Бивш служител на Централната агенция за разузнаване е арестуван по обвинение в заговор и шпионаж за Китай заедно със свой роднина, който също е работил за ЦРУ, съобщава “BBC”. 67-годишният Александър Юк Чинг Ма беше арестуван в петък и веднага се сдоби с обвинение, съобщи американското правосъдно министерство, цитирано от изданието.
Той е обвинен в разгласяването на класифицирана информация за националната отбрана на служители на китайското разузнаване. Това е последният арест за шпионаж във време на нарастващо напрежение между Вашингтон и Пекин. Предстои Ма да се яви в съда във вторник, за да бъде изправен пред максималното наказание доживотен затвор, ако бъде осъден.
Какво знаем за Юк Чинг Ма?
Ма, натурализиран американски гражданин, роден в Хонконг, започва работа за ЦРУ през 1982 г. Прокурорите казаха, че е напуснал ЦРУ седем години по-късно и е работил в китайския град Шанхай, преди да се премести в Хаваите през 2001 г. Те обвиняват Ма и неговия роднина в шпиониране за Китай в продължение на десетилетие по схема, която започна със срещи в Хонконг през март 2001 г.
Бившите служители на ЦРУ са обвинени, че споделят информация с личния състав, операциите и методите на прикриване на комуникациите на ЦРУ с китайската разузнавателна служба.
Част от срещата им в Хонконг беше записана на видеокасета и показва, че Ма брои 50 000 долара (38 000 британски лири) в брой за тайните, които споделят, се казва в изявлението.
Докато живее на Хаваи, според съдебните документи, той потърсил работа с ФБР, за да получи достъп до класифицирана информация на правителството на САЩ за пореден път, за да предаде информацията на Китай. Той е нает от службата на ФБР в Хонолулу през 2004 г. с езиков договор и е обвинен в кражба на документи, маркирани като тайна.
Не е ясно защо е отнело толкова време за арестуването на Ма. Неназованият роднина, с когото прокурорите твърдят, че Ма е конспириран, вече е на 85 години. Той е и натурализиран гражданин на САЩ, който е роден в Шанхай. В документите на съда прокуратурата не търси заповед за арест за него понастоящем, тъй като той страда от “напреднала и инвалидизираща когнитивна болест”.
Какви са другите случаи на шпионаж?
Това е последният арест в поредица дела срещу бивши разузнавачи. През ноември друг бивш служител на ЦРУ Джери Чун Шинг Лий беше осъден на 19 години затвор за конспирация и шпиониране за Китай. Според информацията, споделена от Лий, той е помогнал на Китай да събере мрежа от информатори между 2010 и 2012 г.
Около 20 информатори бяха убити или затворени през този период в един от най-катастрофалните провали на американското разузнаване през последните години. През май 2019 г. Кевин Малори, друг бивш агент на ЦРУ, беше осъден на 20 години затвор, след като беше осъден за конспирация по предаване на американските отбранителни тайни на Китай.
Бившият американски разузнавач Рон Рокуел Хансън беше осъден през септември на 10 години затвор. В изявлението в понеделник помощник-генералният прокурор по национална сигурност Джон С. Демерс заяви: “Следата от китайския шпионаж е дълга и за съжаление е залята с бивши американски разузнавачи, които предадоха своите колеги, страната си и нейните либерални демократични ценности в подкрепа на авторитарен комунистически режим.”
“Незабавно или много години след като мислят, че са се разминали с тях, ние ще намерим тези предатели и ще ги изправим пред съда.”
Защо напрежението е особено високо сега?
Отношенията между САЩ и Китай се сринаха до най-ниската си точка от десетилетия. Те са заключени в ожесточена търговска война от 2018 г. и по-рано този месец американският президент Доналд Тръмп заплаши, че ще забрани популярното китайско приложение TikTok на територията на САЩ.
Двете икономически суперсили също размахаха шпаги и заради пандемията от коронавирус и противоречивия нов закон за сигурност, наложен от Пекин в Хонконг. Миналия месец мъж от Сингапур се призна за виновен в САЩ, че работи като агент на Китай. Според съдебните документи той е бил вербуван от китайското разузнаване през 2015 г., когато е бил докторант в престижен сингапурски университет, след като изнесе презентация в Пекин.
Джун Уей Йео, известен още като Диксън Йео, беше обвинен да използва политическото си консултиране в Америка като фронт за събиране на информация за китайското разузнаване.
САЩ също преследва икономически обвинения за шпионаж срещу Китай през последните години. Около 80% от всички съдебни преследвания за икономически шпионаж, заведени от правосъдното ведомство, “твърдят, че поведението е от полза за китайската държава”, се казва в неговия уебсайт.