Белият дом решава утре за законопроекта от 2 трилиона долара в помощ срещу COVID-19

0
99
Белият дом
Снимка: Pixabay

Сенатът на САЩ подкрепи единодушно законопроект от 2 трилиона долара, насочен към подпомагане на безработни работници и индустрии, пострадали от епидемията от коронавирус, както и осигуряване на милиарди долари за закупуване на спешно необходимо медицинско оборудване, съобщава агенция Ройтерс.

След горчиви преговори разделеният в недрата Сенат се събра и прие законопроекта с вот 96-0, който изпрати огромния пакет от стимули до Камарата на представителите за гласуване в петък.

Президентът Доналд Тръмп, чиито главни помощници помогнаха за договаряне на двустранната мярка, обеща да я подпише в закона веднага щом тя стигне до бюрото му.

“Веднага ще го подпиша (законопроекта)”, заяви Тръмп пред репортери вчера.

Спасителният пакет, който би бил най-големият приеман някога от Конгреса, включва фонд от 500 милиарда долара за подпомагане на тежко засегнати отрасли и съпоставима сума за директни плащания до 3000 долара, предназначени да помогнат на милиони американски семейства.

Законодателството ще осигури също 350 милиарда долара за заеми на малкия бизнес, 250 милиарда долара за разширена помощ за безработица и най-малко 100 милиарда долара за болници и свързани здравни системи.

Лидерите на Сената отбелязаха историческия характер на предизвикателството, поставено от коронавируса, което лидерът на малцинството на демократите Чък Шумер нарече “странна и зла болест”.

Пакетът има за цел да наводни икономиката с пари в опит да се ограничи въздействието на засилващата се епидемия, която отне живота на над 900 души в Съединените щати и зарази най-малко 60 000.

Само две други държави, Китай и Италия, имат повече случаи на заразени с коронавирус и Световната здравна организация предупреди, че САЩ изглежда са епицентър на глобалната пандемия от коронавирус.

Топ сътрудници на Тръмп и висши сенатори от двете страни обявиха, че са се договорили за безпрецедентния законопроект за стимулиране в ранните часове в сряда след пет дни обсъждания.

Мярката обаче беше забавена заради критиките и от дясната, и от лявата страна в сряда, които настояваха приемането да бъде отложено с още един ден.

Няколко републикански сенатори поискаха законопроектът да бъде променен, за да се гарантира, че уволнените работници няма да получават по-големи обезщетения за безработица, отколкото печелят на договор. Въпреки това изменението, което щеше да промени разпоредбата за безработицата, отпадна точно преди Сенатът да одобри мярката.

Имаше критики към законопроекта от най-прогресивното крило на Камарата, ръководена от демократите. Представителят Александрия Окасио-Кортес го нарече “историческо корпоративно раздаване” в публикация в Twitter.

Белият дом решава в петък

Въпреки всичко, Камарата на представителите се надяваше законопроектът да премине с гладко гласуване в петък, без да се налага текстовете да се връщат във Вашингтон. Привличането на повече от 400 законодатели от толкова далечни места като Хаваите и Аляска би било трудно, защото няколко от тях вече са под карантина, а част от американските щати са издали заповеди хората да си стоят у дома.

Председателят на парламента Нанси Пелоси заяви, че се надява законопроектът да бъде приет бързо и че Конгресът ще вземе предвид допълнително законодателство, ако е необходимо, за да облекчи напредването на кризата.

Губернаторът на Ню Йорк Андрю Куомо разкритикува законопроекта, казвайки, че 3,8 милиарда долара, отпуснати на щата му, няма да покрият данъчните приходи, които ще загуби от намалената икономическа активност. Ню Йорк представлява приблизително половината от всички случаи на коронавирус в САЩ.

Пелоси изрази съчувствие, но искаше приемането на спасителни пакет да продължи.

“Ние (Конгресът) трябва да направим повече, но това не би било причина да спрем тази стъпка, която предприемаме в момента”, каза тя пред CNN.

Пакетът за стимулиране следва два други, които станаха законен факт по-рано този месец. Парите, отпуснати до момента, вече възлизат на почти половината от 4,7 трилиона долара, които правителството на САЩ харчи годишно.

Инвеститорите бяха развеселени от новината за сделката. На Уолстрийт показателят S&P 500 .SPX се покачи за втори пореден ден, затваряйки на 1,15%.

“Нашата нация очевидно преминава през криза, която е напълно безпрецедентна в живата памет”, заяви лидерът на републиканското мнозинство Мич Макконъл малко преди вота за приемане на новия законопроект.

Макконъл също обяви, че след като текстовете бъдат гласувани, Сенатът ще напусне Вашингтон и ще бъде в почивка поне до 20 април. Той заяви, че ще даде на сенаторите 24 часа предизвестие, ако трябва да се върнат във Вашингтон за още едно гласуване преди това.

На приемането на финансовата мярка не взе участие републиканец номер 2 на Сената Джон Тун, който в изявление заяви, че не се чувства добре и когато се събудил в сряда, решил да вземе чартърен полет до дома си в Южна Дакота като “мярка за предпазливост”. Тун не каза дали има симптоми на коронавирус, въпреки думите му, че няма препоръки да се постави под домашна карантина.

Друг републикански сенатор Ранд Пол обяви в неделя, че е с положителен тест за болестта. В резултат на това много други хора са били поставени под карантина заради контакта си с него.

Превод: Диана Тодорова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments