове, твърди заместник-директорът.

Очаква се тестът за слюнка, разработен от самия университет, да се използва официално в Белгия със специално разрешение, предоставено от националните контролни органи, преди да получи одобрение за безопасност от Европейския съюз, разкри министъра, отговарящ за тестовете, Филип Дьо Бейкър.

Комплектите за тестване на слюнка значително намаляват времето и персонала, необходими за извършване на тестове, тъй като инактивирането на вируса, потенциално наличен в пробите – най-продължителната част от процеса на тестване, се извършва в самата епруветка с автоматично освобождаване на химикали след като капачката е запечатана. Обикновено тази част от процеса на тестване се извършва в лаборатории с висока сигурност от медицински експерти.

Непотвърдени тестове

Използването на тестове за слюнка до този момент все още е сравнително ограничено. В момента Великобритания изпробва тестове за слюнка, които може да евентуално да заместят тестването с тампони на около 14 000 души в опит да се намери по-прост и бърз начин за откриване на заразени.

През май Американската агенция по храните и лекарствата одобри първия диагностичен тест за слюнка, които може да се прави у дома.

На свой ред Бейкър заяви, че белгийското правителство ще следи отблизо пилотния проект, като е възможно да го включи в своята национална стратегия за повишаване на тестването, ако той се окаже успешен.

От октомври нататък Белгия, страна с население от 11 милиона души, планира да тества до 90 000 души на ден, от които почти половината чрез традиционни лаборатории с автоматизирани тестови машини, създадени от големи компании като швейцарската компания „Roche“.

Такива тестове работят само с пластмаси и реагенти за еднократна употреба, произведени от доставчиците на машините – характеристика, която причинява недостиг в разгара на кризата, когато търсенето се сви.

Останалата част от нужните тестове ще бъдат извършени с помощта на така наречените отворени тестови платформи, базирани на машини, които могат да обработват различни химически вещества и реагенти, като тези, разработени от американската компания „Thermo Fisher“.

Някои от химикалите и пластмасите, необходими за отворената платформа, ще бъдат осигурени от университета в Лиеж, който вече е в състояние да произвежда реагенти за милиони тестове седмично, съобщи Бюро.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments