Безпрепятствено преминаване на военнослужещи от НАТО между Гърция, България и Румъния

Подписано е писмо за намерение за военна мобилност

0
132
Военни
Военни. Снимка: МО

Министрите на отбраната на Гърция, България и Румъния подписаха писмо за намерение за създаване на военен коридор на Източния фланг на НАТО по време на срещата на върха на Алианса във Вашингтон. Това ключово споразумение има за цел да осигури безпрепятствено преминаване на военнослужещи през граничните пунктове, значително ускорявайки процеса на придвижване и намалявайки времето за изпълнение на бюрократичните процедури.

Никос Дендиас, министър на отбраната на Гърция, обяви на страницата си в социалната мрежа Х:

„Заедно с моите български и румънски колеги Атанас Запрянов и Ангел Тилвар подписахме писмо за намерения днес в кулоарите на срещата на върха на НАТО във Вашингтон за създаване на хармонизиран коридор за военна мобилност.“

Той допълни, че през есента по негова инициатива ще се проведе тристранна среща в Александруполис, Гърция, за да се обсъди изпълнението на предвидените мерки.

Основната причина за военното сътрудничество между трите страни е осигуряването на бърза реакция и мобилизиране на подкрепления в случай на заплаха за сигурността на една от държавите. Споразумението се счита за стратегическа стъпка към укрепване на сътрудничеството и координацията на Източния фланг на Алианса.

Според атинския вестник Kathimerini коридорът ще свърже гръцките градове Солун и Александруполис с българския град Варна и румънския град Констанца. Тези градове се смятат за главни стратегически центрове за НАТО поради близостта им до източните граници на Алианса. Всички те разполагат с морски пристанища, мрежи от железопътни линии и магистрали, които са от решаващо значение за стабилността и лекотата на мобилизиране на съюзническите сили на Източния фланг на НАТО.

„Всички тези страни имат морски пристанища, мрежа от железопътни линии и магистрали, което има решаващ принос за стабилността и лекотата на мобилизиране на съюзническите сили на Източния фланг на НАТО“, отбелязва един от източниците на вестника.

Създаването на този военен коридор е важна стъпка към укрепване на колективната отбрана и повишаване на оперативната готовност на съюзническите сили в региона. Очаква се сътрудничеството между трите страни да се задълбочи, като съвместните усилия ще допринесат за по-ефективната защита и стабилност на Източния фланг на НАТО.

Народното събрание ще изслуша четири служебни министри по ключови въпроси

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments