САЩ съобщиха, че Китай обмисля доставка на оръжия и боеприпаси на Русия за войната в Украйна – твърдение, категорично отречено от Пекин, предава „BBC“. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен смята, че китайски фирми вече предоставят „несмъртоносна подкрепа“ на Русия и нова информация предполага, че Пекин може да предостави „смъртоносна подкрепа“.
„Подобна ескалация би означавала сериозни последици за Китай“, предупреди той.
Пекин заяви, че твърденията са неверни и обвини Вашингтон в разпространение на лъжи. Запитан за обвиненията на редовна пресконференция в понеделник, говорителят на китайското външно министерство Уан Уенбин коментира:
„Ние не приемаме соченето на Съединените щати с пръст върху отношенията между Китай и Русия, да не говорим за принудата и натиска.“
Китай също отрече съобщенията, че Москва е поискала военно оборудване. От своя страна китайският президент Си Дзинпин е съюзник на руския президент Владимир Путин и все още не е осъдил нахлуването на Русия в Украйна – но той се опита да остане неутрален в конфликта и призова за мир.
Блинкен говори пред „CBS News“, след като се срещна с първия дипломат на Китай Уанг И в събота на Мюнхенската конференция по сигурността. Той изтъкна, че по време на срещата е изразил „дълбока загриженост“ относно „възможността Китай да предостави смъртоносна материална подкрепа на Русия“. Той заяви:
„Към днешна дата сме виждали китайски компании… да предоставят несмъртоносна подкрепа на Русия за използване в Украйна. Загрижеността, която имаме сега, се основава на информацията, която имаме, че те обмислят предоставянето на смъртоносна подкрепа.“
Той не уточни каква информация са получили САЩ за потенциалните планове на Китай. Когато беше подложен на натиск относно това, което според САЩ Китай може да даде на Русия, той каза, че това ще бъдат предимно оръжия, както и боеприпаси.
САЩ санкционираха китайска компания за предполагаемо предоставяне на сателитни изображения на Украйна на наемната група Вагнер, която доставя на Русия хиляди изтребители. Блинкен коментира пред CBS, че „разбира се, в Китай наистина няма разлика между частни компании и държава“.
Ако Китай предостави на Русия оръжия, това ще създаде „сериозен проблем за нас и в нашите отношения“, добави той.
Отношенията между Вашингтон и Пекин вече бяха лоши, след като САЩ свалиха предполагаем китайски шпионски балон в началото на февруари. И двете страни си размениха гневни думи, но и двете страни изглеждаха смутени от инцидента и изглеждаха готови да продължат напред. Но ако Китай достави оръжия, за да помогне на руските сили в Украйна, тогава американско-китайските отношения ще се влошат много по-сериозно.
„Това би било най-катастрофалното нещо, което може да се случи на отношенията между двата гиганта“, смята топ републиканският сенатор Линдзи Греъм. Пред ABC News той подчерта:
„Би било като да си купите билет за Титаник, след като сте гледали филма. Не правете това.“
Предупреждението на Антъни Блинкен изглежда е ясно предназначено да възпре Китай да направи това. Американският държавен секретар също така каза, че САЩ се притесняват от това, че Китай помага на Русия да избегне западните санкции, предназначени да парализират руската икономика. Търговията на Китай с Русия се разраства и това е един от най-големите пазари за руски нефт, газ и въглища.
Членовете на НАТО, включително САЩ, изпращат различни оръжия, боеприпаси и оборудване в Украйна, включително танкове. Те спряха да изпращат бойни самолети и Блинкен няма да се интересува дали САЩ ще помогнат на други страни да доставят самолети. Той беше категоричен:
„Бяхме много ясни, че не трябва да се фиксираме или да се фокусираме върху някаква конкретна оръжейна система.“
Той обаче уточни, че Западът трябва да гарантира, че Украйна има това, от което се нуждае за потенциална контраофанзива срещу Русия „през следващите месеци“. В момента Русия се опитва да напредне в източните региони на Украйна, където се водят едни от най-ожесточените битки на войната.
Забележките на висшия американски дипломат идват преди планираното посещение на Ван в Москва, като част от обиколката на китайския външен министър в Европа.
В събота в Мюнхен Уанг заяви, че Китай „нито е стоял безучастно, нито е налял масло в огъня“ за войната в Украйна, предаде „Ройтерс“. Китай ще публикува документ, който излага позицията му за уреждане на конфликта, издаде Ван. Той обясни:
„Документът ще гласи, че териториалната цялост на всички страни трябва да се зачита.“
И предложи:
„Предлагам всички да започнат да мислят спокойно, особено приятелите в Европа, за това какви усилия можем да положим, за да спрем тази война.“
Той добави, че има „някои сили, които изглежда не искат преговорите да успеят или войната да приключи скоро“, но не издаде кого има предвид.
Китайският президент Си трябва да произнесе „реч за мир“ на годишнината от руската инвазия в Украйна в петък, 24 февруари, според италианския външен министър Антонио Таяни.
Таяни коментира пред италианското радио, че речта на Си ще призове за мир, без да осъжда Русия, предаде още „Ройтерс“.
По време на срещата си Блинкен и Уанг също размениха силни думи относно задълбочаващия се спор относно предполагаем китайски шпионски балон, който беше свален над САЩ. По време на срещата Блинкен коментира, че САЩ няма да отстояват никакво нарушение на нашия суверенитет и уточни, че „този безотговорен акт никога повече не трябва да се случва“.
Блинкен каза пред CBS, че други нации са загрижени за това, което той нарече китайската „програма за балон за наблюдение“ на пет континента.
Уанг междувременно нарече епизода „политически фарс, произведен от САЩ“ и ги обвини, че „използват всички средства за блокиране и потискане на Китай“. Китай отрече да е изпратил шпионски балон. А в неделя сутринта Пекин предупреди, че САЩ ще „поемат всички последствия“, ако ескалират спора за балона. Китай ще „изпълни докрай“, в случай че „САЩ настояват да се възползват от проблема“, се казва в изявление на външното министерство, предадено от „Ройтерс“.
Пълното интервю за CBS – американският партньор на BBC за излъчване – трябва да бъде излъчено в неделя, уточнява изданието в статията си.