Администрацията на президента Джо Байдън настоява Украйна бързо да увеличи числеността на армията си, като свика повече военнослужещи и преработи законите за мобилизация по начин, който да позволява призоваването на лица на 18 години, съобщи „Associated Press“.
Високопоставен служител от администрацията на Байдън, който се съгласи да говори с репортер на медията при условие на анонимност, разкри, че напускащата демократична администрация иска Украйна да намали мобилизационната възраст до 18 години. Настоящата минимална възраст за присъединяване към армията е 25 години. Целта е да се разшири кръга от мъже в активна възраст, които да помогнат на страната си да постигне победа в почти тригодишната ѝ война с Русия. Служителят заяви, че „чистата математика“ на ситуацията в Украйна в момента е сложна и показва, че тя се нуждае от повече войници. По негови думи понастоящем Украйна не мобилизира и не обучава достатъчно военнослужещи, за да компенсира загубите си на бойното поле, като ситуацията се усложнява допълнително от нарастващата армия на Русия.
До момента Белият дом е отпуснал над 56 млрд. долара помощ за сигурността на Украйна, като се очаква да изпрати още милиарди на Киев, преди Байдън да напусне президентския си пост. Байдън става все по-категоричен в позицията си, че Украйна разполага с необходимото въоръжение и сега трябва драстично да увеличи числеността на военните си сили, за да продължи да поддържа съпротивата си срещу Русия. В изявление на говорителя на Съвета за национална сигурност на Белия дом Шон Савет се казва, че администрацията ще продължи да изпраща на Украйна оръжия, но смята, че към днешната дата човешките ресурси са най-жизненоважната нужда на Украйна.
По повод на това Украйна обяви, че се нуждае от още близо 160 000 военнослужещи, за да посрещне нуждите си на бойното поле. САЩ обаче твърдят, че вероятно ще трябват много повече нови членове на армията. В момента над 1 милион украинци са облечени в униформа и се борят за страната си, включително в Националната гвардия и други военни части.
Според европейски висши служители, пожелали анонимност, за да обсъдят деликатните дипломатически теми, украинският президент Володимир Зеленски е наясно с опасенията на съюзниците си и в други западни лидери, че Украйна има проблем с числеността на военните си сили, а не с въоръжението. Европейските съюзници са изтъкнали, че тази липса може да доведе до невъзможност за Украйна да продължи да противодейства на руските сили в руския граничен район Курск. Ситуацията в Курск се усложни допълнително от пристигането на хиляди севернокорейски военнослужещи, които пристигнаха, за да помогнат на Москва да се опита да си върне земите, завзети при украинската инвазия по-рано тази година.
Засиленият натиск върху Украйна да укрепи бойните си редици идва в момент, когато тя се подготвя за встъпването в длъжност на преизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп на 20 януари. Републиканецът неотдавна обеща, че ще сложи бърз край на войната и породи несигурност дали администрацията му ще продължи да оказва своята жизненоважна военна подкрепа на Украйна.
Преди време Украйна предприе стъпки за разширяване на кръга от мъже, които могат да бъдат мобилизирани в армията, но тези усилия засега изглеждат недостатъчни, предвид много по-мащабните руски сили. През април парламентът на Украйна прие редица закони, включително един, с който се намалява възрастта на мъжете, отговарящи на условията за приемане в армията, от 27 на 25 години, с цел да се разшири кръгът от мъже в активна възраст, които могат да бъдат призовани да се включат във войната. Тези законодателни промени също така премахнаха някои възможности за освобождаване от наборна служба и създадоха онлайн регистър за новобранците. Очакваният бяха, че това ще помогне за бързо увеличаване на броя на войниците с около 50 000 души, макар че тази цифра беше далеч по-малко от необходимото по думите на Зеленски по онова време. Наскоро украинският лидер заяви, че не планира да намалява още възрастта за постъпване в армията.
Високопоставен украински служител, който не е упълномощен да коментира публично и пожела анонимност, разкри, че освен недостига на хора, Украйна не разполага и с достатъчно оборудване, което да съответства на мащаба на текущите ѝ мобилизационни усилия. Служителят заяви, че украинските власти виждат в призивите за намаляване на наборната възраст част от усилията на някои западни партньори да отклонят вниманието от собствените си закъснения при предоставянето на оборудване друга форма на подкрепа. Източникът посочи като пример забавянето на даването на разрешение на Украйна да използва оръжия с по-дълъг обсег на действие, за да нанася удари по-дълбоко в руската територия. По негови думи украинските граждани не смятат, че намаляването на наборната възраст може да компенсира предимството на Русия по отношение на оборудването и оръжията.
„Продължаваме Промяната“ поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер