Бившият президент на Косово Хашим Тачи пледира невинен по 10 обвинения за военни престъпления и престъпления срещу човечеството, информира „BBC“.
Днес той беше изправен пред съда с трима свои съмишленици, обвинени в убийството на близо 100 души и други жестокости, включително насилствени изчезвания. Твърденията датират от войната за независимост на Косово срещу Сърбия през 1998-99 г., в която загинаха повече от 10 000 души.
Тачи беше съосновател на група, бореща се за независимост, и е смятан за герой в Косово. Армията за освобождение на Косово /АОК/ е създадена в началото на 90-те години като войнствена група от етнически албанци в тогавашната провинция на Сърбия и по време на войната се твърди, че е извършвала нападения срещу етническото сръбско малцинство в региона.
Когато Косово обяви своята независимост през 2008 г., Тачи стана първият премиер и по-късно президент, но подаде оставка през 2020 г., за да се изправи пред обвиненията в Хага.
Жертвите и правозащитните групи се надяват, че процесът срещу него – в специален съд, известен като Косовските специализирани камари – ще разкрие какво се е случило с някои от хилядите хора, изчезнали по време на конфликта в Косово.
Според обвинителния акт на съда престъпленията са извършени на повече от 100 места в Косово и в Северна Албания, където се твърди, че сръбски цивилни са били задържани и малтретирани или убити.
Какво беше Армията за освобождение на Косово?
Делото започна с встъпителни думи на прокуратурата. Съдиите ще изслушат и адвокатите на защитата и представител на Косовския съвет на жертвите от войната.
Тачи е съден заедно с бившия председател на парламента на Косово Кадри Весели, бившия говорител на АОК Якуп Красничи и бившия командир на АОК Реджеп Селими. А четиримата негови обвинени съмишленици, които са били сътрудници както по време, така и след войната, отричат да са извършили неправомерни действия. На процеса Тачи коментира:
„Разбирам обвинителния акт и не съм напълно виновен.“
Движението за независимост в Косово започна след решението на сръбския президент Слободан Милошевич през 1989 г. да лиши провинцията от нейния самоуправляващ се статут.
Напрежението доведе до пълномащабна война през 1998 г., която приключи едва след като въздушната кампания на НАТО срещу Сърбия накара силите й да напуснат провинцията.
Косово обяви своята независимост едностранно през 2008 г. и беше признато от 99 от 193 държави-членки на ООН, но не и от Сърбия. В първия си случай косовските специални камери осъдиха на 26 години затвор командира на АОК Салих Мустафа, който отговаряше за затвор, където се извършваха изтезания. Той обжалва присъдата.
През 2007-12 г. бившият косовски премиер Рамуш Харадинай беше съден два пъти и оправдан в Международния наказателен трибунал за бивша Югославия.