Вчера служебното правителство обяви нови икономически мерки, които са в подкрепа на гражданите и бизнеса. Целта е те да се справят с кризата, породена от пандемията от коронавирусната инфекция. Бизнесът ще бъде подпомогнат с 2 милиарда лева като фирмите ще могат да теглят кредити от банките без обезпечение. Мярката 60/40 също ще бъде продължена за още два месеца.
Какво е мнението на работодателите и синдикатите за тези мерки на служебния кабинет? Пред „NOVA“ Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал в България обяви, че настояват бързо да бъдат изплатени средствата на средните предприятия, за които те чакат от цяла една година. До момента по неговите думи компаниите са получили едва 17% от това, което трябва да вземат от държавата. И то това са пари още за първата вълна от COVID-19. Велев беше категоричен, че кредиторите отдавна вече са започнали да губят търпение.
Той обясни, че забавянето е защото парите се изплащат по оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“, а не от държавния бюджет. Имало плащания и от Министерството на икономиката, а не от Националната агенция за приходите.
Велев подчерта, че чакат средствата да бъдат дадени на фирмите. Както и тези за затворените бизнеси през месеците март и април.
Пламен Димитров, президент на КНСБ, пък посочи, че новите икономически мерки трябва да бъдат завършени, за да не бъдат половинчати. Той подчерта, че е важно как ще продължи подкрепата за заетостта и за доходите на българските граждани. Освен това той иска да знае защо мярката 75/100 не може да бъде реализирана. Димитров беше категоричен, че синдикатът продължава да настоява тя да бъде въведена.
Що се отнася до мярката 60/40 той каза, че тя ще свърши работа, но няма да бъде толкова справедлива, колкото би била, ако се приеме тяхното предложение. Това, което липсвало е грантовата подкрепа за малките фирми.