Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище

Обществото вярва, че предметът ще спомогне за изграждане на морални ценности у учениците

0
20
Ученици
Ученици. Снимка: МОН, Facebook

Ново социологическо проучване на агенция „Тренд“, публикувано на 26 март 2025 г., разкрива, че близо 60% от българските граждани одобряват въвеждането на предмет по религия в училищата. Според тях това ще има положително влияние върху моралното възпитание на учениците.

Данните сочат, че 57% от анкетираните подкрепят изучаването на религия като част от редовната учебна програма. Само 26% изразяват категорично или частично несъгласие с тази идея. Одобрението е значително по-високо сред възрастните хора, особено тези над 70 години, докато младите до 30 години показват по-ниска степен на подкрепа.

Въпросът дали преподаването на религия трябва да бъде съобразено с вярата на учениците също предизвиква разнопосочни мнения. 44% подкрепят идеята за конфесионално обучение – православие за православни, ислям за мюсюлмани, католицизъм за католици и т.н. В същото време 38% от респондентите се противопоставят на подобен подход.

Най-силна е подкрепата към изучаването на религия, когато става дума за изграждане на морални ценности. Шест от всеки десет българи вярват, че религиозното образование може да помогне на учениците да развият етични норми и отговорност. Жените и хората над 60 години споделят тази позиция по-често от останалите групи. От друга страна, 23% не виждат полза от подобен учебен предмет, като този скептицизъм преобладава сред най-младите участници в проучването.

Резултатите от изследването отразяват ясно разделение в обществото по темата, но също така подчертават засилен интерес към ролята на образованието в изграждането на ценности у подрастващите.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments