Повече от 12 000 устройства за видеонаблюдение ще осигури държавата за изборите на 2 април. По-малко от 2 месеца преди вота, обаче все още няма яснота какви ще са устройствата, а това провокира критики към Министерския съвет от гражданския съвет към Централната избирателна комисия /ЦИК/. Това обясниха от министерството на електронното управление.
Последните промени в Изборния кодекс задължиха вотът у нас да бъде заснет. Мотивът – гаранция за честността. Записът ще бъде пуснат след края на изборния ден, когато ще започне преброяването на бюлетините.
“Всяка бюлетина се изважда от избирателната кутия, в която са поставени – една по една. И човекът, който го прави – членът на секционната избирателна комисия , би трябвало да огласява начина, по който е гласувано и да го показва”, обясни говорителят на ЦИК Росица Матева пред „NOVA“. За устройствата ще отговаря Министерството на електронното управление.
Във всяка секция ще има по едно устройство. Ще има и резервни устройства, които ще се бъдат сменяни на място при възникване на проблем в секцията. Преброяването ще се излъчва онлайн. Партиите и коалициите, които ще участват в изборите, могат да променят състава и имената си. Заради всичките притеснения от проблеми от Обществения съвет към ЦИК поискаха от Румен Радев и премиера да се направи Граждански борд, с всички отговорни институции.