Общо 1917 блока са обновени в резултат на изпълнението на мерки по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради. Остават за 105 за довършване, съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Обобщените данни за напредъка по програмата показват, че по 19 сгради се изпълняват строително-монтажни работи, а по други 74 са започнали подготвителни дейности. За още 8 са обявени обществени поръчки за техническо и енергийно обследване.
Общият брой на сключените договори за финансиране на мерки за повишаване на енергийната ефективност с Българската банка за развитие е 2022. От въведените в експлоатация 1917 многофамилни жилищни сгради най-много са в градовете Бургас, цели 205, в Благоевград броят е 143, в София 118 и 100 в Хасково.
За всички одобрени за участие в програмата сгради от 16 области в страната предвидените мерки са изпълнени. Това са Бургас с 236 санирани блока, Благоевград със 189, Стара Загора със 111, Пазарджик с 69, Кюстендил 65, Перник с 62. В Софийска област сградите са 61, в Кърджали 58, в Смолян 55, в Габрово 50, в Шумен 45. Предвидени са мерки са изпълнение и в Ямбол на 39 обекта, във Враца обектите са 36, в Търговище 33, в Разград 22 и в Монтана 18. Това са общо 1149 блока, семействата в които вече живеят в по-топли жилища и в по-комфортна среда.
В 12 области работата по одобрените за участие в програмата сгради продължава. Завършени в тях са 768 жилищни блока. Предстои да бъдат санирани още 48 многофамилни здания в столицата, 14 – в Добрич, 10 – в Хасково, 5 – във Варна, по 4 в Ловеч, Плевен, Русе и Сливен, по 3 във Видин и Каварна, по 2 в Пловдив и Тутракан и по една във Велико Търново и Харманли.
През следващата година ще започне работа по новата Програма за подобряване на енергийната ефективност на сградния фонд по Плана за възстановяване и устойчивост на България, която ще обхване не само жилищните, но и публичните и промишлените сгради. За тези мерки са предвидени 2.5 млрд. лв., като най-големият ресурс – 1.7 млрд. лв., ще бъде насочен към санирането на жилища. За първи път програмата ще включва не само панелни блокове, но и еднофамилни сгради.
След изпълнението на дейностите хиляди семейства ще живеят в по-топли и уютни домове през зимата, като ще плащат по-ниски сметки за отопление. Мерките ще имат и екологичен ефект заради по-малко произведена електроенергия и по-малко вредни емисии в околната среда. Изпълнението на програмата ще има и икономически ефект за всички участници в инвестиционния процес – проектанти, строители и доставчици на машини, оборудване, строителни материали, консултанти.