Бившият президент на Буркина Фасо Блез Компаоре е признат за виновен за убийството на Томас Санкара

0
281
Томас Санкара.
Томас Санкара. Снимка: Пиксабей

Бившият президент на Буркина Фасо Блез Компаоре получи доживотна присъда задочно за ролята си в убийството на неговия харизматичен предшественик Томас Санкара, съобщава „BBC“.

37-годишният Санкара беше застрелян заедно с още 12 души по време на държавния преврат през 1987 г., който доведе Компаоре на власт. Двамата бяха близки приятели и заедно завзеха властта през 1983 г. Санкара остава герой за мнозина в цяла Африка заради неговата антиимпериалистическа позиция и строг начин на живот.

След като завзе властта само на 33-годишна възраст, революционерът-марксист, известен от някои като „Че Гевара от Африка“, води кампания срещу корупцията и наблюдава огромното увеличение на разходите за образование и здравеопазване.

Прокуратурата каза, че Санкара е бил привлечен към смъртта си на заседание на управляващия Национален революционен съвет. Той е прострелян в гърдите най-малко седем пъти, според балистични експерти, които свидетелстваха по време на процеса.

Кореспондентът на „BBC“ в Западна Африка Лала Си предаде, че присъдата е била приветствана с аплодисменти в съдебната зала след шестмесечния процес, който дойде след години на кампания за справедливост от семейството и поддръжниците му. Вдовицата на Санкара, Мариам Санкара, която присъства на процеса през цялото време, каза, че присъдата представлява „справедливост и истина“. Тя заяви:

„Нашата цел беше политическото насилие, което имаме в Буркина Фасо, да приключи. Тази присъда ще даде повод за размисъл на много хора.“

Въпреки това има малка вероятност Компаоре да излежи присъдата си скоро. Той живее в изгнание в Кот д’Ивоар, откакто беше отстранен от поста след масови протести през 2014 г., и прие гражданство на Кот д’Ивоар. Преди това той заклейми процеса от военния съд като политическа бутафория.

Десет други души също бяха признати за виновни, включително шефът на сигурността на Компаоре Хайсинте Кафандо, който беше обвинен, че е ръководил ударния отряд, убил Санкара. Той е в изгнание от няколко години и също е бил съден задочно. Кафандо също получи доживотна присъда. И двамата бяха отхвърлили обвиненията срещу тях.

Жилбер Диендере, един от командирите на армията по време на преврата през 1987 г. и главният обвиняем, който всъщност присъства на процеса, също беше осъден на доживотна присъда. Той вече излежава 20-годишна присъда за опит за преврат през 2015 г. Осем други обвиняеми получиха присъди от 3 до 20 години, а трима подсъдими бяха оправдани.

Докато беше на власт, Санкара промени името на страната си от колониалното Горна Волта на Буркина Фасо, което означава „Земята на честните хора“. Той намали собствената си заплата и тази на висшите държавни служители и разпродаде редица луксозни автомобили. През 4-те си години на власт той насърчава панафриканизма, самодостатъчността, реалната независимост от бившата колониална сила Франция и равенството между половете, като забранява обрязването на жените и полигамията. Критиците му обаче посочват предполагаеми нарушения на човешките права срещу опонентите му.

Активисти в няколко африкански държави все още му отдават почит, казвайки, че искат да продължат наследството му. През 2019 г. в столицата на Буркина Фасо, Уагадугу, беше издигната негова шестметрова (16 фута) статуя.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments