Белият дом увери, че операцията на Израел в Рафах не пресича червените линии на САЩ

0
40
Газа, конфликт
Конфликтът в Ивицата Газа. Снимка: Пиксабей

САЩ не вярват, че Израел е започнал пълномащабно нахлуване в Рафах в южната част на Газа, заяви говорителят на Белия дом Джон Кърби, цитиран от “BBC”. Той говори часове, след като израелските сили достигнаха центъра на града и според съобщенията превзеха стратегически важен хълм с изглед към близката граница с Египет.

Президентът на САЩ Джо Байдън заяви този месец, че ще ограничи доставките на оръжие за Израел, ако той навлезе в „населените места“ на Рафах, където се смята, че все още се укриват стотици хиляди цивилни.

Кърби беше разпитан и за израелския удар и последвалия пожар, при който в неделя в лагер за разселени хора загинаха най-малко 45 палестинци – много от тях жени, деца или възрастни хора. Израел заяви, че целта на удара са били двама високопоставени служители на „Хамас“ и че смята, че пожарът може да е бил причинен от експлозия в намиращ се наблизо оръжеен склад на „Хамас“. В изказване пред репортери говорителят на Белия дом определи кадрите от последствията от удара като „сърцераздирателни“ и „ужасяващи“. Освен това той добави:

„Не бива да има невинни жертви в резултат на този конфликт.“

Държавният департамент на САЩ заяви, че следи отблизо дали израелските военни ще проведат бързо и задълбочено разследване на удара. Запитан от кореспондента на “BBC” Том Бейтман дали предишни подобни разследвания са довели до търсене на отговорност, говорителят на държавния департамент Матю Милър отказа да посочи конкретни случаи.

„Не може да се направи заключение за резултатите от тези разследвания в разгара на конфликта“, лаконичен бе той.

Когато говорителят на Белия дом беше попитан дали ударът е нарушил ограниченията, определени по-рано от президента Байдън, той каза, че „няма промени в политиката, за които да говори“. Кърби подчерта“

„Не подкрепяме, няма да подкрепим голяма сухопътна операция в Рафах.“

И уточни:

„Президентът каза, че ако това се случи, тогава може да му се наложи да вземе различни решения по отношение на подкрепата. До този момент не сме видели това да се случи. Не сме ги виждали да нахлуват в Рафах.“

„Не сме ги видели да навлизат с големи части, голям брой войници, в колони и формации в някакъв вид координирана маневра срещу множество цели на земята“, изтъкна още той.

Израел настоява, че няма да успее да постигне победа в седеммесечната си война срещу Хамас в Газа, без да превземе Рафах, и отхвърля предупрежденията за катастрофални хуманитарни последици.

На 6 май Израелските сили за отбрана (IDF) за първи път започнаха така наречените „целенасочени“ наземни операции срещу бойци на Хамас и инфраструктура в източната част на Рафах. Оттогава танковете и войските постепенно навлизат в застроените източни и централни райони, като същевременно се придвижват на север по 13-километровата граница с Египет.

В разговор със „CNN“ на 8 май американският президент Байдън заяви, че е дал ясно да се разбере на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху, че „ако те влязат в Рафах, аз няма да доставям оръжията, които са били използвани в миналото за справяне с Рафах, с градовете, с този проблем“. Той потвърди, че не е спрял доставките на оръжия в този момент, защото Израел все още не е „навлязъл в населените места“ в Рафах и че операциите му са били „точно на границата“.

Президентът е изправен пред нарастващи призиви у дома да окаже по-голям натиск върху израелското правителство, за да гарантира, че се прави всичко възможно за свеждане до минимум на хуманитарното въздействие на конфликта.

Сенаторът от Демократическата партия Крис Ван Холен, който посети Газа през януари, заяви пред „Washington Post“:

„Ескалиращият брой на жертвите сред цивилното население и задълбочаващата се хуманитарна катастрофа ясно показват, че администрацията на Байдън трябва да спре допълнителната офанзивна военна помощ за правителството на Нетаняху, докато не разберем, че всички искания на президента, включително по отношение на Рафах и спешната доставка на хуманитарна помощ, ще бъдат спазени.“

В обръщение към израелския парламент в понеделник Бенямин Нетаняху заяви, че ударът в неделя е бил „трагичен инциден“, но се зарече да продължи операцията в Рафах.

Мохамед ал-Мугайир, служител на управляваната от Хамас агенция за гражданска защита на Газа, описва последиците от удара, цитиран от агенция АФП:

„Видяхме овъглени тела и разчленени крайници. Видяхме и случаи на ампутирани крайници, ранени деца, жени и възрастни хора.“

Един очевидец на име Муханнад, който сам е разселен жител на Газа, описва въздушния удар:

„Когато чухме звука, небето изведнъж се озари.“

Хамад, друг мъж на мястото на инцидента, разказва пред АФП:

„Когато тези ракети паднат върху жилищен блок, има десетки мъченици, а какво да кажем, когато са палатки?“

Нападението предизвика протести от страна на регионалните правителства, включително Египет и Катар, които действат като посредници в конфликта, както и Йордания, Кувейт, Саудитска Арабия и Турция.

Египет заяви, че ударът е част от „систематична политика“, целяща да направи Газа „необитаема“, а Катар го определи като „опасно нарушение на международното право“, което може да „усложни продължаващите усилия за посредничество“.

Йордания обвини Израел в „продължаващи военни престъпления“, Саудитска Арабия осъди „продължаващите кланета“, а турският президент Реджеп Тайип Ердоган обеща „да потърси отговорност от тези варвари и убийци“.

ООН съобщи, че около един милион души вече са избягали от боевете в Рафах, но още няколкостотин хиляди души може да се укриват там. Жителите на града съобщиха за тежки бомбардировки на западните квартали през нощта срещу понеделник, а във вторник ЦАХАЛ заяви, че продължава операциите срещу „терористични цели“.

Свидетели твърдят, че израелски танкове са били разположени на кръговото кръстовище „Ал-Ауда“, което е ключова забележителност и на което се намират няколко големи банки и държавни институции. Очевидец разказа пред “BBC”, че израелските войници са заели позиция на върха на сграда с изглед към района и са започнали да стрелят по всяко движение. Това твърдение не може да бъде проверено по независим начин.

Във вторник Сам Роуз, говорител на UNRWA, хуманитарната агенция на ООН за палестинските бежанци, говори от Рафах пред „BBC News“:

„Това, на което станахме свидетели през последните 24 часа, е засилване на бомбардировките в Рафах и военни операции, които се придвижват все по на запад към квартал Тал ал-Султан в града.“

И още:

„Това включва палатковия лагер, който беше ударен преди няколко нощи. Той включва също така голяма логистична база на UNRWA и здравния център на UNRWA, който по същество е сърцето на хуманитарната операция в Рафах, и то от няколко месеца. Тези части на града до голяма степен се изпразниха през последните 24 часа. Така че в момента сред населението цари истинска загриженост, безчувственост и страх.“

Във вторник израелските военни опровергаха съобщенията, че техни танкови снаряди са поразили друг палатков лагер в Ал-Маваси, на брега западно от Рафах, при което според местните власти са загинали най-малко 21 души. Видеозаписи на инцидента, публикувани в социалните медии и анализирани от „BBC Verify“, показват множество хора със сериозни наранявания. Нямаше ясни следи от зона на взрив или кратер, което прави невъзможно установяването на причината за инцидента. Мястото – потвърдено чрез справка с околните сгради – се намира южно от определената от израелските военни хуманитарна зона.

Израел започна военна кампания в Газа, за да унищожи Хамас в отговор на трансграничната атака на групировката срещу Южен Израел на 7 октомври, по време на която бяха убити около 1200 души, а други 252 бяха взети за заложници.

По данни на управляваното от Хамас министерство на здравеопазването оттогава в Газа са убити най-малко 36 090 души.

ИПИ: България със значителна прозрачност на бюджета, но с липса на гражданско участие

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments