Финансовата грамотност в България е на много ниско ниво. Това написа в свой коментар в социалната мрежа Facebook общественикът Благослав Михайлов. Той посочи и конкретни примери в тази посока. Публикуваме анализа на Благослав Михайлов без редакторска намеса:
„Финансовата грамотност в България е на много ниско ниво и за жалост въпреки, че има много хора, които пишат и говорят за финанси, повечето са разни схемаджии или измамници. Всеки иска да те убеди, че трябва да си набиеш парите в крипто, или в злато, или в Исторически парк.
Изглежда, че много хора, когато чуят „финансова култура“ разбират „как да забогатея бързо и с минимални усилия“, а по-скоро това, което би трябвало да разбират е „как да имам живота, който искам в рамките на финансовата система, в която живеем“.
Защото парите не могат да те направят щастлив. По-скоро, за да постигне някакво житейско удовлетворение, човек трябва:
1. Да създаде стабилно семейство;
2. Да научи занаят, в който да се чувства компетентен;
3. Да има социална среда, която го приема такъв какъвто е;
4. Да бъде в добро телесно здраве.
Ако ги нямаш тия неща, дори и да имаш всичките пари на света, пак ще си нещастен. Парите са само средство, чрез което да подсигуриш горните цели. Но над определено количество богатство, парите нямат с какво да ти направят живота по-добър. И затова желанието за ПОВЕЧЕ пари над определена сума е патологично и води до сериозни психически отклонения.
Иначе тя финансовата система като цяло е нагласена срещу 99% от хората и ако някой ти каже, че всеки може да бъде богат и да получава „пасивен“ доход, то дълбоко те лъже. Все пак пасивните доходи са възможни само на гърба на „активните“ хора. Просто така повеляват законите на физиката.
Въпреки всичко, човек е длъжен да се оправя в системата, в която живее. Това, че светът е несправедлив, не е оправдание да седиш и само да мрънкаш. Човек е длъжен винаги да се грижи за себе си и за близките си.
И това изисква да имаш финансова култура, колкото да можеш да си планираш ресурсите, за да подсигуриш дългосрочните си житейски цели и да имаш някаква сигурност, поне да знаеш, че няма да останеш на улицата. Това означава по-скоро да си набиеш парите в S&P500, отколкото в Биткойн. Но разбира се малко хора говорят за това.“