„Без амнистия! Без амнистия! Без амнистия!“
Скандирането отекна от стените на претъпканата зала в юридическия колеж на университета в Сао Пауло в понеделник следобед, предава „Асошиейтед прес“. Часове по-късно това беше викът за събиране на хиляди бразилци, които се стичаха по улиците на Рио де Жанейро и Сао Пауло, а слоганът беше изписан на множество протестни плакати и транспаранти.
Думите са искане за възмездие срещу привържениците на бившия президент Жаир Болсонаро, които щурмуваха столицата на Бразилия в неделя, както и за онези, които позволиха буйството.
„Тези хора трябва да бъдат наказани, хората, които са го поръчали, трябва да бъдат наказани, тези, които са дали пари за това, трябва да бъдат наказани.“, заяви 61-годишната терапевтка Бети Амин на главния булевард на Сао Пауло. Над гърба на ризата ѝ се простираше думата „Демокрация“. Жената допълни:
„Те не представляват Бразилия. Ние представляваме Бразилия.“
Стремежът на протестиращите към отговорност предизвиква спомени за закона за амнистия, който в продължение на десетилетия защитава военни членове, обвинени в малтретиране и убийство по време на диктатурата в страната през 1964-85 г. Доклад на комисията по истината от 2014 г. предизвика дебат за това как Бразилия се бори с наследството на режима.
Отказът да се наложи наказание „може да избегне напрежението в момента, но увековечава нестабилността“, пише Луис Фелипе Мигел, професор по политически науки в университета на Бразилия, в колона, озаглавена „Без амнистия“, публикувана в понеделник вечерта. В нея се отбелязва още:
„Това е урокът, който трябваше да научим от края на военната диктатура, когато Бразилия избра да не наказва убийците и мъчителите на режима.“
В понеделник бразилската полиция вече беше арестувала около 1500 бунтовници, като някои бяха хванати в самия акт на разбиване на Конгреса на Бразилия, Върховния съд и президентския дворец, докато мнозинството бяха задържани на следващата сутрин в лагер в Бразилия. Мнозина бяха държани във физкултурен салон през целия ден, а видеоклипове, споделени в про-Болсонаро канали в социалните медии, показаха някои оплаквания от лошо отношение в претъпканото пространство.
Пресслужбата на федералната полиция заяви пред „Асошиейтед прес“, че силите планират да обвинят най-малко 1000 души и са започнали да ги прехвърлят в близкия затвор Папуда.
Министърът на правосъдието Флавио Дино обеща да преследва онези, които са действали зад кулисите, за да призовават поддръжници в социалните медии и да финансират техния транспорт за престъпления, включително организирана престъпност, организиране на преврат и насилствено премахване на демократичното върховенство на закона. Той също така потвърди, че властите ще разследват твърденията, че местните служители по сигурността са позволили унищожаването да продължи без прекъсване. Дино призна:
„Ние не можем и няма да направим компромис при изпълнението на законовите си задължения. Това изпълнение е от съществено значение, така че подобни събития да не се повтарят.“
Лула подписа указ, с който нарежда на федералното правителство да поеме контрола върху сигурността в столицата в неделя. Документът беше одобрен от долната камара на Конгреса в понеделник вечерта и сега преминава към Сената.
Бунтът в Бразилия стана напомняне за заплахата за демокрацията, представлявана от крайнодесни елементи, които отказват да приемат изборното поражение на Болсонаро. След загубата му на 30 октомври те са лагерували пред военните казарми, умолявайки за намеса, за да позволят на Болсонаро да остане на власт и да свали Лула. Когато не се случи преврат, те сами се надигнаха.
Облечени в зеленото и жълтото на националния флаг, протестиращите чупеха прозорци, събаряха мебели и хвърляха компютри и принтери на земята. Демонстрантите пробиха дупки в масивна картина на Емилиано ди Кавалканти в президентския дворец и унищожиха други произведения на изкуството. Те преобърнаха U-образната маса, където заседават съдиите от Върховния съд, изтръгнаха врата от кабинета на един съдия и вандализираха статуя пред съда. Минаха часове преди полицията да изгони тълпата. Марсело Менезес, 59-годишен полицай от североизточния щат Пернамбуко, който присъства на демонстрация в Сао Пауло, коментира:
„Недопустимо е това, което се случи вчера. Това е тероризъм. Тук съм в защита на демокрацията, тук съм в защита на хората.“
Викове „Без амнистия!“ бяха чути и по време на встъпителната реч на Лула на 1 януари в отговор на президента, описващ подробно пренебрегването на отиващата си администрация на Болсонаро. Болсонаро, бивш капитан от армията, изпита носталгия по епохата на диктатурата, похвали известен мъчител като герой и каза, че режимът е трябвало да отиде по-далеч в екзекуцията на комунисти. Неговото правителство също отбеляза годишнината от преврата в Бразилия от 1964 г.
Политическите анализатори многократно предупреждаваха, че Болсонаро полага основите за въстание по модела на това, което се разигра в Капитолия на САЩ на 6 януари 2021 г. В продължение на месеци той подклаждаше убеждението сред хардкор поддръжниците, че системата за електронно гласуване на нацията е склонна да измама – въпреки че той никога не е представял никакви доказателства и независими експерти не са съгласни.
Резултатите от изборите, най-близките от връщането на Бразилия към демокрацията, бързо бяха признати от политици от целия спектър, включително някои съюзници на Болсонаро, както и десетки други правителства. Отиващият си президент изненада почти всички, като незабавно избледня от поглед, нито призна поражението си, нито категорично плачеше за измама. Той и неговата партия подадоха искане за анулиране на милиони гласове, което беше бързо отхвърлено от избирателната власт. Нищо от това не разубеди неговите твърдоглави поддръжници от убеждението им, че мястото на Болсонаро е на власт.
Непосредствено след бунта Лула изрази мнение, че така наречените „фашистки фанатици“ и техните финансови поддръжници трябва да бъдат държани под отговорност. Той също така обвини Болсонаро в насърчаване на въстанието.
Болсонаро отхвърли обвинението на президента в неделя. В Twitter той написа, че мирният протест е част от демокрацията, но вандализмът и нахлуването в обществени сгради преминават границата.
Властите също така разследват ролята на полицията на федералния окръг или в това, че не е успяла да спре напредването на протестиращите, или е стояла настрана, за да ги остави да вилнеят. Прокурорите в столицата изтъкнаха, че местните сили за сигурност са били най-малкото небрежни. Съдия от Върховния съд временно отстрани областния управител, който ръководи полицията, за това, което той нарече „умишлено бездействие“. Друг съдия обвини властите в Бразилия, че не са предприели бързи мерки срещу „домашния неофашизъм“.
Сътресението най-накрая накара общинските и щатските правителства да разпръснат лагерите на Болсонаро извън военните казарми, които съществуват след изборите. Техните палатки и брезенти бяха свалени и жителите бяха изпратени да си опаковат багажа. Продемократичните протестиращи в понеделник обае се опитаха да гарантират, че тяхното послание – „Без амнистия!“ — ще бъде чуто от властите, отговорни за разследването и наказателното преследване, както и от крайнодесни елементи, които може да се осмелят отново да се противопоставят на демокрацията. Маркос Гама, пенсионер, който протестира в понеделник вечерта в Сао Пауло, е категоричен:
„След това, което се случи вчера, трябва да излезем на улицата. Трябва да реагираме.“