Близо 100 млн. лева ще бъдат насочени за развитието на алтернативни производства в малките населени места с първите приеми по интервенцията „Инвестиции за неселскостопански дейности в селските райони“ от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони на Република България 2023-2027. Това стана ясно на заседание на тематична работна среща, на която бе обсъден проект на насоките за кандидатстване по първите две процедури от интервенцията, съобщиха от Министерството на земеделието и храните /МЗХ/.
„За стимулиране на производството на неземеделски продукти е предвиден бюджет от 46,7 млн. евро, от които 12 млн. евро за кандидати земеделски стопани, а по приема за занаяти е определен бюджет от 3 млн. евро. Целта е да бъдат разнообразени икономическите дейности и да насърчим развитието на алтернативни производства в малките населени места“, съобщи заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева.
Екипът на Министерството на земеделието и храните, представители на Държавен фонд „Земеделие“ и заинтересованите страни обсъдиха новите условия, чрез които ще се насърчи диверсификацията на икономиката в селските райони, чрез приема за насърчаване на производството и продажбата на неселскостопански продукти и приема за развитие на занаяти. Акцент бе поставен върху възможностите за внедряване на иновации.
Очаква се в през януари 2025 г. насоките за кандидатстване по двата приема да бъдат публикувани за обществено обсъждане, за да могат заинтересованите страни да дадат своите предложения и коментари. Заявленията за подпомагане ще се подават чрез Системата за електронни услуги /СЕУ/, като срокът за кандидатстване ще бъде не по-кратък от 60 дни.
С новите възможности за инвестиции ще се подпомогне икономическото развитие в селските райони, като се насърчават местната конкурентоспособност, качеството и стандарта на живот, развитието на човешкия капитал и стимулиране на заетостта в селските райони.