Ръстът в безработицата в Австралия се изостри въпреки рекордното увеличение в заетостта от юни, поведено от увеличаващия се брой хора, търсещи работи с отварянето на икономиката след повдигането на ограничителните мерки в страната, предава Ройтерс. Заетостта нарасна с невижданите 210 800 души през юни, следвайки тежък спад от април и май, за което сочат данни на Австралийския статистически Институт, публикувани в четвъртък.
…
Статистиката задминава с лекото прогнозата на Ройтерс от 112 000 нови заети за въпросния месец. Въпреки това безработицата достигна 22-годишно дъно с ръст от 7,4%, като повишението в броя на хората, търсещи работа, не бе достатъчно, за да компенсира негативния тренд.
Трудещите се в страната са се увеличили с 1,3% процента през юни, достигайки до 64%, което бележи най-големият ръст от април насам. Броят на безработните за юни се е увеличил с 69 300 до 992 300 души, което е близо една трета повече, отколкото безработните по време на финансовата криза през 2008.
Икономисти прогонизират, че безработицата би била дори по-висока, задминавайки 11%, в случай че не бе приложена правителствената мярка за субсидиране на служителските заплати, позната като “JobKeeper”, която позволи на бизнесите да продължат плащанията към персонала дори и при 0 отработени часа.
С изтичането на правителствената програма икономисти смятат, че безработицата ще се задържи висока за известен период от време. Вторичната вълна на заразени с коронавирус в щата Виктория също заплашва заетостта в страната.
“Гледайки напред, продължаваме да очакваме уязвимости на пазара на труда и повторен ръст в безработицата през четвъртото тримесечие на година в размер на около 8%”, коментира икономистът на “UBS” Джордж Тарено в писмено изявление.
Терано обяви, че Австралия ще трябва да осигури допълнителна фискална помощ за облекчаване на последиците от вторичната вълна в Мелбърн, щата Виктория.
Фискална помощ
Очаква се ковчежникът Джош Фрейдънбърг да публикува “мини бюджет” на 23 юли, когато се очаква също да бъде сложен край на програмата “JobKeeper”, след като по-голямата част от щатите и териториите на страната отвориха икономиките си след овладяването на разпространението на заразата.
В резултат отработените човекочаса във всички сектори на икономиката се повишиха с 4% през юни, въпреки че останаха далеч под нивата от март. Австралия се изправя пред първата си рецесия от близо три десетилетия насам, като централната банка на страната прогнозира безработицата да остане висока и през 2021.
Централната банка на Австралия упражни властта си в пълна сила, закотвяйки лихвените проценти на рекордно ниското ниво от 0,25% с цел инжектиране на свежи финансови потоци в икономиката, като дори прибягна до изкупуването правителствени облигации, за да съкрати заемните разходи на бизнесите. Въпреки финансовата подкрепа икономистите не очакват общият брой на заетите в страната да достигне нивата отпреди COVID-19 преди началото на идната година.
“Очакваме безработицата да достигне равнище от порядъка на 8,5 – 9% до края на годината”, обяви Диана Музина, икономист към базираната в Сидни консултантска компания “AMP”. “Това означава, че ще продължи да съществува нуждата от продължителни фискални стимули от страна на централното правителство”.