Блинкен пътува от Западния бряг до Ирак в опит да овладее последиците от войната Израел-Хамас

0
48
Антъни Блинкен
Антъни Блинкен. Снимка: Facebook

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен насочи дипломатическия си натиск към войната Израел-Хамас към окупирания Западен бряг в неделя, опитвайки се да увери палестинския президент Махмуд Абас, че администрацията на Байдън засилва усилията за облекчаване на тежкото положение на цивилните в Газа и настоявайки, че палестинците трябва имат основната дума във всичко, което следва за територията след конфликта, предава „Асошиейтед прес“.

Блинкен вече отлетя за Багдад за разговори с иракския премиер Мохамед Шиа ал-Судани на фона на това, че американските сили в региона са изправени пред вълна от атаки от съюзнически на Иран милиции в Ирак и на други места. Силите на САЩ свалиха друг еднопосочен атакуващ дрон в неделя, който беше насочен срещу американски и коалиционни войски близо до тяхната база в съседна Сирия, съобщи американски официален представител. От Багдад Блинкен пътува до Турция.

Първият дипломат на президента Джо Байдън пътува през град Рамала на Западния бряг в брониран кортеж и при засилени мерки за сигурност. Това беше неговият трети ден на совалкова дипломация, целяща да се опита да ограничи дестабилизиращите регионални последици от войната и да преодолее отказа на израелския премиер Бенямин Нетаняху да обмисли предложението на САЩ за периодични паузи в атаката срещу Хамас, които то своя страна да бъдат достатъчно дълги, за да се бърза с жизненоважна помощ на цивилните в Газа.

В петък Нетаняху отблъсна натиска на САЩ да започнат да се прилагат паузи в боевете, като каза, че няма да има временно прекратяване на огъня, докато Хамас не освободи около 240 чуждестранни заложници, които държи.

„Това е процес“, коментира Блинкен пред репортери по въпроса в неделя. Той уточни:

„Израел повдигна важни въпроси за това как ще работят хуманитарните паузи. Трябва да отговорим на тези въпроси, включително на въпроса как паузите биха повлияли на заложниците от Хамас. Ние работим точно върху това.“

Администрацията на Байдън, въпреки че той остава най-силният поддръжник на военния отговор на Израел срещу атаките на Хамас на 7 октомври, все повече се стреми да използва влиянието си в Израел, за да се опита да смекчи ефекта от седмиците на пълна обсада на Израел и почти денонощна въздушни, сухопътни и морски нападения в Газа, където живеят 2,3 милиона цивилни.

Срещата на Блинкен с Абас на Западния бряг се състоя в същия ден, когато израелски самолети бомбардираха два бежански лагера в Газа, убивайки най-малко 53 души, според здравни служители в Газа. Репортер на „Асошиейтед прес“ видя труповете на осем деца, докарани в близката болница в Газа след един от тези удари. Израелската армия обяви, че нейните сили ефективно са разделили ивицата Газа на две преди очакваната ескалация на атаки срещу цели на Хамас на север.

Когато се разпространи информация за пристигането на Блинкен в Рамала, палестинците всъщност протестираха срещу подкрепата на САЩ за войната на Израел. Демонстрантите държаха плакати, на които се виждаше капеща кръв и съобщения, включващи: „Кръвта на Блинкен е по ръцете ви.“

Нито Блинкен, нито Абас проговориха, докато се поздравяваха пред камерите и срещата им приключи без публичен коментар.

Палестинската власт управлява полуавтономни райони на окупирания от Израел Западен бряг. Той не е бил фактор в ивицата Газа от 2007 г., когато Хамас пое контрола след победа на изборите там година по-рано. Самият Абас е непопулярен сред палестинците.

В Багдад Блинкен коментира, че палестинската администрация в момента играе много важна роля на Западния бряг в опитите си да запази стабилността там.

„Това е изключително важно, защото никой не иска друг фронт на Западния бряг или където и да е другаде и те наистина се засилват при много трудни условия, за да свършат необходимата работа.

Той изтъкна, че това, с което всички са съгласни, е, че при оформянето на бъдещето за Газа, Западния бряг и в крайна сметка за палестинска държава, палестинските гласове трябва да бъдат в центъра на случващото се. Той беше категоричен:

„Палестинската власт е представител на тези гласове, така че е важно тя да играе водеща роля.“

Абас обаче изтъкна, че палестинската власт ще поеме властта в Газа само като част от „всеобхватно политическо решение“ на израелско-палестинския конфликт, според официалната информационна агенция на Палестинската агенция WAFA. Той също така осъди бомбардирането на Газа от Израел като „геноцидна война и призова Блинкен незабавно да ги спре да извършват подобни престъпления, предава информационната агенция.

При второто си пътуване до Близкия изток от началото на войната Блинкен се срещна с Нетаняху в петък, преди да проведе разговори в Йордания с арабски министри в събота. Досега Нетаняху отхвърля хуманитарни паузи. Арабските власти настояха за незабавно прекратяване на огъня. А според Блинкен това би било контрапродуктивно и може да насърчи повече насилие от страна на Хамас.

Американски служители смятат, че Нетаняху може да смекчи съпротивата си срещу идеята за пауза, ако успее да бъде убеден, че е в стратегически интерес на Израел да облекчи тежкото положение на палестинските цивилни в Газа. Стремително растящият брой на смъртните случаи сред палестинците – повече от 9700, според служители на управляваното от Хамас министерство на здравеопазването в Газа – предизвика нарастващ международен гняв, като десетки хиляди от Вашингтон до Берлин излязоха по улиците през уикенда, за да поискат прекратяване на огъня незабавно.

Арабските държави се противопоставят на американските внушения, че играят по-голяма роля в разрешаването на кризата, като изразяват възмущение заради цивилните жертви на израелските военни операции, но вярват, че Газа е проблем, до голяма степен създаден от Израел.

Пред арабските лидери Блинкен изтъкна, че е ясно, че всички биха приветствали хуманитарната пауза. Той подчерта, че „може да ускори нещата, които всички се опитваме да постигнем“, включително освобождаване на заложници, предоставяне на помощ и освобождаване на чужди граждани. По последната точка той заяви:

„Постигнахме важен напредък там през последните дни, но също и реални усложнения, които идват заедно с това. Продължаваме да работим по тях.“

В Багдад разговорите засегнаха сигурността на американските сили. Блинкен каза:

„Дадох много ясно да се разбере, че атаките, заплахите, идващи от милицията, която е свързана с Иран, са напълно неприемливи и ние ще предприемем всички необходими стъпки, за да защитим американските служители.“

Той напомни, че премиерът е изразил собствената си решимост да спре стачките на милицията.

САЩ са дълбоко загрижени, че Иран и неговите поддръжници, включително няколко милиционерски групировки в Ирак, могат да се възползват от ситуацията в Газа, за да дестабилизират Близкия изток. Подкрепяните от Иран милиции вече засилиха ракетните и други атаки срещу американски военни съоръжения в Ирак и Сирия, нанасяйки поне един ответен удар от американските сили.

Неделната атака с дрон срещу американски обект в Сирия беше най-малко 32-ата срещу военни съоръжения на САЩ и коалицията в Ирак и Сирия от 17 октомври насам. Към днешна дата е имало най-малко 17 атаки в Ирак и 15 в Сирия. Най-малко 21 военнослужещи са били ранени от атаките, но всички са се върнали на служба, съобщи Пентагонът.

Същият американски служител, който потвърди свалянето на дрона от САЩ, обясни, че ударът с дрона е много подобен на други скорошни атаки срещу американски персонал в бази в Ирак и Сирия и към този момент се смята, че е свързан с подкрепяната от Иран милиция. Служителят не беше упълномощен да обсъжда въпроса публично и говори при условие за анонимност, уточнява изданието.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments