Що е то лобизмът и къде се прилага най-често? Отговор на този въпрос дава в свой пост в социалната мрежа Facebook блогърът Благослав Михайлов. Публикуваме неговия коментар без редакторска намеса:
„Политиката в САЩ така работи. Ако искаш ухото на някой политик, трябва да плащаш на лобисти, пък ако ще да си партия от България. Думата „лобиране“ идва от думата „лоби“, буквално като хотелско лоби или по-скоро аналогична на нашата дума „кулоар“.
Идва от идеята, че ако искаш да кажеш нещо на някой политик, трябва да го пресрещнеш в кулоарите на парламента. Понеже политиците са хора и имат само 24 часа в денонощието, те нямат време да си говорят с абсолютно всеки. И днес живеейки в толкова мащабни взаимосвързани общества е почти невъзможно политик да ти обърне внимание, ако си просто кой да е.
Затова в САЩ е възприета практиката за достъп до политици да се плаща. Връзката обичайно се осъществява от лобисти. А лобистите взимат пари. И то супер много. И разбира се, политиците разговарят преди всичко с хора, които им даряват пари. Защото кампании се правят с пари.
Това ние бихме го нарекли корупция и в някакъв смисъл е. Същевременно обаче е изцяло формален и законово-уреден процес. Съществената разлика между България и САЩ в този случай е, че в България корупцията се базира на лични отношения и е покрита и незаконна, докато в САЩ се базира на формални процеси.
Не се опитвам да казвам дали всичко това е добро или лошо, просто така работят нещата. И елиминирането на влиянието на парите от политиката е изключително трудно, защото парите влияят върху абсолютно всичко. Концентрациите на богатство са като концентрациите на маса във вселената (като черните дупки) – те просто засмукват всичко.“