Белият дом: Шефовете на техногигантите да защитят обществеността от рисковете, свързани с изкуствения интелект

0
64
Изкуствен интелект.
Изкуствен интелект. Снимка: Пиксабей

Шефовете на технологични гиганти бяха привикани в Белия дом в четвъртък и им беше казано, че трябва да защитят обществеността от опасностите на изкуствения интелект, предава „BBC“.

Сундар Пичай от Google, Сатя Надела от Microsoft и Сам Алтман от OpenAI бяха казани, че имат „морално“ задължение да защитават обществото. Белият дом даде да се разбере, че може допълнително да регулира сектора.

Наскоро пуснатите AI продукти като ChatGPT и Bard завладяха въображението на обществеността. Те предлагат на обикновените потребители шанса да взаимодействат с това, което е известно като „генеративен AI“, който може да обобщава информация от множество източници за секунди, да отстранява грешки в компютърен код, да пише презентации и дори поезия, които звучат правдоподобно, сякаш са били генерирани от хора. Тяхното внедряване предизвика подновен дебат за ролята на изкуствения интелект в обществото, като предложи осезаема илюстрация на потенциалните рискове и ползи от новата технология.

На технологични ръководители, събрани в Белия дом в четвъртък, беше казано, че фирмите трябва „да осигурят безопасността и сигурността на своите продукти“ и бяха предупредени, че администрацията е отворена за нови разпоредби и законодателство, които да обхващат изкуствения интелект.

Сам Алтман, главен изпълнителен директор на OpenAi, фирмата, която стои зад ChatGPT, каза пред репортери, че по отношение на регулацията ръководителите са „изненадващо на една и съща страница относно това, което трябва да се случи“.

Вицепрезидентът на САЩ Камала Харис каза в изявление след срещата, че новата технология може да представлява риск за безопасността, неприкосновеността на личния живот и гражданските права, въпреки че има и потенциала да подобри живота. Тя подчерта:

„Частният сектор има етична, морална и правна отговорност да гарантира безопасността и сигурността на своите продукти.“

Белият дом обяви инвестиция от 140 милиона долара (111 милиона паунда) от Националната научна фондация за стартиране на седем нови изследователски института за изкуствен интелект.

Призивите за по-добра регулация на драматичното нарастване на нововъзникващия изкуствен интелект идват плътно и бързо както от политици, така и от технологични лидери. По-рано тази седмица „кръстникът“ на AI Джефри Хинтън напусна работата си в Google, като каза, че сега съжалява за това какво е създал. Пред „BBC“ той увери, че някои от опасностите на AI chatbots са „доста страшни“.

През март писмо, подписано от Илон Мъск и основателя на Apple Стив Возняк, призова за спиране на внедряването на технологията. А в сряда ръководителят на Федералната търговска комисия (FTC), Лина Хан, очерта вижданията си за това как и защо изкуствения интелект трябва да бъде регулиран. Има опасения, че AI може бързо да замени работните места на хората, както и опасения, че чатботове като ChatGPT и Bard могат да бъдат неточни и да доведат до разпространение на дезинформация.

Съществуват и опасения, че генеративният AI може да пренебрегне закона за авторското право. AI за клониране на глас може да влоши положението с измамите. Видеоклиповете, генерирани от AI, могат да разпространяват фалшиви новини.

Въпреки това защитници като Бил Гейтс отвърнаха на призивите за „пауза“ на ИИ, като казаха, че подобен ход няма да „разреши предстоящите предизвикателства“. Гейтс твърди, че би било по-добре да се съсредоточим върху това как най-добре да използваме развитието на изкуствения интелект. А други смятат, че има опасност от свръхрегулиране – което би дало стратегическо предимство на технологичните компании в Китай.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments