БХК: 2020 година е най-лошата за гражданските права у нас

0
63
Протест

Властите в България са управлявали COVID пандемията чрез нарушения на правата, а не с легитимни ограничения. Това е отчетено в годишния доклад за състоянието на правата на човека Българският хелзинкски комитет (БХК). В него пише още:

„Непропорционални ограничения, дискриминация и противоправни действия белязаха у нас годината, в която светът се бореше с пандемията от COVID-19. Бяха засегнати правото на лична свобода и сигурност, правото на личен и семеен живот, правото на мирно събиране, правото на изразяване, правото на придвижване, правото на труд и образование, правото на здраве на стотици хиляди български граждани.“

В много случаи властите са използвали COVID ограниченията, за да задушат критични политически и граждански изяви срещу техни политики, смятат от БХК. Оттам отбелязват, че мерките са предизвикали периодични дисфункции в работата на съдебната система.

Поне 2 от всеки 3 PCR теста през изминалата година са били заплатени от джоба на пациента, добавят от правозащитната организация и припомнят, че се е стигнало до отказ за оказване на медицинска помощ заради липса на места и/или специалисти.

„Планът за организация на здравната система по време на пандемия оставя съмнение, че държавата не е организирала своевременно медицинската помощ, за да позволи оптимален достъп както на пациенти с COVID-19, така и на хора с други заболявания“, допълват от БХК.

От организацията фокусират вниманието върху резолюцията на Европейския парламент за страната ни, с която остро се критикуваше отстъплението от принципите на правовата държава и полицейското насилие по време на протестите. В обширния доклад се отчита още, че в първите дни на протестите през юли 2020 г. властите са отказвали да различават мирните протестиращи и провокаторите.

„Полицията нееднократно употреби несъразмерна сила, а проведени проверки не доведоха до признаване и санкциониране на полицейското насилие. При ескалацията на напрежението по време на най-големия протест през есента на 2 септември освен мирно протестиращи, от полицейски произвол пострадаха също и много журналисти.“

В доклада на БХК е констатирано още, че свободата на словото у нас продължава да се влошава. „Репортери без граници“ отправиха критика към безразличието на правителството и оповестиха предложението си за мерки за решаване на проблема. До началото на 2021 г. предложените мерки не бяха предприети. Друга международна организация – Мрежата за етична журналистика (EJN) акцентира върху предпоставките медийната среда да продължи да се влошава в контекста на все по-голямата концентрация на собственост.

Ключови факти за 2020 г.

  • 4 междинни резолюции срещу България само за година прие Комитетът на министрите на Съвета на Европа. Това е резултат от системно и дългогодишно неизпълнение на решения на Съда по правата на човека. За сравнение, от 1992 до 2019 г. са приети две междинни резолюции.
  • .В първите месеци на пандемията, както и по време на есенната вълна, над 50% от новинарското съдържание е посветено на COVID-19.
  • За два месеца от 13 март до 13 май 2020 г., министърът на здравеопазването е издал 75 заповеди въвеждащи, отменящи или променящи мерките за ограничаване разпространението на епидемията.
  • За пръв път от началото на демократичните промени в България бе прекратена регистрацията на неправителствена организация – сдружение на македонци в България – в нарушение на международните стандарти за свобода на сдружаване и за защита от дискриминация.
  • В месеците на първия локдаун сигналите на трите горещи линии за домашно насилие са двойно повече от обичайното. Новообразуваните дела за защита от домашно насилие през първото шестмесечие на 2020 г. обаче са намалели с 25% спрямо същия период на 2019 г., а заповедите за защита, регистрирани от МВР са с 45% по-малко.
  • 96% от бежанските дела, разгледани пред ВАС през 2020 г., бяха окончателно решени от съда в ущърб на бежанците.
  • Установи се константна съдебна практика, че изискването за достъпност на архитектурната среда на публични места е императивно.
  • Според официалната статистика на България през 2020 г. има нулева майчина смъртност, но според здравната каса поне 7 жени са починали преди, по време или непосредствено след раждане.
  • Бой с пръчки, връзване с вериги и други неприемливи средновековни методи се упражняват в български психиатрични болници и социални институции. Българската държава наложи административни санкции, но не предложи реформа в психиатричната грижа.
  • Близо 3700 деца растат в резидентна услуга, вместо в семейна среда. От тях 1416 са с увреждания.
  • Всяко трето дете в институция е новородено бебе.
  • Зачестяват случаите на продажба на бебета като начин за справяне с бедността.

Пълният доклад на БХК за състоянието на правата на човека през 2020 г. можете да намерите тук.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments