Без да подозирате: Как телефонният ви номер може да служи за онлайн измами?

0
690
Телефон
Телефон. Снимка: Pixabay

Множество нищо неподозиращи българи се оказват въвлечени в масови измами в платформа за свободна търговия в интернет, след като с телефонните им номера се създават фалшиви профили в чатове. Целта – източване на банкови карти и закупуване на стоки.

Въпреки призивите на Главната дирекция за борба с организираната престъпност, гражданите ежедневно предоставят данните си при покупки или продажби онлайн. По тази начин системно има пострадали от мошеници, особено с дребни суми, които понякога могат да останат и незабелязани, показва разследване на „БНР“.

В повечето случаи нещата започват безобидно с безопасна на вид обява за стока в платформа за интернет търговия. От последвалия разговор с купувача става ясно, че той държи да плати по банков път, а не при доставка на куриер. Кандидатът за покупката изпраща линк, на който да бъдат въведени данните на продавача. Линкът е фалшив, а резултатът – неприятен. Разплащателната карта бива опразнена.

Банкова карта
Снимка: Pixabay

Пострадали от тази най-често срещана в последно време измама твърдят, че инициаторите и обичайно са в Украйна или Руската федерация.

Такъв е и случаят с млада студентка по медицина от Бургас, която пуснала в обява свои почти неносени маратонки. За отрицателно време с нея се свързва жена, която се представя като заинтересована и започва да действа по споменатата схема. Мнимата купувачка уверила, че ще направи плащане, след което ще изпрати линк, който го потвърждава.

„Изпраща ми линк, аз отварям – въобще не можеш да различиш, че това не е страница от актуалния сайт. Това, което се искаше от мен: да потвърдя това плащане и да дам номерата – знаете, дебитните карти отпред имат един дълъг номер и отзад имат трицифрен номер. Трябваше да въведа тези данни“, разказва пострадалата.

 Онлайн продажби
Снимка: Pixabay

Впоследствие обаче тя не получава смс кода, който е необходим, за да бъде завършена сделката и студентката разбира, че нещо не е наред. Хубавото в случая било, че картата е била нова и „в нея нямало никакви средства“. След това жената веднага блокирала сметката си.

В една от групите на потърпевшите има публикувани множество номера, от които шарлатаните звънят на набелязаните жертви през чатове. След проверка се оказва, че телефонните номера са реални и са собственост на граждани, които изобщо не подозират, че някой върши противозаконни дейности на техен гръб.

Как се случва цялото това безобразие? Чрез регистрация в платформа за чатове без знанието на абоната. Профилите обикновено са представени като такива на млади жени, чиито снимки са свалени от сайтове за запознанства или от порно страници.

Пример за такава измама е казусът с регистрация под името Екатерина. На посочения номер обаче отговаря български пенсионер, който споделя, че често получава обаждания и вероятно някой върши нередности, но не знае как, нито е подал сигнал в полицията.

Хакер
Снимка: Pixabay

Друг скандален сценарий е този с момче в четвърти клас. Момченцето, чийто номер е бил регистриран в подобна дигитална платформа като Елена, е имал телефон с копчета. Един ден майка му забелязва, че детето е онлайн във Вайбър, което я изненадва, понеже този апарат не поддържа подобни приложения.

Жената решава да пише на сина си, питайки го как е и какво прави. Получава отговор „мамо, изнасилват ме, моля те, помогни ми, други глупости – ще ме вкарат в болница, ще ме пребият“, разказва бащата

Специалистите открай време предупреждават, че авторите на този вид измами са престъпни групи от чужбина. Комисар Владимир Димитров, началник на Отдела за борба с киберпрестъпленията в ГДБОП конкретизира, че организациитте са специализирани точно в направлението, в което действат, и се справят убедително дори с разговорите на български.

В подобен случай, съветват експертите, най-сигурният вариант е човек да подаде сигнал в полицията и да смени телефонния си номер.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments