Блестящ шанс пред Конгреса на САЩ за реформа на политиката за ядреното оръжие

0
34
Американския конгрес.
Американския конгрес. Снимка: Пиксабей

В думите си пред „CNN“ във вторник, Дмитрий Песков, говорител на руския президент Владимир Путин, повтори добре познатия принцип на руската военна доктрина: страната може да прибегне до използването на ядрено оръжие, ако усети „екзистенциална заплаха“, пише „The Intercept“. Заместник-посланикът на Русия в ООН Дмитрий Полянски направи подобен коментар пред „Sky News“, като каза, че ядрена война е вероятно да бъде възможен изход, ако страната бъде „провокирана“ или „атакувана“ от НАТО. Прессекретарят на Пентагона Джон Кърби нарече коментарите на Песков пред „CNN“ „опасни“, като каза:

„Това не е начинът, по който отговорната ядрена сила трябва да действа.“

Кърби попита дали има такова нещо като „отговорна“ ядрена сила.

Докато украинската съпротива, подсилена от оръжията на НАТО, продължава да отблъсква руската инвазия, Путин става все по-войнствен, а Вашингтон изглежда все по-уплашен, че може да използва ядрено оръжие в случай на екзистенциална заплаха. В сряда „New York Times“ съобщи, че в първите дни на инвазията Белият дом е събрал „Екип на тигрите“, за да излезе с възможни отговори, в случай че Путин реши да използва биологични, химически или ядрени оръжия.

Докато светът се приближава все по-близо до ядрена война от десетилетия, руската агресия в Украйна даде на законодателите уникална възможност да разгледат внимателно мащабните усилия за ядрена модернизация, които се извършват в момента в САЩ – най-мащабните след Студената война. Но миналата седмица, когато Конгресът обяви повечето от назначените си в нова комисия, предназначена да направи точно това, всичко беше както обикновено.

Бивш сенатор, превърнал се в лобист на отбраната, и висш изпълнителен директор на BP (международна енергийна компания със седалище в Лондон бел. ред.) бяха сред избраните. Тъй като тези комисари обмислят усилията за ядрена модернизация и самата роля на контрола върху въоръженията, те ще имат гласа на законодателите и ще получат достъп до информация и статистика от Министерството на отбраната, Службата на директора на националното разузнаване и други правителствени агенции. Сенатор Ед Марки, окръг Масачузетс, съпредседател на работната група по ядрени оръжия и контрол на оръжията, във вторник в изявление за „The Intercept“, пише:

„Непредизвикана и безсмислена война на Русия в Украйна доведе до рисковете от ядрена ескалация. Този ​​момент изисква сдържаност, а не прекаляване. Комисията на Пери-Шлезингър от 2009 г. до голяма степен потвърди статуквото на ядрените оръжия. Целта на комитета трябва да бъде да доведе до по-разумна ядрена политика, така че е жизненоважно всички потенциални конфликти на интереси да бъдат разкрити, преди работата да започне.

(Комисията от 2009 г. отбеляза последния път, когато Конгресът стартира подобен преглед на политиката на САЩ за ядрените оръжия.)

Упълномощена от годишния законопроект за отбрана, подписан в закон през декември, новата комисия на теория ще оцени „ползите и рисковете, свързани с настоящата стратегическа позиция и политиките за ядрени оръжия на Съединените щати“ и ще направи препоръки до Конгреса, въпреки че не прави имат мандат да диктуват политика или бюджети. Също така е малко вероятно да се разпита сериозно сегашната ядрена структура на САЩ. Комисията няма да има финансирането да сключва договори за външни проучвания, за да обоснове своята оценка, каза говорителят на комисията по въоръжените сили на Камарата на представителите Кейлъб Рандал-Бодман пред „The ​​Intercept“ в сряда.

Воденото от Байдън министерство на отбраната вече е пренебрегнало независимо техническо проучване на бъдещата жизнеспособност на настоящата междуконтинентална балистична ракетна система, предизвиквайки гнева на сенатор Елизабет Уорън, D-Mass., в изслушване по-рано този месец. Наред с това администрацията на Байдън изготвя заповед за позоваване на Закона за отбранителното производство за технология за съхранение на зелена енергия. С местните демократи от Орегон, които подкрепят неговия претендент, представителят Кърт Шрадер, той започва кампания срещу себе си.

„През последната година Пентагонът многократно отблъсква и възпрепятства усилията за провеждане на по-строги дебати и анализи в подкрепа на /Прегледа на ядрената позиция/“, каза Уорън, позовавайки се на ръководен от Пентагона стратегически документ, който Белият дом скоро ще пусне. Тя посочи директно пренебрегната оценка на програмата ICBM, добавяйки:

„Каквото и да вярвате за (ядрените) оръжия, нашата ядрена политика трябва да се развива чрез задаване на трудни въпроси, а не формулирани в ехокамера.

Вместо да иска независим, научен анализ, прегледът на комисията ще бъде изцяло в ръцете на нейните 12 членове. За да ръководят групата, най-високопоставените демократи и републиканци в комисиите по въоръжените сили на Камарата на представителите и Сената получиха по два избора, а лидерът на всяка партия в двете камари получи по един. Досега бяха обявени всички, с изключение на избора на лидера на малцинството в Камарата на представителите Кевин Маккарти, окръг Калифорния.

Сенатор Джеймс Инхоф, окръг Окланд, високопоставен член на комисията по въоръжените сили на Сената, избра двама души с дълбоки връзки в отбранителната индустрия. Бившият републикански сенатор Джон Кил от Аризона е лобирал за Northrop Grumman, главен изпълнител на новия бомбардировач B-21 и ICBM система, и Qualcomm, доставчик на информационни технологии за Министерството на отбраната, показват записите на лобиране. Той също е стандартен ястреб: докато служи в Сената през 2018 г., Кил написа статия във Washington Post, застъпваща се за разработването на така наречените ядрени оръжия с нисък добив. Експерти предупреждават, че тези оръжия намаляват прага за ядрено използване и разпространението им в Русия – която има по-голям, макар и съпоставим запас от САЩ – разпространи опасения за ескалация в Украйна.

Другият избор на Инхоф, Лиза Гордън-Хагърти, е изпълнителен директор в Westinghouse Electric Co., държавен изпълнител, работещ по проекти за ядрена енергия. По време на предишната администрация тя беше назначена за ръководител на Националната администрация за ядрена сигурност на Министерството на енергетиката от бившия президент Доналд Тръмп.

Назначаването на пенсионирания генерал Джон Хайтен (военновъздушните сили на САЩ) от председателя на комисията по въоръжените сили на Сената Джак Рийд е много над комисията. Хайтен беше ръководител на стратегическото командване на САЩ, което наблюдава ядрения арсенал на страната, а след това заместник-председател на Обединения началник-щаб до ноември 2021 г. През това време той беше откровен защитник на поддържането на „ядрената триада“ – трите последователно оформление на позицията на ядрените сили на САЩ, състояща се от наземни ракети (ICBM – Междуконтинентална балистична ракета), подводници и самолети-бомбардировачи. Хайтен също така популяризира програмата за подмяна на настоящата система ICBM, като се срещна с Northrop Grumman миналата година, за да намери начини за намаляване на цената на новата версия, което е спорна точка за критиците.

Другият избор на Рийд, Маделин Кридън, е бивш служител на Националната администрация за ядрена сигурност, който сега управлява Green Marble Group, консултантска фирма за „общността за национална сигурност с акцент върху ядрената, космическата и борбата с оръжията за масово унищожение“, според нейния LinkedIn профил.

Лидерът на мнозинството в Сената Чък Шумър, окръг Ню Йорк избра Робърт Шер, висш служител на Министерството на отбраната по време на администрацията на Обама, който сега е ръководител на международните въпроси в BP. Лидерът на малцинството в Сената Мич Макконъл от Републиканската партия, избра друг високопоставен бивш служител на Министерството на отбраната, Франк Милър, директор в международната бизнес консултантска компания Scowcroft Group, където той „предоставя на клиентите както стратегически, така и тактически съвети относно отбраната, националната сигурност, външните работи и политиката на разузнаването“, се казва в уебсайта на фирмата.

Член на Комисията по въоръжените сили на Камарата на представителите Майк Роджърс избра Ребека Хайнрикс и Маршал Билингсли, и двамата старши сътрудници в десния институт Хъдсън, който се финансира от Lockheed Martin, Northrop Grumman и други отбрани изпълнители. В статия, публикувана от института Хъдсън през октомври, Хайнрихс оспори идеята за политика за забрана на първа употреба или политика за ядрени оръжия с една цел и изтъкна ястребовата гледна точка, че предполагаемото недостатъчно инвестиране в модернизация отслабва възпирането срещу ядрената употреба.

Междувременно Билингсли беше пратеник на Тръмп за контрол на въоръженията в Държавния департамент. В тази роля той се опита, но не успя да постигне споразумение с Русия за удължаване на новия договор за намаляване на стратегическите въоръжения или новия START, който ограничава броя на разположените ядрени бойни глави и други системи. Той настоява САЩ да продължат статуквото си, заявявайки през май 2020 г.: „възпиращата модернизация на САЩ върви ръка за ръка с контрола върху въоръженията“.

Комисията наистина включва някои скептици по отношение на текущата ядрена модернизация, като Леонор Томеро, избрана от председателя на комисията по въоръжените сили на Камарата на представителите Адам Смит, окръг Вапингтон. Томеро за кратко служи в отдела за отбрана на Байдън, наблюдавайки политиката за ядрено възпиране, но назначаването ѝ доведе до бунт на ястребите и в крайна сметка тя беше принудена да напусне в реорганизация. 

В допълнение към Томеро, Смит назначи Роуз Готемюлер, главен преговарящ по новия START с Русия по време на администрацията на Обама, която сега е преподавател по международна сигурност и сътрудничество в Станфордския университет. Назначеният на председателя на Камарата на представителите Нанси Пелоси, D-Калифорния, е бивш служител на Министерството на отбраната Глория Дъфи, защитник на контрола върху оръжията, която работи през 90-те години за премахване на ядрените оръжия от бившите съветски държави, включително Украйна. Creedon, един от избраниците на Рийд, също отблъсна политиката на администрацията на Тръмп за разширяване на арсенала на САЩ от ядрени оръжия с нисък добив, аргументирайки в статия за „Arms Control Today“, че може да рискува „водене на ядрена война“.

Основната задача на Комисията е да пусне окончателен доклад по-късно тази година, в който подробно се описват препоръките за ядрената политика на САЩ. Предвид състава на групата, мнозина от общността за контрол на въоръженията и разоръжаването са скептични, че тя ще препоръча сериозно намаляване на ядрения арсенал на САЩ. Моника Монтгомъри, координатор на застъпничеството към Съвета за живот, която изрази мнение в изявление пред The ​​Intercept, казва:

„Наличието на членове като Леонор, Роуз, Маделин и Глория Дъфи (назначената от Пелоси) в микса ще бъде полезно за включване на нетрадиционно мислене по въпросите, но повечето от другите назначени лица са много установени или изрично про-ядрени/анти- контрол на въоръженията и този противовес вероятно ще доведе до модериран документ.“

„За мен това изглежда като усилие за изграждане на двупартиен консенсус около военната позиция на най-високо, най-общо ниво“, пише Ема Клеър Фоли от Global Zero пред „The ​​Intercept“ и добавя:

„Като се има предвид влиянието на руската инвазия в Украйна, вероятно няма да видим някаква съществена промяна в посоката на намаляване на ядрения риск и си представям, че резултатите ще подкрепят увеличаването на бюджета за отбрана, както видяхме от администрацията на Байдън за вече две години.

Моментът на комисията също така означава, че каквито и заключения да достигне, вероятно ще имат малко влияние върху официалната политика на САЩ в областта на ядрените оръжия. Когато Конгресът за последно създаде този тип група, той направи това рано в администрацията на Обама, за да могат препоръките ѝ да повлияят на прегледа на ядрената позиция на президента. Този път комисията тепърва започва, докато ядрената стратегия на Байдън е почти завършена, предвидена за предстоящо освобождаване.

Рийд каза пред The ​​Intercept, че вместо това групата ще разгледа със задна дата прегледа на ядрената позиция на Байдън, предоставяйки коментари за „плюсове и минуси, какво повече бихме могли да направим, кои са ключовите въпроси, които може да са били пренебрегнати“. По отношение на въздействието, той каза, че комисията „ще информира политическите решения и бюджетните решения“ и изтъкна нейното значение по отношение на Русия и Китай, заявявайки:

„Ние сме на прага за първи път в историята на света да имаме тристранна ядрена конкуренция.“

Изследователите са установили, че Русия и САЩ разполагат със сравними запаси – първата запазва около 4500 бойни глави, докато втората има около 3700. Китай има около 350, въпреки че Пентагонът твърди, че Пекин бързо разширява своя арсенал.

Ако лидерите на Конгреса бяха искрени в заявеното си желание да „разгледат дългосрочната стратегическа позиция на Съединените щати“, те щяха да проведат серия от публични изслушвания, за да направят това“, смята Джо Сиринсионе, защитник на ядреното неразпространение от Института Куинси, каза The Intercept в писмено изявление. Той допълва:

„Не е имало сериозно изслушване с противоположни възгледи за ядрената политика в Конгреса от десетилетия.

„Така че това не променя играта“, каза той за комисията.

„Играта е нагласена.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments