Близо 270 000 души са преминали през „Пирогов“ през 2024 година

Това съобщиха днес от лечебното заведение

0
19
УМБАЛСМ "Пирогов"
УМБАЛСМ "Пирогов". Снимка: КНСБ

267 000 души са преминали през спешната болница „Пирогов“ през 2024 година. Това съобщиха днес от лечебното заведение. Оттам подчертаха, че изминалата година е била много ползотворна, защото все повече хора са се доверили на екипите на болницата. 

Въпросните 267 000 души са преминали по спешност и те не са само от София, но и от различни други населени места в страната. От тях 53 000 пациенти са били хоспитализирани за лечение в „Пирогов“. От тях близо 11 000 са деца на възраст от 0 до 18 години. 

„Завършваме годината и с редица успехи, които затвърдиха нивото на българската медицина в европейски и световен план“, посочиха още от лечебното заведение и допълниха: 

Сред тях се открояват:

– Награда „Ангел на благодарността“, която получи доц. Ирен Цочева – началник на Отделението по „Педиатрия“ в университетската спешна болница „Пирогов“. Престижното отличие се връчва на личности и институции, с които фондация „Искам бебе“ работи в партньорство, за реализиране на проекта „Младите българи – архитекти на промяната“, финансиран от Министерство на младежта и спорта.

– Изпълнителният директор на УМБАЛСМ „Пирогов“ д-р Валентин Димитров получи приза „Мисионер на детското здраве“. Това се случи по време на кръгла маса, организирана от софийската детска градина „Алиса“ на тема „Растем здрави и щастливи деца“. Отличието е за отдадеността му към проблемите на детското здраве и послание за отстояване и в бъдеще на каузите, свързани с него.“Този плакет не е само за мен, а е за институцията „Пирогов“. Аз приемам приза като оценка за работата на колегите ми, за тяхната всеотдайност и висок професионализъм.“, подчерта д-р Димитров.

– През 2024 години, невролозите от университетската болница „Пирогов“ получиха най-престижната европейска награда за лечение на исхемичен мозъчен инсулт „Angel“. УМБАЛСМ „Н.И. Пирогов“ достигна диамантен статут за лечение на пациентите с инсулти, което е и най-високото отличие благодарение на екипа на Клиниката по нервни болести и доц. Мария Димитрова и колаборацията с Клиниката по неврохирургия осигуряваща ендоваскуларната терапия. По данните от ежегодния анализ на „Индекс на болниците“ университетската спешна болница „Пирогов“ е водещо лечебно заведение в страната по специфично лекувани пациенти и заема първо място по извършено интервенционално лечение на остър исхемичен мозъчен инсулт.

– Д-р Деница Кофинова и д-р Николай Картулев получиха награда от БЛС. Призът им е в категория „Принос за развитие и прилагане на иновативна медицина и уникални техники“.

– Проф. Диян Енчев – началник на Първа клиника по ортопедична травматология в „Пиргов“ беше награден от Столична Лекарска Колегия. Проф. Енчев получи високото отличие в категория „Принос в специалността“.

– В края на годината, лекар от „Пирогов“ бе избран за лекар на София. Доц. Николай Велинов получи престижното отличие от Столична лекарска колегия в качеството му на директор на Практическите курсове на Европейската асоциация на неврохирургичните дружества (European Association of Neurosurgical Societies – EANS) – най-голямата и престижна организация на европейските неврохирурзи.

– Дългогодишният началник на пироговската неврохирургия, проф. Стефан Габровски, беше отличен с приз „Доайен на София“ от Столична лекарска колегия. Неговото признание е за над 50 години посветени на развитието на неврохирургията у нас и във връзка с 80-тата му годишнина.

– В последния месец на годината, едно от най-реномираните медицински списания „Brain and spine“ прие и публикува статия на пироговски неврохирурзи: „Machine learning predictive model for lumbar disc reherniation following microsurgical discectomy“. Тя беше избрана и за статия на месеца на списанието.
В нея е представен иновативен метод за изчисляване на риска от повторно възникване (рецидив) на лумбална дискова херния, с помощта на „изкуствен интелект“. Алгоритъмът разработен от д-р Механджийски, под ръководството на чл.-кор. проф. Николай Габровски позволява персонализиране на оценката на риска и респективно – изборът на терапевтичен подход при тези пациенти.

– доц. Николай Велинов от Клиниката по неврохирургия проведе в София практически курс по Ендоваскуларна неврохирургия на Европейската асоциация на неврохирургичните дружества (EANS). Събитието събра водещи специалисти от Европа и САЩ. В рамките на няколко дни беше проведено теоретично и практическо обучение в диагностични и терапевтични техники (емболизиране на мозъчна аневризма, ендоваскуларно лечение на пациенти с исхемичен мозъчен инсулт и др.), посредством виртуални модели, които позволяват симулация и практически упражнения.

– Чл.-кор. проф. Н. Габровски – началник на пироговската неврохирургия и председател на Българското дружество по неврохирургия, организира 24-я конгрес на Европейската асоциация на неврохирургичните дружества (EANS). Благодарение на него България за първи път беше домакин на най-авторитетното и голямо годишно събитие на европейската, а и световна неврохирургична общност. Форумът бе проведен под мотото „Иновации. Образование. Лидерство“. Значимото научно събитие събра в София 1859 неврохирурзи от 89 държави, бяха представени 1339 научни презентации и постери. Бяха представени най-новите постижения в технологиите, иновативни методи на лечение и оригинални изследвания на мозъка и нервната система.

Но над всички научни успехи и отличия стои борбата за живота на пациентите от София, а и от цялата страна. Именно грижата за най-тежките и сложни случаи осмисля понятията лекар, екипна работа и висок професионализъм. Някои от емблематичните случаи са:

– Неврохирурзите и реаниматорите спасиха живота на 2-годишно дете с огнестрелно нараняване в главата, транспортирано с хеликоптер от Враца. На 13 април 2024 г. хеликоптер транспортира по спешност 2-годишното дете след огнестрелно нараняване в главата с въздушна пушка. В момента, в който състоянието му позволи, екипът на чл.-кор. проф. Николай Габровски го оперира по спешност. Неврохирурзите извадиха проектила, преминал през мозъчната хемисфера на детето. След операцията детето беше настанено за интензивно лечение в детската реанимация на „Пирогов“ в продължение на повече от две седмици. Месец по-късно детето беше изписано от университетската спешна болница в добро общо състояние.

– Детските хирурзи, неврохирурзи и реаниматори спасиха 16-годишно момче от Самоков след тежко ПТП. Момчето е транспортирано по спешност от Самоков в София и е настанено в Детската реанимация на университетската болница. Преминава 2 дълги месеца борба за живота му, през които мултидисциплинарен екип специалисти прави и невъзможното за него. Денонощната борба дава резултат и от безнадежден случай се превръща в такъв с щастлив завършек. Момчето и семейството му благодарят на лекарите чрез видео и трогателно писмо. Преди дни, за Рождество Христово, младежът отново поздрави спасителите си.

– През лятото на 2024 година шефовете на детската хирургия и детската реанимация проф. Христо Шивачев и доц. Богдан Младенов транспортираха със самолет „Спартан“ 4-годишното момче, което пострада тежко при инцидента с багер на плажа в Созопол. Продължително време детето беше настанено за лечение в Детска реанимация на „Пирогов“. Случаят завърши щастливо като след близо месец детето си тръгна от „Пирогов“.

– В Отделението по педиатрия на „Пирогов“ екипът на доц. Ирен Цочева започна и завърши 2024 година със спасяването на живота на няколко малки деца с масивна инфилтративна пневмония, тежка дихателна недостатъчност и риск за живота. „В началото на годината имахме няколко случая, при който се беше развил белодробен абсцес като усложнение на лобарна пневмония, но с правилно лечение и търпение, при активно мултидисциплинарно проследяване на детето, успяхме да постигнем излекуване чрез консервативни средства.“, сподели началникът на пироговската педиатрия доц. Ирен Цочева.

– Щастлива развръзка има и за мъж на малко над 60 години. Той постъпва в „Пирогов“ тази есен в изключително тежко състояние, след като е паднал върху арматура. По спешност екипът на шефа на хирургията доц. Стоян Сопотенски влиза в операционната, където над 4 часа оперира пострадалия и изважда забитите железа от тялото му. Следват близо 2 месеца лечение и активно наблюдение в реанимация. Мъжът беше изписан и посрещна Рождество Христово у дома си.

– Мултипрофилен екип от на Отделение по оперативна гинекология, Клиника по гнойно-септична хирургия и Централна реанимация спаси бременна със сепсис, а бебето й беше изродено по спешност в университетската болница. 29-годишната жена от Дупница, бременна в 36 гестационна седмица с второто си дете, търси помощ по спешност в „Пирогов“ в началото на месец Септември т.г., тъй като има гноен фасциит, който не е излекуван. Дежурните лекари установяват, че към момента жената има едно от най-честите усложнения на заболяването – сепсис.

Незабавно завеждащият Отделение по оперативна гинекология д-р Людмил Джунков и изпълнителният директор на „Пирогов“ д-р Валентин Димитров се свързват с директора на „Майчин дом“ проф. Иван Костов. Осъществена е колаборация между пироговските специалисти от гнойно-септична хирургия, оперативна гинекология, реанимация и колегите им от неонатологията на „Майчин дом“.
По спешност е извършено цезарово сечение в интерес на майката и плода. Благодарение на навременните адекватни усилия в операционната, в която се борят за живота на майката, проплаква Виктор.

– В ортопедията на „Пирогов“ един от емблематичните случаи на 2024 година е 33-годишна жена, майка на 3 деца. Преди няколко месеца тя постъпва с политравма, след като е претърпяла тежко ПТП. Жената е получила тежка Черепно-мозъчна травма и конквасация на десен долен крайник в областта на коляното.

Благодарение на усилията на неврохирурзите черепно-мозъчната травма е преодоляна успешно. Благодарение на усилията на проф. Диян Енчев от „Пирогов“ жената не губи крака си. След поредица операции, в част от които се намесват и специалистите от Клиниката по изгаряне и пластично-възстановителна хирургия, пациентката на губи крака и живота си. Наложи да посрещне Коледа в болницата, след като проф. Енчев направи остеосинтеза. Специалистите са обнадеждени, че Нова година младата жена ще може да посрещне със семейството си, а през 2025-та усилията им продължават.

– Един от най-предизвикателните случаи в Клиниката по нервни болести през 2024 година е на жена на 61 години. Тя е преведена при нас от Спешното отделение в Хасково, защото колегите установяват, че пациентката е с миастенна криза от известна миастения гравис. Миастенните кризи са животозастрашаващи състояния с тежка дихателна недостатъчност. При Пациентката беше интубирана, трахеостомирана и лекувана в неврологична реанимация в продължение на 32 дни. Жената беше изписана напълно възстановена и се върна към нормалния си ритъм на живот.

Другият случай, с който доц. Мария Димитрова – началник на Клиника по нервни болести в „Пирогов“ ще помни 2024 година също е на пациент с потенциално животозастрашаваща диагноза. Това е на 42- годишна жена с внезапна симптоматика на инсулт във вертебро-базиларната система. При постъпването е и с базиларна тромбоза. Проведена е интравенозна тромболиза в рамките н „златния час“, благодарение на което пациентката е изписана след 6 дни с минимален дефицит след заболяването. „Той се възстанови напълно до контролния преглед на първия месец след изписването.“, сподели доц. Мария Димитрова .

– Екипът на клиниката по урология на „Пирогов“ запомня 2024 година с пациентка 65 години, в увредено и усложнено общо състояние, която търси помощ, заради болки в бъбрека и температура, която продължава над 6 месеца. Жената е лежала е в няколко урологични отделения в страната, където е лекувана с антибиотици за инфекция, дори има две оперативни интервенции за премахване на камъни. Оказва се, че тя е с авансирал тумор на легенчето на бъбрека и пикочопровода, има и метастатична болест

– огромни пакети лимфни възли, обхващащи бъбречната вена и големите съдове на тялото – коремна аорта и долна куха вена.

Доц. Доросиев и доц. Младенов от пироговската урология извършват нефректомия (премахване на засегнатия бъбрек и дисекция на големите съдове на тялото (ретроперитонеална лимфна дисекция). Премахнати са и лимфните метастатични пакети, при което се зашиват дефектите е основната вена на човешкото тяло – долна куха вена.

Жената се възстановява и след онкологичен комитет започва последващо лечение, което довежда до трайна ремисия на късно диагностицираното раково заболяване.

– В Клиниката по изгаряне и пластично-възстановителна хирургия на „Пирогов“ ще запомнят 2024 година с 6 успешно излекувани и социално адаптирани човека в активна възраст. Всеки от тях е с изгаряния над 50%, тежки инхалации на пушечни газове и изгаряне на горни дихателни пътища. „Всички изгаряния над 40% са с потенциален риск от смърт. Процесът на възстановяване е продължителен и тежък. Екипът ни успя да ги възстанови за много добър период от време при среден престой 35 дни.“, поясни проф. Мая Аргирова. Тя определи като изключителен резултат периода и качеството на лечение.

– В навечерието на Рождество Христово мултипрофилен екип от Клиниката по кардиология, Клиниката по хирургия и Клиниката по вътрешни болести спаси 54-годишен мъж с остър миокарден инфаркт и остър холецистит с абсцес. На пациента е направена коронарография и е стентиран. След това е опериран и от хирурзите. По време на интервенцията се налага да бъде отстранена и жлъчката му. Мъжът е спасен благодарение на добрата подготовка и навременна намеса на мултипрофилния екип специалисти. Посреща празниците в интензивното кардиологично отделение.

Имало е наркотик във вейпа, пушен от загиналото момче в Плевен

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments