„Безплатното“ саниране в Благоевград – има ли корупционна схема?

0
306

Благоевград е един от българските градове, в който са санирани най-много сгради по програмата за енергийна ефективност. Тя се финансира изцяло със средства от държавния бюджет, тоест с пари от данъците на всички граждани.

Какво се случва обаче в действителност?

Материал на „Черна книга на правителственото разхищение“ показва как „безплатните“ неща винаги излизат поне двойно по-скъпи. Оказва се, че някои сгради са били били санирани на двойно по-високи цени от други.

В Благоевград хората много бързо са успели да се организират и да подадат необходимите документи. По цялата програма за енергийна ефективност са били санирани 1890 блока, от които около 250 са в този град. Програмата е стартирала през 2016 година, като 2017 и 2018 година са били най-силните години, в които много интензивно е вървяла работата по санирането. Проблемите са започвали няколко месеца след извършването на СМР-тата. Имало е течове, падане на мазилки. Използвани са били изключително некачествено материали.

Поискани са били от община Благоевград документите на четири блока, които са имали идентични параметри. Докладите от обследванията са били копирани един от друг. Но е имало разлика и тя е била в цената. Тя се е равнявала на 170 лева. Единият е бил 277 лева на квадратен метър, а другият – 113 лева на квадратен метър.

На фона на всичко това през 2017 година скелето на най-скъпо струващия блок пада. Тогава на преден план излиза въпросът защо не се използват подемници за толкова високи сгради.

В същото време е било установено, че на съседен блок е бил използван подемник, а цялата дейност е била не по-скъпа, а с 500 000 лева по-евтина.

Фирмите, които санират, не са случайни

Кои са обаче фирмите, които се избират, за да извършат санирането?! Те не са случайни. Проверката е показала, че в Благоевград 90% от поръчките са се изпълнявали от хора, свързани с властта. Вследствие на тези разкрития Янко Янков си е подал оставката като зам.-кмет на Благоевград.

Санирането не е безплатно

Програмата е струвала около 2 милиарда лева и тези средства са били набавени чрез заем, който ще се връща. Според експерти това не е било саниране, защото то означава да се удължи живота на една сграда, да се направи проверка на конструктивните елементи. В България е направена топлоизолация и то за 2 милиарда лева, които ще се връщат от парите на всички данъкоплатци.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments