Мерки за ограничаване на разпространението на коронавирус се прилагат в САЩ и по целия свят, но само ваксина може да попречи на хората да се разболеят от вируса, пише “Fox News”.
Приблизително 35 компании и академични институции бързат да създадат ваксина и поне четири вече са тествали изобретенията си на животни. „Moderna“, биотехнологична компания в Масачузетс, вече е доставила първите партиди от своята ваксина за COVID-19 в Националния институт по алергология и инфекциозни заболявания в САЩ.
Говореше се, че имунизационната инжекция ще е готова за опити върху хора през април, но първият пациент ще получи експериментална доза още в понеделник, заяви правителствен служител.
Изпитванията ще се проведат в здравния изследователски институт на Kaiser Permanente във Вашингтон в Сиатъл. В тестването ще бъдат включени 45 млади, здрави доброволци, на които ще бъде инжектирана ваксината mRNA-1273 на Moderna.
“За разлика от обикновената ваксина, РНК ваксините работят, като въвеждат информационна РНК последователност (молекулата, която казва на клетките какво да изграждат), която е кодирана със специфичен за болестта антиген, който веднъж произведен в тялото се разпознава от имунната система, подготвяйки я да се бори с истинската зараза”, твърдят учени от университета в Кеймбридж.
Целта на проучването е да се гарантира, че ваксините не показват притеснителни странични ефекти, преди изследователите да започнат по-мащабни тестове. Участниците не могат да се заразят от инжектирането.
Скоростта за достигане до тази част от процеса бе подпомогната от учени в Китай, които успяха да разкрият последователността на генома на вируса – наречена SARS-CoV-2, която те споделиха още в началото на януари. Тази стъпка позволи на изследователите да отгледат вируса и да проучат как той влияе върху тялото.
Процесът по създаване на ваксината бе подпомогнат и от знанието, че грипът като цяло се счита за най-големия риск от пандемия, според “Guardian”. Учените са работили върху прототипни патогени след епидемиите от SARS и MERS в предишни години.
“Скоростта, с която ние (произведохме тези варианти), до голяма степен се основава на инвестицията в разбирането как да разработим ваксини за други коронавируси”, казва Ричард Хатчет, изпълнителен директор на компания в Норвегия, която ръководи усилията за финансиране и координиране на развитието на ваксината за COVID-19.
Работата за подпомагане на разработването на ваксини за тези вируси беше отложена, след като скоро някои огнища бяха задържани, но сега процесът се разглежда отново. Съгласно доклада, ваксината на Moderna също е създадена от по-ранната работа върху вируса на MERS.
Все пак клиничните изпитвания са дълъг процес, който ще отнеме една година, за да се гарантира, че ваксината е безопасна и работи. Пациентите, които тестват ваксината Moderna по време на опитите, ще бъдат под строго наблюдение за около година. След това разпространението на ваксината към критичните места ще отнеме доста време.
“Получаването на ваксина, която е доказана като безопасна и ефективна при хората, в най-добрия случай отнема около една трета от пътя, който е необходим за глобална програма за имунизация”, казва интернационалният експерт по здравеопазване Джонатан Бързи пред “Guardian”.
“Биологията и технологиите за ваксини могат да бъдат ограничаващите фактори, но политиката и икономиката са много по-склонни да бъдат бариерата пред имунизацията”, споделя той.
Докато президентът Тръмп обеща, че ваксината ще бъде готова преди изборите през ноември, Световната здравна организация прецени, че ваксината ще бъде готова чак след 18 месеца.
Дори ако първоначалните тестове за безопасност вървят добре, “говорим за година до година и половина”, преди всяка ваксина да бъде готова за широко приложение, казва д-р Антъни Фочи, директор на Националния институт по алергии и инфекциозни болести към Министерството на здравеопазването и социалната политика на САЩ.
Това също би било рекордно бързо. Но производителите познават чакането на уплашената общественост. То обаче е необходимо, защото трябват допълнителни проучвания на хиляди хора, за да се каже дали една ваксина наистина защитава и дали няма да причини вреда.
Превод: Диана Тодорова