Очевидно е, че истинската причина за освобождаването ми не е тази, която се съобщава официално. В решението на Министерски съвет също се посочва, че не съм изключение, тоест назначението ми не е било съвсем законосъобразно, въз основа на предвидена разпоредба в закона. Темата коментира пред „БНТ“ Пламен Георгиев, вече бивш генерален консул на Република България във Валенсия.
Според него коренът в премахването му от позицията се крие в „един реваншизъм във връзка с моята предишна работа, при която засегнах страшно много интереси“.
Георгиев припомни за запорираното имущество за милиони, „даже за милиарди“. Засегнати са били много интереси и това е реалната причина за последните събития и отстраняването му, убеден е той.
Пламен Георгиев поясни, че оценката за неговата работа е показала, че изпълнението надвишава изискванията, което говори достатъчно за начина, по който се е справил с възложените му задължения.
Бившият консул е категоричен, че доводът да бъде освободен е свързан с работата, извършена в Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество /КПКОНПИ/. В това отношение, допълни той, са абсолютно неистински спекулациите, че няма осъдени лица по високите етажи на властта.
Припомняме, че след внесеното на 29 декември 2021 година искане до Министерски съвет от „БОЕЦ“, днес премиерът Кирил Петков предложи на правителствено заседание Пламен Георгиев да бъде отзован от поста генерален консул на България във Валенсия. Искането на „БОЕЦ“ бе подкрепено с конкретни аргументи и сигнал до МВР за неправомерни действия на Пламен Георгиев като прокурор и шеф на КПКОНПИ, с цел прикриване на престъпления и данни за корупция, извършени от Бойко Борисов, Цветан Цветанов, Пеевски и други лица от бившата управляваща групировка.