Бизнес организации се обявиха против намаляването на Данък добавена стойност за ресторантьори, хотелиери и за книгоиздаването. Плановете на управляващите предвиждат ДДС-то да бъде 9% вместо досегашните 20 на сто от 1 юли до края на 2021 година. Целта на промяната е да се подпомогне този бизнес, който според тях беше най-засегнат от пандемията. Причината е, че ресторанти и хотели бяха затворени по време на извънредното положение, а много хора от бранша останаха без работа.
Управляващите неколкократно подчертаха, че мярката е временна и ако се види, че води до злоупотреби и няма изсветляване на сектора, ще бъде незабавно преустановена. Прогнозите са категорични, че намаляването на ДДС-то няма да доведе до по-ниски цени за крайния потребител, а това се прави единствено за подпомагане на бизнеса.
От Българската асоциация на софтуерните компании обаче предупредиха, че се създава много опасен прецедент, като според тях ефектът от него ще бъде върху други сектори, които в момента са в светлата икономика, предаде „БНР“. Те коментираха прогнозите, че може да се стигне до увеличаване на корпоративния данък или ДДС-то за други бизнеси като компенсация. Според тях това би поставило останалите сектори в затруднено положение.
Според Българската асоциация на софтуерните компании решението на управляващите не е обмислено добре и поощрява сивата икономика. Искра.бг припомня, че против него бяха и министърът на финансите Владислав Горанов и председателят на Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание Менда Стоянова.
Софтуерните компании през миналата година са осигурили 3% от Брутния вътрешен продукт на страната. Дори и в условията на пандемията от COVID-19 те са един от малкото сектори, който се развива.
От Асоциацията на индустриалния капитал в България /АИКБ/ също се обявиха против диференцираната ставка на ДДС-то за хотелиери и ресторантьори. От АИКБ са на мнение, че за да се подпомогне бизнеса е по-добре да се създават работни места.