Благослав Михайлов: ГЕРБ е популисткото дясно в България! Който не играе с тях, получава бухалки!

На другия полюс са "Демократична България"

0
73
Благослав Михайлов
Благослав Михайлов. Снимка: Facebook

ГЕРБ са представители на популисткото дясно. Елитарното дясно в България се представлява от „Демократична България“ /ДБ/. Популисткото дясно се опитва да овладее институциите и който не е с него, получава бухалка. Това написа в свой коментар в социалната мрежа Facebook общественикът Благослав Михайлов. И още:

„В България има много видове дясно, но аз основно бих ги разделил на популистко дясно и елитарно дясно. Някои биха казали, че има и отделно крайно дясно, но то почти винаги се припокрива с популисткото. Както сами се досещате, популисткото дясно е ГЕРБ, елитарното дясно е ДБ (дали да включвам ПП в тази категория е спорно).

И двете целят да защитават интересите на капитала, но следват различни модели. Популисткото дясно цели да окупира институциите и да защитава интересите на олигарсите, свързани с властта. Който не играе с тях – получава бухалки. Докато елитарното дясно цели да култивира институции, така че независимо дали имаш приятели във властта, ако имаш пари, да имаш сигурност.

Аз съм чувал много пъти от ПП-ДБ да казват, че дори за Пеевски е по-изгодно да има независими институции, защото той може да губи част от контрола си върху държавния апарат, но пък печели дългосрочна сигурност, която всъщност му е по-ценна. Така държавата няма да може да бъде използвана като бухалка от никой олигархичен кръг и ще има мир и стабилност.

Всичко това звучи страхотно, но има един проблем – живеем в демокрация. И ако искаш да осъществиш тази визия, трябва да убедиш народа, че тя е най-добрата и за тях. А хората не са тъпи, просто всеки си живее в своя малък балон и неговите проблеми са му първи приоритет. Затова е трудно да комуникираш подобна визия пред масовия човек.

Популисткото дясно печели като използва популярните страхове и предразсъдъци, за да спечели подкрепа. Това работи много добре, затова популисткото дясно у нас е толкова успешно. Елитарното дясно се опитва да спечели като комуникира някаква по-добра визия за обществото, но тъй като визията е дясна, съответно защитава интересите на елита, не резонира с масовия човек.

В епохата на всеобщото избирателно право, всеки елитарен проект е фундаментално обречен, защото трябва да се бори за гласовете на масовия човек. Съответно ако капиталистите без връзки искат да постигнат целите си да създадат общество, базирано на институции, където капиталите им няма да бъдат застрашени от произвола на държавата, те трябва да мислят в друга посока. За да постигнат своите десни цели, трябва да използват леви мерки.

Логиката е следната. Основната грижа и основният проблем на обикновения българин, са парите. Това е. Не са джендърите, не са мигрантите, дори не е точно корупцията. Проблемът е, че хората нямат достатъчно пари. А хората нямат пари, защото цялата ни икономика е оптимизирана към извличане. Това е тема, която вълнува почти всички българи. Десните популисти отвличат вниманието от тази тема като насочват гнева към малцинствени групи. Но това само им отвлича вниманието, без да адресира реалните проблеми.

Решението за мен е борбата срещу корупцията да се обвърже със социални цели. То така или иначе несправедливото разпределение на благата е резултат от корупцията. Но ако ние просто спрем корупцията днес, то разпределението не се променя. Едни и същи хора държат капиталите, просто сега имат повече сигурност. Затова борбата с корупцията не е достатъчна, сама по себе си. Трябва и крайната цел да бъде по-справедливо разпределение на благата.

Знам, че това не се харесва на капиталистите, но си мисля, че те имат избор в дългосрочен план. Или да бъдат рекетирани от държавата, или да плащат по-високи заплати, повече данъци, за да издържаме социалната система, и така нататък. В крайна сметка изборът е техен, аз мисля, че вторият вариант е по-изгоден и за тях.“

Премиерът: Останалите без покрив при пожарите може да бъдат настанени в хотели

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments