„Освобождават ме дни, след като постигнахме договор за над 40 милиона евро за държавата„, заяви бившият изпълнителен директор на държавното оръжейно предприятие “Кинтекс” Александър Михайлов.
Припомняме ви, че днес министърът на икономиката и индустрията Корнелия Нинова съобщи, че той ще бъде освободен от поста си след направен одитен доклад.
„Веднага след встъпването на новия министър ѝ предоставих подробен доклад за актуалното състояние на дружеството“, посочва Александър Михайлов. Той припомня, че е дългогодишен служител на фирмата, като е заемал редица позиции преди да бъде назначен за изпълнителен директор през 2017 година. Само за 8 месеца е успял да постигне печалба от над 29 милиона лева – абсолютен рекорд за последните 10 години. Въпреки добрите резултати е бил освободен без никакви мотиви в края на 2018 година, но в последствие е бил възстановен на позицията от Служебното правителство.
„Заварихме много тежко състояние през 2021 година. Загубени бяха стратегически пазари, подписани бяха неизгодни договори, разходвани бяха огромни средства със съмнителна ефективност, които надвишават 10 милиона лева за един определен контрагент“, се посочва в разпространената позиция.
Само месец след повторното му назначаване е бил подписан договор за над 9 милиона лева за индийския пазар. След това се стига до постигането на нов договор – за над 40 милиона евро, което е рекордна стойност в историята на предприятието. Михайлов подчерта:
„Заедно с прекратяването на външните договори и пресичането на нечии икономически интереси, „Кинтекс“ започна да привлича все по-голям финансов ресурс. Явно всичко това привлече голямо внимание към дружеството и увеличи апетитите за неговото управление. Историята, че съм в конфликт на интереси се тиражира в медии със съмнителен произход още от 2018 година – именно затова предоставих цялата обективна информация на министъра на икономиката и индустрията с нарочен доклад. Документите са категорични – никога не съм бил в такъв конфликт, не съм и към момента.“
Бившият изпълнителен директор разяснява, че на негово име преди години е била регистрирана фирма, която никога не е реализирала дейност и която е надлежно декларирана във всичките му декларации пред КПКОНПИ, в това число и в докладите му до министъра. Според него, другата основна „опорка“, която жълтите медии развиват срещу името му е, че е ощетил „Кинтекс“ при договор със сръбска компания в периода 2017–2018 година. Проверка обаче доказва, че дружеството не само не е било ощетено, но е и генерирало допълнителна печалба в размер на над 1 милион евро в следствие на този договор. Михайлов допълва:
„Най-вероятно затова и тази тема, която е била и обект на партийни коментари, не е част от предполагаемите причини за освобождаването ми. Просто там вече всичко е проверено и документирано. Призовавам да се публикува доклада, за да се запознае обществеността с него. В противен случай се хвърля само медийна димка – съобщава се, че той е даден на прокуратурата, а когато окончателните резултати излязат, те вече няма да са интересни за никого.“
Бившият директор уточни, че ако е имало каквито и да е съмнения към него при проверката на службите е било невъзможно да получи достъп до класифицирана информация, какъвто е задължителен за заемането на подобен пост. Той съобщи, че е написал четири последователни доклада до министъра на икономиката и индустрията през последните три месеца и подчерта:
„Във всеки информирах за процесите в дружеството, за проблемите и перспективите. Всеки от тях завършваше с молба за среща с министъра, но такава никога не бе проведена.“
Михайлов счита, че именно икономическите интереси са причини за неговото освобождаване. Той посочва, че това е било обяснено в предоставените документи до принципала в лицето на Министерството на икономиката и индустрията /МИИ/.