Людмила Чудьович е имала кариера на адвокат в Украйна и големи планове за бъдещето. Всичко това е било факт преди руската инвазия да принуди 41-годишната жена да постави на първо място безопасността на дъщеря си и да изостави работата и дома си. След като бяга от град Стрий в Западна Украйна през май, Чудьович успява да си намери нова работа в Чехия. Вместо да практикува право обаче, на жената й се налага да работи като икономка в хотел в столицата Прага.
„Това е просто един различен етап от кариерата ми. Казано просто, е това.“, споделя Людмила.
Людмила, която е един от милионите бежанци, избягали от Украйна след руската инвазия на 24 февруари, смята, че има късмет, че изобщо има работа, тъй като не владее достатъчно добре нито чешки, нито английски език, Чудьович казва, че няма претенции каква работа върши, стига тя и дъщеря ѝ да са в безопасност. Въпреки че в началото на войната Европейският съюз въведе нови разпоредби, които улесняват украинските бежанци да живеят и работят в 27-те му страни членки, докато решат дали да потърсят временно убежище или да се върнат в родината си, много от тях едва сега започват да си намират работа, а други все още не са успели.
По данни на Frontex, Агенцията за гранична и брегова охрана на ЕС, от февруари насам в ЕС пристигнали около 6,5 милиона украинци, които са се насочили към съседните държави, а след това са се преместили в по-проспериращите страни на Запад. Оттогава до днес около половината от тях са се завърнали в Украйна.
По данни на Европейската комисия само сравнително малък брой от тези, които са останали, са станали част от пазара на труда в ЕС до средата на юни. В неотдавнашен доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, в който се разглежда потенциалното въздействие на украинските бежанци върху работната сила в ЕС, се прогнозира, че то ще бъде около два пъти по-голямо от притока на бежанци през 2014-2017 г. , когато много от тях бяха принудени да избягат от войната в Сирия.
Усилията на ЕС да помогне на украинците бяха приветствани с похвали от Агенцията на ООН за бежанците и други правозащитни организации, опериращи в областта на миграцията. Въпреки това е налице и съществена разлика в отношението към хората, бягащи от войни или бедност в Близкия изток, Африка или Азия, които често трябва да чакат с години, преди да преодолеят пречките за получаване на документи за пребиваване или разрешителни за работа, в сравнение с бежанците от Украйна. Все пак пред украинските бежанци, които търсят работа, се сблъскват с много предизвикателства. Освен езиковите бариери, квалифицираните работници от Украйна често не разполагат с документи, с които да докажат професионалните си качества, за да получат по-добре платена работа. Техните дипломи често не се признават в приемащите ги страни, което означава, че много от тях трябва да преминат езикови курсове и курсове за квалификация, преди да могат да кандидатстват за професионални възможности. Тъй като на мъжете на възраст между 18 и 60 години е забранено да напускат Украйна, много от бежанците са жени с деца, което в много случаи също е допълнителна пречка при намирането на работа. Много жени все още обмислят възможностите си и вероятно ще решат да се върнат в родината си за началото на учебната година през септември, въпреки че войната далеч не е приключила.
Людмила Чудьович е сред всичките около 400 000 украинци в Чешката република, които са се регистрирали за специални дългосрочни визи, даващи достъп до работа, здравеопазване, образование и други предимства. Близо 80 000 от тях вече са намерили работа, съобщиха от правителството. В кафене „Background“ в Стария град на Прага 15 украински бежанци работят с чешкия персонал в рамките на проект, спонсориран от веригата „Mama Coffee“. Бежанците имат право и на безплатни езикови курсове и други програми.
За Людмила работата като помощен персонал в хотел е много по-добра от това да живее в страх и под постоянния звук на сирените за въздушно нападение.
„Мислех, че ще ми липсва Украйна и ще тъгувам по дома си, но това изобщо не се случи. Тук е спокойно и се чувствам като нормален човек„, споделя още Людмила.