Добре е да се търсят общи решения с Европейския съюз с цел компенсации на бизнеса заради високите цени на електроенергията и горивата. Няколко държави вече са предприели подобни мерки, които са непосилни за други страни, и това води до катаклизми в конкурентоспособността. Темата коментира Милен Велчев, финансов министър в периода 2001-2005 година.
Пред „БНР“ той каза още, че неравенството в бизнес средите води до намалена ефективност на конкретния отрасъл и тази несигурност трябва да бъде премахната в краткосрочен план.
Велчев е на мнение, че „всяко увеличение на цените идва с жертви, на първо място е населението, което накрая плаща сметката“. Бизнесът не е изключение и също е ощетен. Важно е той да знае, че няма да загуби позициите си на международните пазари спрямо конкурентите си от Западна Европа, тъй като „те са нашите основни партньори“.
Бившият министър изрази надежди, че родното правителство ще намери начин да се справи с кризата, въпреки че непредсказуемостта на цените на енергийните ресурси е изключително завишена в световен мащаб.
Финансистът сподели, че е чул от достоверен източник, че „договорените доставки на газ от „Газпром“ да са били радикално намалени“. Съвсем очакван факт, предвид това, че искаме от Русия да ни снабдява, без да получава финансова облага за това.
С искането за заплащане в рубли биват нарушавани договорите, които съществуват, категоричен е Велчев. Той добави, че намира за неефективни санкциите срещу Русия, както се е видяло и през 2014 година.