
Здравното осигуряване в България дава право на безплатни медицински направления за консултации със специалисти, но много пациенти се питат колко направления могат да получат за една година и какви са условията за издаването им.
В България няма фиксиран лимит за броя на медицинските направления, които едно здравноосигурено лице може да получи годишно. Направленията се издават по преценка на личния лекар, в зависимост от здравословното състояние на пациента и необходимостта от консултация със специалист. Основният източник на направления е личният лекар, който може да изпрати пациентите при различни специалисти, ако състоянието им го изисква. Освен това, специалистите също могат да издават направления за консултация с други специалисти, ако преценят, че това е необходимо за правилната диагноза и лечение.
Всички направления са валидни за 30 календарни дни от датата на издаване. Изключение правят направленията за мамография и ехография на млечни жлези, които имат 60-дневен срок. Вторичните прегледи трябва да бъдат осъществени в рамките на 30 дни след първичния преглед, в противен случай пациентът може да бъде задължен да заплати следващото посещение.
Ако пациентът не използва направлението в рамките на 30 дни, ще трябва да поиска ново от личния си лекар или да заплати прегледа. Спазването на сроковете е важно за гарантиране на безплатен достъп до медицинска помощ. За да се възползвате от медицински направления, е необходимо да имате непрекъснати здравни осигуровки. Неосигурените лица не могат да получат направления и трябва да заплащат прегледите си изцяло.
Разбирането на правилата за медицинските направления може да помогне на пациентите да получат адекватна и навременна медицинска помощ, без излишни разходи.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм