Цената на биткойн за първи път премина границата от 100 000 долара, достигайки нов рекорд. Стойността на най-голямата криптовалута в света беше повишена от надеждите, че новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп ще приеме политики, благоприятни за криптовалутите, пише „BBC“.
Крайъгълният камък беше постигнат часове след като Тръмп каза, че ще номинира бившия комисар на Комисията по ценните книжа и борсите /SEC/ Пол Аткинс да управлява регулатора на Уолстрийт. Смята се, че Аткинс е много по-голям привърженик на криптовалутата от настоящия ръководител на SEC Гари Генслер.
Крайъгълният камък от $100 000 предизвика празненства от феновете на криптовалутата по целия свят.
Силно колебаещата се стойност на биткойн винаги е привличала интерес, като неговите поддръжници реагираха с радост, когато премина предишните ценови прагове – и предизвикателство по време на спадовете. Но тази конкретна тенденция беше силно очаквана. В продължение на седмици класации, мемета и прогнози се въртят из социалните медии за това кога цената ще достигне цифрата, смятана за един от светите граали на крипто света.
Стойността на един биткойн е един от барометрите на оптимизма в индустрията на криптовалутите, която сега се оценява на $3,3 трилиона, според анализаторската компания Coin Market Cap.
Изборната победа на Тръмп миналия месец беше катализаторът за последния скок. Новоизбраният президент се зарече да превърне САЩ в „крипто столицата на планетата“ – забележителен обрат, даден през 2021 г., когато той нарече биткойн „измама“.
Също така забележително е как цената на биткойн скочи рязко. Оценка от $100 000 представлява 40% увеличение в деня на изборите в САЩ и повече от два пъти цената, с която започна годината.
Но биткойн има много повече от шеметните промени в стойността му. От енигматичния му изобретател до свалянето на така наречения Crypto King, това е история с много обрати, в която са натрупани – и изгубени – огромни богатства.
И така, ето списъка на „BBC“ със седемте „най-диви момента“ – досега – в бурната история на Биткойн.
1. Мистериозният създател на биткойн
Въпреки огромния му профил, никой всъщност не знае със сигурност кой е изобретил биткойн. Идеята за това е публикувана в интернет форуми през 2008 г. от някой, наричащ себе си Сатоши Накамото. Обяснено беше как една peer-to-peer цифрова система за пари може да работи, за да позволи на хората да изпращат виртуални монети по интернет, също толкова лесно, колкото изпращането на имейл.
Сатоши създаде сложна компютърна система, която обработва транзакции и създава нови монети, използвайки огромна мрежа от самоназначени доброволци по целия свят, които използват специален софтуер и мощни компютри. Но той – или те – никога не разкриват самоличността си.
Дориан Накамото беше погрешно обвинен, че е изобретател на биткойн
През 2014 г. американецът от японски произход Дориан Накамото беше преследван от репортери, които го смятаха за неуловимия създател на биткойни, но това се оказа фалшива следа, причинена от неправилно преведена информация.
Австралийският компютърен учен Крейг Райт каза, че това е той през 2016 г. – но след години на съдебни битки съдия от Върховния съд заключи, че той не е Сатоши.
По-рано тази година канадски биткойн експерт на име Питър Тод категорично отрече да е Сатоши, докато в Лондон този месец британец Стивън Мола твърди, че е – но никой не му повярва.
2. Създаване на история с пицата
Сега биткойнът е в основата на криптовалутна индустрия за 2 трилиона долара – но първата записана транзакция с него беше покупката на пица.
На 22 май 2010 г. Lazlo Hanyecz предлага биткойни на стойност $41 на крипто форум в замяна на две пици. 19-годишен студент се подчини и денят влезе в историята за феновете на валутата като #BitcoinPizza ден.
Източник на мемета за тези в криптообщността, той също демонстрира силата на биткойн – интернет пари, с които наистина могат да се купуват артикули онлайн.
Престъпниците също трябва да са наблюдавали, защото в рамките на една година беше пуснат първият пазар в даркнет, продаващ наркотици и други незаконни стоки в замяна на биткойни.
Сделката изглежда доста лоша и за Лазло сега. Ако беше задържал тези монети, сега те щяха да струват стотици милиони долари!
3. Превръщане в законно платежно средство
През септември 2021 г. президентът Найиб Букеле на Ел Салвадор, Централна Америка, направи Биткойн законно платежно средство.
Фризьорски салони, супермаркети и други магазини трябваше да приемат биткойн по закон, наред с основната валута, щатския долар.
Много биткойн ентусиасти и репортери посетиха района, като за кратко стимулираха туризма в страната. Докато президентът Букеле се надяваше, че този ход ще увеличи инвестициите в страната му и ще намали разходите за гражданите, които обменят пари, той не стана толкова популярен, колкото се надяваше. Той все още се надява, че ще потръгне, но засега щатският долар все още остава крал в страната.
Освен огромната сума публични пари, похарчена от президента Букеле, опитвайки се да накара хората да използват биткойн, той също, противоречиво, купи повече от 6000 биткойна през последните няколко години.
Президентът похарчи най-малко 120 милиона долара за изкупуване на биткойни на различни цени с надеждата да спечели печалба за страната си, която страда от парични затруднения. Започна да изглежда добре за него през декември 2023 г., когато за първи път стойността на спестяванията му рязко скочи.
Уебсайт, създаден от холандския софтуерен инженер Elias Zerrouq, проследява биткойн притежанията на страната и в момента изчислява, че стойността на монетите е нараснала с 98%.
4. Бумът и сривът на крипто в Казахстан
През 2021 г. Казахстан се превърна в гореща точка за копаене на биткойни – процесът на разбиване чрез сложните изчисления, които са в основата на крипто транзакциите. Тези дни са необходими складове, пълни с най-новите компютри, работещи цял ден и цяла нощ, но наградата е чисто нови биткойни за тези компании, които участват.
Складовете за компютри изискват много енергия – и много предприятия се преместиха в Казахстан, където електричеството беше в изобилие, благодарение на огромните запаси от въглища.
Отначало правителството ги посрещна с отворени обятия, тъй като донесоха инвестиции. Но твърде много миньори пристигнаха и поставиха огромно напрежение върху електрическата мрежа, излагайки страната на риск от спиране на тока.
В рамките на една година индустрията за копаене на биткойни в Казахстан премина от бум към крах, тъй като правителството наложи ограничения и увеличи данъците, за да ограничи растежа.
Изчислено е, че по целия свят биткойн мрежата използва толкова електроенергия, колкото една малка страна, което поражда опасения относно въздействието й върху околната среда.
5. Биткойни в сметището
Представете си, че имате крипто портфейл на стойност повече от $100 милиона и след това случайно изхвърлите твърд диск, съдържащ данните за вход. Това казва Джеймс Хауелс от Южен Уелс, че му се е случило.
Самото естество на крипто означава, че възстановяването не е толкова лесно, колкото нулирането на вашата парола. Без участие на банки – няма линия за поддръжка на клиенти.
Джеймс Хауелс каза, че иска да дари една четвърт от парите на хората от Нюпорт. За негово съжаление, неговият местен съвет в Нюпорт отказа да му позволи достъп до депото, където според него се е озовало устройството – дори след като той предложи да дари 25% от своите биткойни на местни благотворителни организации, ако му позволят.
Той каза пред BBC: „Това беше момент на падане на стотинка и беше усещане за потъване.“
6. Crypto King измамник
Никой не е губил толкова биткойни, колкото бившият милиардер, крипто магнат, Сам Банкман-Фрид. Основателят на масивната крипто фирма FTX получи прякора Crypto King. FTX беше борса за криптовалута, която позволяваше на хората да търгуват нормални пари за криптовалути като биткойн. Неговата империя струваше приблизително 32 милиарда долара и той летеше високо, докато всичко се срина за няколко дни.
Журналистите бяха открили, че компанията на Bankman-Fried е финансово разклатена и е прехвърляла незаконно средства на клиенти на FTX, за да подкрепи другата си компания – Alameda Research.
Точно преди ареста си в луксозния си апартаментен комплекс на Бахамските острови през декември 2022 г. той говори с репортери. Той каза пред BBC: „Не мисля, че съм извършил измама. Не исках нищо от това да се случи. Със сигурност не бях толкова компетентен, колкото си мислех.“
След като беше екстрадиран в САЩ, той беше признат за виновен в измама и пране на пари и беше осъден на 25 години затвор.
7. Бум на инвестиционната банка
Въпреки всички сътресения биткойнът продължава да привлича вниманието на инвеститори и големи компании. Всъщност през януари 2024 г. някои от най-големите финансови фирми в света добавиха биткойн към своите официални списъци с активи като спот биткойн ETF. Те са като акции и дялове, свързани със стойността на биткойн, но не е необходимо да притежавате лично такива.
Клиентите наливат милиарди в тези чисто нови продукти. Компании, включително Blackrock, Fidelity и GrayScale, също изкупуваха биткойни с хиляди, повишавайки стойността им до рекордно високи стойности.
Това е огромен крайъгълен камък за крипто, като някои фенове вярват, че биткойн най-накрая се приема толкова сериозно, колкото си е представял мистериозният Сатоши.
Независимо от това, малцина биха се противопоставили на по-диви моменти, докато историята на биткойн продължава да се разгръща.
На 4 декември почитаме Света Варвара: Ето какви са традициите и вярванията