Бизнесът очаква да разбере дали ще бъде удължена компенсацията за скъпия ток, която използват предприятията. 180 български и чуждестранни фирми има в индустриалната зона на Пловдив. В тях работят над 35 хил. служители. В завод за производство на нитрилни ръкавици основният начин на производство е с електроенергия.
Изпълнителният директор на предприятието Антон Петров посочва, че сметката за ток е между 60 и 180000 лева. По думите му помощта от държавата им дава възможност за дългосрочни решения. Той уточни, че търговското им салдо е отрицателно и затова трябва да се стимулира производството.
„Антикризисната мярка трябва да действа докато пазарът не стане обективен и няма външнополитически факти. Ще бъде изключително трудно без нея. Държавата компенсира високата цена на тока с 40 до 60%“, коментира Петров пред „NOVA“. По думите му от началото на годината заводът работи по алтернативни източници на енергия.
“Проблемът за България е, че досегашните правителства не са си свършили работата. От две години нямаме енергийна стратегия, няма диверсификация на газта.”
Това е мнението на д-р Щерьо Ножаров, икономически съветник на Българската стопанска камара. По думите му таван на цената на газа от 300 лева за мегаватчас е мярка, която ще мотивира бизнеса да увеличи енергийната си ефективност. Той разясни:
“Бизнесът желае много по-ниска цена. Това е нормално, ако имахме реална диверсификация. Една интерконекторна връзка не е достатъчна.”
Според икономиста, ако 70% от бизнеса минат на постоянни договори за електроенергия, това означава, че „държавата си е свършила работата”.