Без стабилен бюджет за 2025 г.? Дефицитът и разходите поставят държавните финанси в риск

Главният икономист Лъчезар Богданов алармира за висок дефицит и нуждата от овладяване на разходите, без да се увеличават данъчните ставки

0
62
Пари
Пари. Снимка: СДВР, Facebook

Държавният бюджет за 2025 г. все още не е представен от Министерството на финансите, а по думите на Лъчезар Богданов, главен икономист на Института за пазарна икономика /ИПИ/, може да се стигне до вариант, при който парламентът ще работи с настоящия бюджет с удължаване на сроковете или служебното правителство ще внесе свой проект.

„Границата от 3% дефицит не е препоръчителна. Тя е допустима при икономически шокове, но в нормална ситуация дефицитът трябва да бъде овладян“, заявява Богданов пред „БНР“. По негови думи проблемът не е в приходите, които са нараснали с над 12%, а в увеличените разходи. Според него са необходими структурни реформи, за да се избегне дългосрочен финансов дисбаланс.

В представения от ИПИ алтернативен бюджет са заложени следните принципи

„Не трябва да има неограничено увеличение на заплатите и текущите разходи. Амбициите за разходи трябва да са съобразени с макроикономическата среда и да се определят разумни лимити“, обяснява Богданов.

Стратегия за социални програми – според ИПИ, социалните програми трябва да са насочени към тези, които наистина имат нужда, за да се избегне прекомерно разширяване. Ниски данъчни ставки и подобряване на събираемостта.

„Трябва да се запазят ниските данъчни ставки за онези, които спазват закона, а администрацията трябва да насочи усилията си към събиране на дължимото от онези, които заобикалят данъчните закони“, подчертава Богданов.

Общините увеличават местните данъци и такси: Кои градове са най-засегнати?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments