Ник Шерман е загубил работата си в „Meta Platforms“ през ноември, само 2 месеца след като е започнал там на пълен работен ден. Мъжът е бил пряко засегнат от мащабното съкращаване на работната сила с 13% в резултат на срива на рекламния пазар. Дни по-късно той започнал да търси активно инвестиции за собствената си компания „Nulink“, компания за разплащания, базирана на технологията на блоковата верига, като изпратил предложения за съвместна работа до стартъп акселератора „Y Combinator“ и фонда за криптовалути на „Andreessen Horowitz“, пише „Ройтерс“.
„Колкото и нелогично да звучи, това, че бях съкратен от работа ме постави в наистина добра позиция. Тъй като не ми се налага да изплащам стартовия бонус, получавам 4 месеца заплата и сега имам време да се съсредоточа върху собствения си проект.“, споделя 24-годишният мъж.
Шерман е част от вълната от млади предприемачи, които възникват от „пепелта“ на масовата загуба на работни места в Силициевата долина през втората половина на 2022 г., твърдят рискови инвеститори. Технологичните гиганти в САЩ, сред които „Meta“, „Microsoft“, „Twitter“ и „Snap“, са освободили от работа над 150 000 служители, според сайта Layoff.fyi, който следи тенденциите в заетостта в областта на технологиите. Въпреки че общото финансиране с рисков капитал е спаднало с 33% в световен мащаб до около 483 млрд. долара през 2022 г., финансирането на ранен етап е било стабилно, като 37,4 млрд. долара са били набрани в т.нар. „ангелски“ или начални кръгове, което съответства на рекордното ниво, наблюдавано през 2021 г., според данни на изследователската компания „PitchBook“.
„Day One Ventures“, фонд за рискови инвестиции в ранен етап на развитие в Сан Франциско, е стартирал през ноември нова инициатива за финансиране на стартъпи, основани от хора, които са били съкратени от работата си в сферата на технологиите, с лозунга „Финансирани, а не уволнени“. Целта на програмата е до края на 2022 г. да бъдат издадени 20 чека за 100 000 долара. От „Day One Ventures“ разкриха, че до момента са получили над 1000 кандидатури, повечето от които от хора, освободени от „Meta“, „Stripe“ и „Twitter“.
„Инвестираме 2 млн. долара в 20 компании – ако намерим дори една компания „еднорог“, тя връща почти всички инвестирани средства, което според мен е наистина уникална възможност за нас като мениджъри на фонда,“, твърди Маша Бюхер, съосновател в „Day One Ventures“.
Също през ноември многоетапният фонд „Index Ventures“, който е финансирал Facebook, Etsy и Skype, е стартирал втория си фонд „Origins“, който ще инвестира 300 млн. долара в стартиращи компании в ранен етап на развитие. Междувременно инвеститорът от Силициевата долина „U.S. Venture Partners“ и австрийската компания за рисков капитал „Speedinvest“ обявиха, че също са предвидили подобна сума за новосъздадени компании. Инвеститорите изтъкнаха компютърните игри и изкуствения интелект сред водещите области на интерес.
Ник Шерман споделя, че проектът му е бил отхвърлен от „Y Combinator“, а от „Andreessen Horowitz“ все още не са му отговорили. Това обаче не го е обезкуражило, тъй като други инвеститори в областта на рисковия капитал са проявили интерес.
„Казах на инвеститорите, че ще разговаряме след два-три месеца. Сега ще се съсредоточа върху мащабирането на системата.“, казва още младият мъж.
Според някои представители на сектора бившите служители на големи технологични компании са в уникална позиция да създадат свои собствени компании, тъй като са видели отблизо как работят някои от най-големите гиганти в света и вече имат контакти със свои висококвалифицирани колеги. Един такъв бивш служител на „Googlе“ твърди, че се опитва да помогне на други като него, които търсят нови възможности за развитие след технологичните гиганти. През 2015 г. Кристофър Фонг, който е работил почти десетилетие за технологичния титан в Калифорния, е стартирал „Xoogler“ – проект, предназначен да помогне на бивши служители, които се надяват да стартират свои собствени компании. Оттогава насам членовете на групата на проекта са нараснали до над 11000 души.